Heil !

Pot participa orice machete, la orice scara, cu conditia sa reprezinte masinarii, figurine, diorame militare germane.

Re: Heil !

Postby Zeno » Sun Apr 14, 2013 5:28 am

Din "fatzen" soldaten arata gut. Weis nicht cum araten din "zuruck". Posen bitte schon.

Mana dreapta pe arma ii cu problemen. Dar asta-i compromisul. Mana stanga pe arma este OK si daca-i mai deschisa putin decat trebe'.

Grenaden gut. Zer gut daca ai fi cioplit centura, lipiten und completat cu putty.

Iti mai dau o reteta de plecare, in caz ca nu iti place ce iese cu prima.

Baza: 820 Offwhite + 976 Buff
Umbre: Baza + 872 "ciocolaten" Brown
Lumini: Baza + 951 Alb

Ein Man, Ein Wort, Ein Mort. Heil!!!
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Heil !

Postby Marhaba » Sun Apr 14, 2013 5:28 am

Multam Zeno, dar m-am apucat dupa reteta nr.1 si cred ca-mi place.

Alex ai dreptate. Am comis o eroare.
Ceea ce am spus eu despre cele doua tipuri de port-incarcatoare este valabil pentru port-incarcatoarele de Mp38 - Mp40, care aratau EXACT la fel cu astea.

Noi vorbim insa despre port-incarcatoarele de Mp44 (redenumita STG44, adica arma pe care o are in miini figurina) , adica "sturmgewehr - magazinetaschen", care s-au facut tot in doua variante cu mici diferente intre ele, arata EXACT LA FEL ca cele de MP40, insa AMBELE variante s-au facut din pinza. Mea culpa.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Heil !

Postby Zeno » Sun Apr 14, 2013 5:29 am

Marhaba wrote:
Multam Zeno, dar m-am apucat dupa reteta nr.1 si cred ca-mi place.

Bitte schon, mein freund!!! :laugh:
Pantalonen sunt weiss? Daca da, poti adauga un pic de ciocolaten brown 872 la khaki sa schimbi putin tonul. Sa arate "schmutzig".

Albul nu-i weiss si white nu-i alb, conform unui vechi proverd malgas... :blink: :laugh:

Gutten vopsiren!!! Heil!!! :)
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Heil !

Postby Marhaba » Sun Apr 14, 2013 5:29 am

Deocamdata vreau sa fac vopsirea sa iasa multumitor umbrele si luminile pe alb. Ma gindeam ca virgula culoarea pantalonilor s-o schimb cu un usor filtru de ulei (?)
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Heil !

Postby Zeno » Sun Apr 14, 2013 5:30 am

Marhaba wrote:
Deocamdata vreau sa fac vopsirea sa iasa multumitor umbrele si luminile pe alb. Ma gindeam ca virgula culoarea pantalonilor s-o schimb cu un usor filtru de ulei (?)

O idee buna, dar inainte de a o aplica, vopseste tot si atunci vom decide. Vreau sa vad dinamica intre lumini si umbre mai intai.
Nu stiu in ce stadiu de vopsire esti, dar eu a-si adauga putin cicolaten brown in umbra pantalonilor. Asta ca sa dai, de la inceput, o noanta putin diferita. Apoi vom vedea cu filtrul de ulei.
Ah, sa nu uit. Sa vopsesti cu alb 951 pur, doar foarte putin. Doar pe zonele de lumina maxima sau pe muchii. Sa nu uiti renumitul proverb malgas... :laugh:
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Heil !

Postby Zeno » Sun Apr 14, 2013 5:30 am

Uite la ce ma gandesc ca dinamica:
Image
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Heil !

Postby Marhaba » Sun Apr 14, 2013 5:30 am

Sunt la jumatatea lucrului la pantaloni. Si mie mi-ar place sa iasa ca aia de mai sus, dar ma indoiesc.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Heil !

Postby Zeno » Sun Apr 14, 2013 5:31 am

Marhaba wrote:
Sunt la jumatatea lucrului la pantaloni. Si mie mi-ar place sa iasa ca aia de mai sus, dar ma indoiesc.

Este un excelent exemplu unde se foloseste alb pur si cam ce dinamica(contrast) intre lumini si umbre pt. pantaloni "schmutzig". Cam aici este tinta. De aceea ziceam ca un pic de ciocolaten brown ar ajuta.
Tu ai sa-i faci mai faini decat astia. Poate nu din prima incercare dar n-o sa fi departe de ei. Eu sunt convins si iti tin pumnii. Si eu cand vopsesc alb, strang din cur asa ca nu esti singurul. :laugh:
Gutten vopsiren!!! Heil!!!
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Heil !

Postby Marhaba » Sun Apr 14, 2013 5:31 am

Ce culori as putea folosi pentru bocanci si manusi (piele neagra in mod normal)?
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Heil !

Postby Zeno » Sun Apr 14, 2013 5:32 am

Marhaba wrote:
Ce culori as putea folosi pentru bocanci si manusi (piele neagra in mod normal)?

Gama de culori ca sugestie:
Black 950
Leather Brown 871
Burnt Umber 941
Basic Skin Tone 815

Base:871+941+ un pick de 950 Black
Umbre: Base + 950 Black
Lumini: Base + 815

Amesteca baza in diferite proportii din fiecare si alege cea care iti place cel mai mult. Adaugi la baza negru in incremente pt. umbre si skin tone pt. lumini.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

PreviousNext

Return to Wehrmacht

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests