Cavaler german 1:32

Pot participa orice machete, la orice scara, cu conditia sa reprezinte masinarii, figurine, diorame militare germane.

Re: Cavaler german 1:32

Postby Olaf The Viking » Mon Apr 29, 2013 10:36 pm

Uleiul e prietenul modelistului. :laugh:

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Cavaler german 1:32

Postby Zeno » Mon Apr 29, 2013 10:36 pm

Olaf The Viking wrote:
Uleiul e prietenul modelistului. :laugh:

Okie-Dokie, ulei sa fie...
Iti trebuie:
burnt umber
burnt sienna
yellow ochre
white
Vopsea acrilica Leather Brown 871
Aplica un strat solid (2-3 straturi de 871)

Ma urmaresti pe mine in topicul vikingului. Am sa fac un SBS la teaca spadei.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Cavaler german 1:32

Postby Olaf The Viking » Mon Apr 29, 2013 10:37 pm

Am vopselele dar am folosit nuante diferite la curea, incaltaminte, manusi, etc. Ma gandesc ca trebuie sa aplic stratul gros din codul respectiv de vopsea, nu? Sau le fac toate la fel?

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Cavaler german 1:32

Postby Zeno » Mon Apr 29, 2013 10:37 pm

Olaf The Viking wrote:
Am vopselele dar am folosit nuante diferite la curea, incaltaminte, manusi, etc. Ma gandesc ca trebuie sa aplic stratul gros din codul respectiv de vopsea, nu? Sau le fac toate la fel?

Da, este bine sa folosesti diferite nuante pt. diferite accesorii.
ATENTIE MARE!!! NU STRAT GROS!!! Din potriva. Cu cat mai subtire, cu atat mai bine.In curand ma apuc de SBS si ai sa vezi despre ce vorbesc.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Cavaler german 1:32

Postby Nicu Mihai » Mon Apr 29, 2013 10:38 pm

Arata tare bine, felicitari Olaf pentru rezulte si efort (ca de transpiratie nu mai zicem)!!! Zeno este un cavaler, ca de obicei!
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Cavaler german 1:32

Postby alexie » Mon Apr 29, 2013 10:38 pm

Observ o maturizare demnă de stârnit invidia, mă bucur de faptul că ai reuşit să depăşeşti handicapul datorat nesatisfacerii stagiului militar obligatoriu, pe motiv de platfus.
Îţi ţin pumnii !

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Cavaler german 1:32

Postby Olaf The Viking » Mon Apr 29, 2013 10:38 pm

Am luat-o pe ulei. :laugh: Sa va explic ce trebuie sa vedeti in poze: pe teaca, sub fiecare nit e o zona de umbra care in poze nu apare sau cel putin nu inca, uleiul e inca ud. Pe curea intre nituri am dat cu tonuri mai deschise, la fel pe muchia manusei si pe varful ghetelor. Deocamdata e lucios nu stiu cat se vede:



Pentru ca sutem pe ultma suta, Zeno, zi-mi te rog la punctul 4, partile metalice, eventuala murdarire de final si musai despre 5. Scut, cum il rezolv.

1. Armura de zale si coif
2. Camasa de panza in doua culori(nu stiu cum ii spune)
3. Accesorii din piele: curele, bocanci, teaca
4. Detalii: Ornament galeata, armament, catarame, tinte, etc.
5. Scut



Daca mai am ceva de facut la uleiuri se rezolva foarte repede, mi-a placut de fapt cum se comporta si cum se blenduiesc intre ele. Pacat ca nu a fost loc de mai mult.

Ca orice firma serioasa, cei care aduc Tamiya mi-au comunicat ca nu au in stoc nici Tamiya nici MM Chrom. Dar da bine sa tii un site cu niste preturi mici si tu sa nu ai marfa in stoc. Tii concurenta sub control, nimeni nu poate aduce sub pretul ala. Nici macar cei care au saitul. Prafuirea finala, cu Tamiya, daca va fi, va fi facuta cand il voi pune pe baza, mult dupa terminarea figurinei de maine seara.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Cavaler german 1:32

Postby Zeno » Mon Apr 29, 2013 10:39 pm

OK Olaf!
Pe teaca ai "over blenduit", de aceea nu se vad umbrele sub nituri si in jurul lor. Uitate la curea. Sunt vre-o 2-3 nituri care arata tip top.
Lasi sa se usuce pana ce terminam scutul, apoi vii din nou cu umbra si o aplici sub si in jurul niturilor. Apoi aplici din nou lumini in asa fel sa respecti lumina de la ora 12. Putin ulei. Asta este cheia. Pensula uscata pt. blend si nu apasa. Tamponeaza usor.

Pt. accesorii metalice, (catarame, etc.) faci un wash de consistenta untului topit cu burnt umber si-l aplici usor. Il lasi sa se usuce pana terminam scutul, apoi cu gold acrilic aplici pe muchii lumini respectand lumina de la ora 12.

Despre scut vorbim cand ma intorc de la servici.
Iti tin pumnii.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Cavaler german 1:32

Postby Olaf The Viking » Mon Apr 29, 2013 10:39 pm

Raportez:
Am mai dat cu negru dungi negre in taieturi adanci si cute de pe armura si la imbinarile armurii cu haina de deasupra.
Am refacut umbrele pe teaca.
Am dat cu wash pe auriu si am facut lumini cu auriu unde era cazul.
Am indreptat toporul si i-am lucrat coada cu uleiuri (v-am spus ca imi plac uleiurile astea la blending? :laugh: ). Urmeaza sa-i fac un wash pe coada dupa uscare.


Pun imediat imagini cu scutul ca sa vezi in ce stadiu sunt.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Cavaler german 1:32

Postby alexie » Mon Apr 29, 2013 10:40 pm

Olaf The Viking wrote:
Raportez:
.......
Am indreptat toporul si i-am lucrat coada cu uleiuri (v-am spus ca imi plac uleiurile astea la blending? :laugh: ). Urmeaza sa-i fac un wash pe coada dupa uscare.


......

Propun să îţi reaminteşti dizertaţia lui alexelu_marinelu cu privire la prăjinile ce ţin loc de mânere lemnoase şi să fabrici o coadă de topor pe măsura lucrării (vorba aia...ai toporul la butonieră, nu ?).

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

PreviousNext

Return to Wehrmacht

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron