Cavaler german 1:32

Pot participa orice machete, la orice scara, cu conditia sa reprezinte masinarii, figurine, diorame militare germane.

Re: Cavaler german 1:32

Postby Olaf The Viking » Mon Apr 29, 2013 10:40 pm

Am luat in calcul asta. Nu m-ar deranja prea tare sa iau la smirghel o scobitoare (o pun in bormasina si o tin cu smirghelul) dar mi se pare ca e prea dreapta si prea regulata. O coada ciobita, putin stramba parca arata mai bine.

Uite si scutul:

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Cavaler german 1:32

Postby Zeno » Mon Apr 29, 2013 10:41 pm

Arata fain Olaf! Imi place cum ai aplicat noile umbre. :)
Esti sfios cu luminile dar le rezolvam si pe astea dupa ce se usuca un pic.

Scutul:
Eu iti spun cum il vad eu:
Ai doua sectoare:
1. Cel care contine crucile, sa-i zicem cel mare
2. Cel care contine gaina, sa-i zicem cel mic.

Cel Mare: Dai pe toata suprafata (mai putin crucile) cu culoarea galbena cea mai inchisa care mi-ai aratat-o. Dilutie 1/1 sau 1/2.

Pleci de la umbra si termini cu luminile cele mai intense.

Vreau sa cream un efect 3D. Pe margini va fi inchis la culoare iar pe masura ce mergi spre centru se va deschide la culoare. Atentie ca nu-i simetric. Dunga neagra care separa cele doua sectoare va face o umbra pe partea superioara a sectorului mare dar care va fi mai mica decat umbra la partea inferioara (partea in V). Lumina vine de la ora 12. Sper ca am fost destul de clar. Ca o referinta: umbra de sub linia neagra sa fie in jur de 3 mm latime. In zona V a scutului sa fie in jur de 5mm. Gandeste in proportii.
Umbra asta se creaza prin aplicarea de straturi succesive cu dilutie 1/4 - 1/5 a tuturor nuantelor (cu cat mai multe cu atat mai bine) pana la lumina cea mai intensa.

Cel mic: Aceeasi idee dar de data asta vei avea umbra sub gaina si un degrade spre luminilele maxime ce se afla pe muchia superioara a scutului.
Sa nu uiti de partea din spate a scutului. Toata muchia nituita vopseste-o cu culoarea cea mai inchisa. Valabil si pt, sectorul mic.
Gaina si crucile vin in faza a doua.

Sper cam am fost destul de clar. Daca ai intrebari, pe ele.
Iti tin pumnii, Olaf! Ai lucrat f. f. bine. Mai un pic de concentrare si restul este rutina. Mult succes. :)
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Cavaler german 1:32

Postby Olaf The Viking » Mon Apr 29, 2013 10:41 pm

Buba e ca scutul asta nu va sta asa. Sta in jos, deci tot ce va fi umbra va fi pe laterala stanga. Voi lucra spatele si pe urma il pun in pozitie cu Patafix ca sa dea o idee despre cum trebuie sa fie umbrele.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Cavaler german 1:32

Postby Zeno » Mon Apr 29, 2013 10:41 pm

Olaf The Viking wrote:
Buba e ca scutul asta nu va sta asa. Sta in jos, deci tot ce va fi umbra va fi pe laterala stanga. Voi lucra spatele si pe urma il pun in pozitie cu Patafix ca sa dea o idee despre cum trebuie sa fie umbrele.

OK Olaf!
Poti vopsi, totusi toata suprafata galbena (pe ambele parti) cu culoarea cea mai inchisa,
Apoi, asa cum spui, fa-i spatele si pune-l in pozitie. Apoi reanalizam unde sunt umbrele.
Discutam diseara. :)
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Cavaler german 1:32

Postby Olaf The Viking » Mon Apr 29, 2013 10:42 pm

Spatele scutului.



O sa fac tot ce pot pentru ca diseara doar sa mai corectez/aplic cate ceva. Azi trebuie sa fie gata (adica peste 11 ore).

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Cavaler german 1:32

Postby Olaf The Viking » Mon Apr 29, 2013 10:42 pm

Am facut jumatate de scut. Puterea de acoperire e aproape zero, ca sa obtin ce se vede a trebuit sa fac o balta de apa si sa pun vopsea pe ea altfel obtinem numai urme de pensula.

Esti sigur ca vrei sa-l fac pe tot asa, cu nuanta asta de galben inchis, ca la loc nu il mai pot face decat cu aerograful, toate trei nuantele au putere de acoperire mica?

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Cavaler german 1:32

Postby Olaf The Viking » Mon Apr 29, 2013 10:42 pm

Intr-un tarziu, dupa ce am citit a cincea oara, am priceput ce vroiai sa spui cu volumul si lumina si am aplicat dar pe scutul culcat.


Spune-mi, te rog, ABSOLUT TOT ce mai trebuie facut, ca in 4 ore trebuie sa fie gata.
Spatele scutului e ok, ca as vrea sa lipesc mana?

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Cavaler german 1:32

Postby Zeno » Mon Apr 29, 2013 10:43 pm

Lipeste mana. Scutul arata bine spre foarte bine.

Singurul lucru care mai trebuie sa-l faci (vine vorba "trebuie") este:
Cu o nuanta gri (neutral grey 992)aplici o linie subtire, cam la 0.5 mm de muchiile crucilor, in partea de unde bate lumina de la ora 12. In partea de "umbra" a crucilor nu aplici. Te las pe tine sa decizi unde este lumina si umbra.
Acelasi lucru pt. gaina.

Arata bine Olaf!!!
Ei, dupa ce-l termini, ne vom uita amandoi, din nou la figurina si vom avea o discutie.
Posteza figurina cand esti gata.
Abia astept s-o vad.

Spor pe ultima suta. Iti tin pumnii!!! :)
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Cavaler german 1:32

Postby Olaf The Viking » Mon Apr 29, 2013 10:43 pm

Imi era frica ca vii cu o lista de 20 de pozitii. :laugh: :laugh: :laugh:

L-am terminat. Cum ar veni. Cand o sa il pun in vigneta o sa mai discutam ce si cum facem, o sa-i dau si smoke de la Tamiya si poate, daca reactia voastra va fi de asa natura, îi voi schimba si coada toporului.

Image

Zeno, o banita de multumiri, sper ca macar cat de cat sa iti placa, stiu ca pentru incurajare m-ai tot laudat (lucru folositor, nu pot sa fiu ipocrit) dar pentru inceput pot sa spun ca sunt multumit ca am facut ceva si am aplicat niste lucruri. Culmea e ca mi-a placut mai mult decat tot ce am facut pana acum, asa ca voi recidiva.

Si o poza cu dimensiunea reala:

Image

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Cavaler german 1:32

Postby Zeno » Mon Apr 29, 2013 10:43 pm

BRAVO OLAF!!! :kk:

Imi place foarte mult cum ai lucrat. Sincer!!!
Este un inceput mai mult decat promitator si ai sa vezi ca pe masura ce vei lucra mai mult o sa fie tot mai bine. In curand o sa vrei sa experimentezi si atunci va incepe sa fie cu adevarat interesant pt. tine.

Am sa revin cu cateva comentarii care poate o sa te ajute in viitor.
Inca o data BRAVO!!!
Eu m-am simtit bine pe parcursul acestei lucrari. Sper ca si tu. :b:
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

PreviousNext

Return to Wehrmacht

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron