Cavaler german 1:32

Pot participa orice machete, la orice scara, cu conditia sa reprezinte masinarii, figurine, diorame militare germane.

Re: Cavaler german 1:32

Postby Olaf The Viking » Mon Apr 29, 2013 10:14 pm

Pai daca ma intrebi ce vreau si nu ce pot, originalul e asa:

Image

Eu il vreau galben cu vultur negru pe scut (nu indraznesc sa ma gandesc ca si pe burta sau pe burta si spinare), vezi ca astia i-au schimbat scutul si l-au facut neamt. Ideea ta, in doua culori, mi se pare mai buna (usoara), dar nu stiu ce fac cu scutul in cazul asta.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Cavaler german 1:32

Postby Zeno » Mon Apr 29, 2013 10:15 pm

Eu sugerez urmatoarele:
1. Baga figurina in lichid de frana, s-o cureti de toate resturile de vopsea
2. Cat figurina cloceste, tu faci la fel si te hotarasti cum vrei s-o vopsesti si cu ce vopsele (acrilice, uleiuri, emailuri sau combinatii}.
Fa-ti un plan detaliat, adica: Armura din zale - vopsele si aprox tehnica pe care o vei folosi
Camasa - la fel
Curele din piele - la fel
Coiful - la fel
Teaca - la fel
etc.
Cu cat mai detaliat cu atat mai bine.

Daca mergi pe doua culori, nu-ti fa nici o problema cu scutul. Scutul il rezolvam mai tarziu.
O sugestie la alegerea culorilor: alb, negru, galben sunt culori dificile. Cauta sa alegi culori mai usor de rezolvat din punct de vedere al luminilor si umbrelor.
TU trebuie sa alegi culorile si schema de vopsire pt. ca trebuie sa vezi cum va arata figurina iesita din mainile tale inainte de a o vopsii. Asta este foarte important si dupa parerea mea cheia a tot ce vei face cu figurina asta si cu multe altele.
Alege ceva simplu. Nu urmaresti complexitate ci rezultate care sa-ti aduca satisfactie. Iti place ce a iesit, increderea creste. Daca ai incredere, ai si curaj sa te bagi unde nu ai mai fost deja. (alb, negru, galben, desene heraldice freehand, etc.)
Cam asta este procesul prin care am trecut eu si mai trec si acuma... si cred ca nu se va termina niciodata. Cel putin nu vreau sa termine niciodata. In totdeuna este ceva nou de invatat.
Toata treaba asta nu are nimic cu "daca pot sau nu pot". Iti alegi schema in asa fel sa poti. Nu exista alta alternativa. Succesul este asigurat. Eu sunt convins de asta.
Spor la treaba si iti tin pumnii. :)
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Cavaler german 1:32

Postby Olaf The Viking » Mon Apr 29, 2013 10:15 pm

Daca o bag in zemuri nu se duce si lacul mat dat pe armura?

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Cavaler german 1:32

Postby alexie » Mon Apr 29, 2013 10:16 pm

Sunt de părere că antevorbitorii mei te îndreaptă pe o cale greşită.
Nu sunt de părere că merită să pierzi timpul cu îmbăieri şi planificări elaborate, abordarea pe care o propun este simplă şi aducătoare de satisfacţii: o praştie, cavalerul şi geamul cel generos al vecinului duşmănos.
Argumente
În ciuda faptului că fotografiile photoshopate (zic şi eu)îţi trezesc fantezii, figurina este statică şi inexpresivă.
Acest proiect s-a dovedit a fi o fundătură, o rană veche ce necesită cauterizare.
Simpla ei prezenţă te distrage de la alte proiecte, dovadă a unei înfrângeri de neconceput pentru spiritul viking.
Categoric aici zac pretendenţi mai potenţi pentru GB Wehrmacht.

Dacă te încăpăţânezi să mergi pe drumul bătătorit, lasă două hammere pe lângă figurină şi fă-mi legătura cu băieţii. :whistle:

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Cavaler german 1:32

Postby Olaf The Viking » Mon Apr 29, 2013 10:16 pm

Eu zic ca tocmai acum e cazul sa il termin, tocmai ca sa nu o mai lungesc. Macar la asta am avut timp de gandire suficient. :laugh: :laugh: :laugh: Daca iau altul ma apuc de el peste o luna cand mai am doua saptamani si aia cu amanare cu tot.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Cavaler german 1:32

Postby Marhaba » Mon Apr 29, 2013 10:17 pm

Olaf The Viking wrote:
Daca o bag in zemuri nu se duce si lacul mat dat pe armura?


Se duce tot. Asa cum trebuie de altfel.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Cavaler german 1:32

Postby Olaf The Viking » Mon Apr 29, 2013 10:17 pm

Dupa cum vad eu stelist (rosu-albastru) ar fi compromisul ideal. Restul "inmatricularilor" au toate galben si alb, normal de altfel, respecta tinctura blazoanelor unde argintul si aurul (alb si galben) sunt singurele metale, restul sunt considerate culori.

L-am imbaiat in solutie Vallejo de curatat aerograful dar tot mai trebuia sa il iau cu acul si sa-l pigulesc pe alocuri, mai ales in cute, asa ca l-am bagat in nitro si cu periuta de dinti a fost gata in 30 secunde. I-am tras un lac mat peste tot sa nu oxideze pana ma decid eu ce fac cu el. Maine pun si poza. Suspectez ca urmatorul pas e grundul, nu ?

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Cavaler german 1:32

Postby Zeno » Mon Apr 29, 2013 10:18 pm

Olaf The Viking wrote:
Dupa cum vad eu stelist (rosu-albastru) ar fi compromisul ideal. Restul "inmatricularilor" au toate galben si alb, normal de altfel, respecta tinctura blazoanelor unde argintul si aurul (alb si galben) sunt singurele metale, restul sunt considerate culori.

L-am imbaiat in solutie Vallejo de curatat aerograful dar tot mai trebuia sa il iau cu acul si sa-l pigulesc pe alocuri, mai ales in cute, asa ca l-am bagat in nitro si cu periuta de dinti a fost gata in 30 secunde. I-am tras un lac mat peste tot sa nu oxideze pana ma decid eu ce fac cu el. Maine pun si poza. Suspectez ca urmatorul pas e grundul, nu ?

Da, marite Viking!!! :)
Din cap pana in picioare.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Cavaler german 1:32

Postby Olaf The Viking » Mon Apr 29, 2013 10:18 pm

Dupa ce a fost imbaiat m-am crucit ce detalii au aparut de sub vopsea. Asa ca acum sunt atent si la grund. nu merge fara? Pare ca vopseaua ar prinde pe lacul asta mat. a incercat cineva fara?

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Cavaler german 1:32

Postby Zeno » Mon Apr 29, 2013 10:19 pm

Olaf The Viking wrote:
Dupa ce a fost imbaiat m-am crucit ce detalii au aparut de sub vopsea. Asa ca acum sunt atent si la grund. nu merge fara? Pare ca vopseaua ar prinde pe lacul asta mat. a incercat cineva fara?

Se poate si fara grund. Daca unele detalii au aparut dupa ce ai indepartat vopseaua inseamna ca a fost dat cu bidineaua. Strat f. gros care inunda detaliile si le acopera.
Grundul, pe langa faptul ca face ce trebuie sa faca, mai scoate in evidenta si detaliile (sau eventualele defecte - daca sunt). Asta daca este dat subtire.
Parerea mea este sa dai un strat subtire de grund.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

PreviousNext

Return to Wehrmacht

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests

cron