Pz III L

Pot participa orice machete, la orice scara, cu conditia sa reprezinte masinarii, figurine, diorame militare germane.

Pz III L

Postby Viorel Ghilencea » Mon Apr 29, 2013 10:07 pm

Avand in vedere ca mie unul imi place teribil de mult jucarioara mai sus mentionata va anunt ca ma alatur GB-ului cu urmatoarea macheta:
Producator: Tamiya
Scara: 1/35
Model: Pz III L
Cu ceva garnituri PE-uri si o teava metalica.
Poze cu kit-ul maine.
User avatar
Viorel Ghilencea
Signifer
 
Posts: 92
Joined: Fri Jan 18, 2013 9:04 am

Re: Pz III L

Postby Viorel Ghilencea » Mon Apr 29, 2013 10:07 pm

Pana reusesc sa fac pozele si sa le postez iata ceva date tehnice ale jucariei in cauza
http://www.historyofwar.org/articles/we ... III_ausf_L

Daca vrei sa postezi date tehnice sau alte informatii despre tanc, te rog posteaza-le. Linkuri poate cauta oricine.
Multumesc
User avatar
Viorel Ghilencea
Signifer
 
Posts: 92
Joined: Fri Jan 18, 2013 9:04 am

Re: Pz III L

Postby Viorel Ghilencea » Mon Apr 29, 2013 10:08 pm

Ok, asa o sa fac
Mersi de atentionare
User avatar
Viorel Ghilencea
Signifer
 
Posts: 92
Joined: Fri Jan 18, 2013 9:04 am

Re: Pz III L

Postby Viorel Ghilencea » Mon Apr 29, 2013 10:08 pm

Spre rusinea mea am uitat sa pun poze cu macheta neinceputa, insa pun acum cu stadiul lucrarii.






User avatar
Viorel Ghilencea
Signifer
 
Posts: 92
Joined: Fri Jan 18, 2013 9:04 am

Re: Pz III L

Postby Viorel Ghilencea » Mon Apr 29, 2013 10:08 pm

Si in stilul caracteristic postez poze ale machetei in al 12-lea ceas








Mentionez ca mai sunt mici chestii de pus pe macheta insa sunt inca nehotarat daca o sa fac o vinieta sau nu.
Ca de obicei critica constructiva este la liber. Zilele astea o sa incerc sa fac mai multe poze mai detaliate.
User avatar
Viorel Ghilencea
Signifer
 
Posts: 92
Joined: Fri Jan 18, 2013 9:04 am

Re: Pz III L

Postby Buss » Mon Apr 29, 2013 10:08 pm

Arata OK. Cateva pareri personale : zgarieturile/vopseaua sarita ar merge reprezentata cu mai multe culori si nu in totalitate ruginit. Incearca sa punctezi in interiorul majoritatii petelor ruginii cu 2-3 nuante de gri inchis, eventual un dry brush cu o nuanta apropiata de dark yellow peste sa estompezi taria culorilor. Culoarea mi se pare prea monotona, galetii vad ca sunt prafuiti dar cauciucurile galetilor nu. Senilele sunt prea ruginite zic eu pentru un vehicul de Africa. Pe moment astea mi-au sarit in ochi. Pareri personale repet :P Sper sa ma mai pun si eu la masa de lucru cat mai repede. In ultima vreme n-am avut chef de nici o culoare sa iau pensulele si plasticu in maini :) Numa bine.

We live in the era of smart phones and stupid people.
User avatar
Buss
Aquilifer
 
Posts: 319
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:50 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: George Dobre

Re: Pz III L

Postby Viorel Ghilencea » Mon Apr 29, 2013 10:09 pm

Mersi, Buss-ule, oricum este prima macheta la care combin mai multe tehnici de imbatranire, intr-un cuvant experimentez si mai am mult de lucru. Ca ptr inceput am facut un preshading cu negru, in locurile unde am vrut vopsea sarita am dat cu doua nuante de rugina, apoi am pus sare si am vopsit. Dupa uscare am facut un wash cu negru ce nu am facut si ai adus tu aminte a fost un drybrush si sa mai diversific culorile petelor de rugina, pe moment nu mi-a venit in minte. Cat despre senile am incercat sa le fac cat mai putin uzate in sensul in care am dat mai intai un strat de brown track si apoi am venit cu peste cu un gri foarte inchis si dupa ce le-am montat am dat si niste pigmenti metalici care insa in poze nu se vad :mad: . Oricum peste toate ma asteptam la mai multe critici, inseamna ca cat de cat am evoluat putin.
User avatar
Viorel Ghilencea
Signifer
 
Posts: 92
Joined: Fri Jan 18, 2013 9:04 am

Re: Pz III L

Postby Olaf The Viking » Mon Apr 29, 2013 10:09 pm

Intai felicitari pentru ca ai terminat. La tancuri ma pricep la fel de mult ca la avioane asa ca nu pot iti spun ce ai facut bine sau nu, per ansamblu imi place, intr-o diorama va arata si mai bine.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Pz III L

Postby Viorel Ghilencea » Mon Apr 29, 2013 10:10 pm

Mersi, Alex, inca incerc sa imi iau inima in dinti si sa fac o vinieta sau o diorama (ar fi prima) in care sa introduc macheta asta, tocmai din cauza asta inca nu am motat cablurile, nu i-am fixat senilele si nu am prafuit-o.
User avatar
Viorel Ghilencea
Signifer
 
Posts: 92
Joined: Fri Jan 18, 2013 9:04 am


Return to Wehrmacht

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests

cron