Cavaler german 1:32

Pot participa orice machete, la orice scara, cu conditia sa reprezinte masinarii, figurine, diorame militare germane.

Re: Cavaler german 1:32

Postby Olaf The Viking » Mon Apr 29, 2013 10:27 pm

70841 Andrea Blue
70926 Red

Dar banuiesc ca le pot deschide si inchide cu alb si negru ca nu sunt pretentioase. Eventual la rosu sa-l deschid cu portocaliu sa nu se faca roz.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Cavaler german 1:32

Postby Zeno » Mon Apr 29, 2013 10:28 pm

Olaf The Viking wrote:
70841 Andrea Blue
70926 Red

Dar banuiesc ca le pot deschide si inchide cu alb si negru ca nu sunt pretentioase. Eventual la rosu sa-l deschid cu portocaliu sa nu se faca roz.

Excelent Olaf. :)
Uite care sunt combinatiile:

Lumina Baza Umbra
961 841 965 Albastru
908 926 859 Rosu

Ma astept sa ai nevoie de a 2-a lumina in zonele de iluminare maxima.
Sa fi pregatit pt. albastru cu alb 941. Vom adauga, daca este nevoie la 961 un pic de alb 941 sa-l deschidem putin.
Pt. rosu sa fi pregatit cu 910 sa adaugam putin la 908. Daca chiar este nevoie, dam direct cu 910 ca a 2-a lumina.

In general, daca vrei sa inchizi rosul nu te sfatuiesc sa folosesti negru. Negru "murdareste". Te sfatuiesc sa folosesti verde inchis sau albastru inchis. Nu folosi alb sa deschizi rosul la culoare. Obtii roz asa cum bine spui. Galben sau portocaliu este cea mai buna solutie.
In general, daca vrei sa inchizi albastrul, negru merge f. bine. Daca vrei sa deschizi la culoare albastrul, folosesti alb.

Spune-mi cand ai vopsele si apoi incepem partea cea mai misto: luminile si umbrele.
Tu zici ca acolo este durerea. Ai sa vezi ca nu-i mare lucru. Iti trebuie rabdare si sa observi cateva lucruri esentiale. Restul vine de la sine.
Ce pensule folosesti?
Iti trebuie o pensula f. buna dimensiunea 0. Merge si 00 sau 1. Ideal 0.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Cavaler german 1:32

Postby Olaf The Viking » Mon Apr 29, 2013 10:28 pm

Maine voi avea vopselele. Astazi, ca sa nu pierd vremea (mai am doar 8 zile) voi lucra la spatele scutului si poate voi incerca sa ameliorez ceva pe fata.

Pentru galben am folosit Vallejo Arte deco 008 yellow, in poza nu prea seamana cu ce e pe scut dar asta e sigur.
http://www.vallejo.ro/p-vallejo-85008-art-deco-yellow

Pentru deschis si inchis alesesem:
http://www.vallejo.ro/p-vallejo-85007-a ... mon-yellow
http://www.vallejo.ro/p-vallejo-85520-a ... -antiquing

Nu stiu daca sunt bune. Eventual o sa fac o proba si pun foto.

Foto cu coiful:

Image

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Cavaler german 1:32

Postby Zeno » Mon Apr 29, 2013 10:29 pm

Coiful arata bine si dupa ce vei da cu X19 va arata si mai bine. Dupa ce vei da si niste lumini pe nituri si muchii va arata foarte bine.

Eu zic ca galbenul arata bine. Cred ca ce ai ales este okie-dokie :)
Da, fa niste probe si posteaza niste poze. Cu scutul este o smecherie, cand ajungem sa-l vopsim la final. O smecherie cu gradientul de culoare ca sa-i dai un pic de volum din culoare. Dar ajungem acolo cat de curand.

Planul tau este f. bun. Lucreaza cat poti si la ce poti pana iti vin vopselele si apoi continuam.

Voi lucra in topicul vikingului tranzitiile (stiu ca asta te doare) asa ca fi pe receptie. Din pacate am avut un mic accident si toate pozele intermediare sunt neclare, ca nu se pot folosi. Am salvat insa ceva, asa ca sper sa fie relevant. Voi fi in avans fata de tine si ne putem coordona. Pune intrebari daca sunt nelamuriri.

Se pare ca avem un workshop. Vali Purice a inceput un legionar, tu lucrezi cavalerul german iar eu vikingul. Activitate, nu gluma... :laugh:
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Cavaler german 1:32

Postby Olaf The Viking » Mon Apr 29, 2013 10:29 pm

Da, si tocmai pe partea de figurine si inca din alea fara praf de pusca. Ce mai pot sa imi doresc? :cheer:

Galbenul arata asa:
Image

In schimb la rosu am rezerve, am scanat mostrarul, rosu carmin pare mai inchis decat rosu meu:
Image

Mai deschise par a fi 026 Scarlet, 028 Vermillion, 025 Clear Orange. Am sa fac o foaie cu toate si o scanez.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Cavaler german 1:32

Postby Olaf The Viking » Mon Apr 29, 2013 10:30 pm

Am foaia cu rosu, carminul aici pare ceva mai deschis, ce e sus e rosul meu:



Albastrul e bun. Deci urmaresc acum sa dau pe cute cu deschis si in cute cu inchis. Altceva de care trebuie sa tin cont?

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Cavaler german 1:32

Postby Purice Valentin » Mon Apr 29, 2013 10:30 pm

eu zic sa uramaresti videoul ala cu danillo cartacci de pe google,o sa vezi o chestie fff interesanta cu rosul ala!!!
User avatar
Purice Valentin
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Wed Jan 16, 2013 10:55 pm
Location: Focsani

Re: Cavaler german 1:32

Postby Olaf The Viking » Mon Apr 29, 2013 10:31 pm

Am urmarit vreo 3-4 parti si am invatat ca ... trebuie sa imi iau o farfurie de unica folosinta. :laugh: :laugh: :laugh:

Glumesc, m-am uitat am inteles cate ceva dar mizez pe Zeno: Pasul 1 urmaresti aia, Pasul 2 dai cu din ala si urmaresti aia, matematic, ca artistic la mine nu tine. ;)

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Cavaler german 1:32

Postby Zeno » Mon Apr 29, 2013 10:31 pm

Olaf The Viking wrote:
Am foaia cu rosu, carminul aici pare ceva mai deschis, ce e sus e rosul meu:



Albastrul e bun. Deci urmaresc acum sa dau pe cute cu deschis si in cute cu inchis. Altceva de care trebuie sa tin cont?

Galbenul este perfect. Zici ca albastru este bun.
Cu rosu nu imi fac probleme ca ai galbenul ala cel mai deschis si poti adauga la 910 sa-l faci si mai portocaliu.
Ce te sfatuiiesc este sa incepi de la culoarea de baza si sa mergi spre lumini mai intai. Apoi te duci in cute si adaugi umbrele. Fi atent ca nu ai suprafete mari. Va trebui, inainte de a da cu vopsea cu o anumita nuanta sa apreciezi pe ce suprafata o aplici tinand cont ca mai urmeaza si alte nuante dupa aia.

Uite 3 diagrame care sigur o sa te ajute sa vizualizezi ce faci inainte de a te apuca sa vopsesti:



Ordinea A, B, C nu este ordinea in care vei lucra.
A este filtrul de care vorbe-am si l-ai vazut pe figurina vikingului cum functioneaza. Ei il numesc glaze
B este exact ce ti-am explicat in cuvinte de la lumina la umbra dar cu mult mai multe straturi.
C este o diagrama care iti arata cum aplici nuantele pe suprafete tot mai mici. De exemplu: Banda rosie este culoarea ta de baza (indiferent care o fi), 1 este prima lumina, 2 a doua, s.a.m.d. Secventa este valabila si pentru umbre.
Sper sa te ajute. Daca ai nelamuriri nu ezita. Din pacate sunt la servici toata ziua si nu pot sa-ti raspund decat seara la mine, adica noaptea la tine. Dar daca ai ceva urgent si te-ai blocat am sa-ti raspund dimineata, inainte de a pleca la lucru. Asta inseamna aprox. ora 12 la pranz la tine.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Cavaler german 1:32

Postby Olaf The Viking » Mon Apr 29, 2013 10:31 pm

Teoria e clara, voi vedea practic cum ma descurc.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

PreviousNext

Return to Wehrmacht

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest