Cavaler german 1:32

Pot participa orice machete, la orice scara, cu conditia sa reprezinte masinarii, figurine, diorame militare germane.

Re: Cavaler german 1:32

Postby Olaf The Viking » Mon Apr 29, 2013 10:23 pm

Dupa aia sterg cu vata? Nu de alta, dar o sa diluez cu combustibil tip zippo si ala se usuca mai repede.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Cavaler german 1:32

Postby Zeno » Mon Apr 29, 2013 10:23 pm

Olaf The Viking wrote:
Dupa aia sterg cu vata? Nu de alta, dar o sa diluez cu combustibil tip zippo si ala se usuca mai repede.

Vata lasa scame, oricat de buna este. Foloseste un servet absorbant. In mod normal nu ar trebui sa fi nevoit sa stergi pe armura de zale, dar in caz ca ai pus in exces, poti sterge cu un servet absorbant prin tamponare. Nu freca. Armura de zale este mai putin pretentioasa la textura. Cand ajungem la coif, se schimba treaba.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Cavaler german 1:32

Postby Olaf The Viking » Mon Apr 29, 2013 10:24 pm

Gata. Zi-mi ca e bine si ca trecem la pasul urmator: :unsure:

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Cavaler german 1:32

Postby Zeno » Mon Apr 29, 2013 10:24 pm

Este foarte bine, dar nu-i gata. :laugh:
Acum lasi camasa de zale sa se usuce si trecem la coif si topor.
Ca sa ai o imagine ce urmeaza pt. camasa de zale: dupa ce se usuca ai sa aplici un strat subtire de Tamyia X19 Smoke. Asta se usuca imediat. Cu vopsea de ulei ivory black+burnt umber nediluata aplici umbre extreme numai in adancituri. Putina vopsea pe pensula te duce departe. Dupa aia ai sa aplici Lumini extreme cu MM Chrome Silver numai pe varfurile cele mai inalte ale camasii. Este obtional sa mai aplici pe ici pe colo cateva pete, mai ales la incheieturi cu burnt sienna (ulei) ca sa simulezi un pic de rugina. Se aplica f. discret. Eu in locul tau a-si aplica acest efect subtil ca exercitiu.

Acum coiful si toporul.
Cu acelasi amestec ca la zale aplici pe tot coiful (mai putin ornamentul din bronz). Il lasi un minut sau doua si-l stergi prin tamponare cu servetel absorbant. Daca efectul este prea slab, mai aplici si iar stergi dupa un minut, doua. Dupa doua aplicari efectul de suprafata ar trebui sa fie acolo. Vei vedea ca ai nevoie de mai mult contrast langa muchii. Mai aplici vopsea in zonele de muchii ca sa dai umbre adanci si prin asta contrast. Stergi din nou prin tamponare dar numai excesul. Cu o pensula uscata impingi usor vopseaua in muchii si adancituri. Usor. Nu freca. Inteapa cu pensula.

Ornamentul din bronz:
Amestec de ulei burnt umber+burnt sienna 30/70. Wash la consistenta untului topit. Aplici pe toata suprafata ornamentului si-l lasi sa se usuce.
Fa astea si posteaza foto.
Treaba merge blitz blank. Felicitari. Imi place mult cum ti-a iesit pana cum. :)
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Cavaler german 1:32

Postby Olaf The Viking » Mon Apr 29, 2013 10:24 pm

Camasa de zale:

In loc de Tamyia X19 merge Vallejo 70989 ? Cei de la Vallejo il dau ca echivalenta pt X19 http://www.machete.ro/p-vallejo-154-mod ... grey-70989

Pentru MM Chrome Silver am gasit echivalenta Vallejo Model Air 71064
http://www.machete.ro/p-vallejo-71064model-air-chrome

Ce trebuie sa urmaresc cu griul ala?

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Cavaler german 1:32

Postby Zeno » Mon Apr 29, 2013 10:25 pm

Olaf The Viking wrote:
Camasa de zale:

In loc de Tamyia X19 merge Vallejo 70989 ? Cei de la Vallejo il dau ca echivalenta pt X19 http://www.machete.ro/p-vallejo-154-mod ... grey-70989

Din pacate, nu merge. X19 este un clear smoke (transparent). Sky Grey este opac.
X19 da un efect de otel "afumat", uzat, murdar. Nu vrei sa acoperi ce ai lucrat cu gri, ci vrei sa dai un anumit efect de armura murdara. Se poate si fara, dar este de preferat sa-l folosesti pt. maximizarea aspectului.

Pentru MM Chrome Silver am gasit echivalenta Vallejo Model Air 71064
http://www.machete.ro/p-vallejo-71064model-air-chrome

Ce trebuie sa urmaresc cu griul ala?

Va merge orice vopsea metalica chrome silver. MM Chrome silver are pigmentul cel mai fin si cum tu ai nevoie de o textura fina si aplicata cu mare finete, este produsul care da rezultatele cele mai bune. Dar merge si cu altele. Stii tu cum este. Lucrezi cu alte produse si cand lucrezi cu asta, nu te mai intorci la celelalte materiale.
Eu ti-am dat materialele cele mai folosite si verificate pt. un job ca asta. Se pot folosi si altele, cu conditia sa fie compatibile, ca in cazul lui X19.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Cavaler german 1:32

Postby Olaf The Viking » Mon Apr 29, 2013 10:25 pm

Mai am opt zile sa-l termin. Daca fac rost de el in timp util il folosesc.

Am mai lucrat la coif si la topor:



E prea negru, mai trebuie sters?


Am uitat sa iti zic si de scut ca am lucrat si la el:



Mai am de finisat dungile la capat dar e atat de cald ca mi se usuca vopseaua pana cand apuc sa ating figurina. Nu am mai pomenit asa ceva. Inre timp mana nu mai arata asa ca i-am dat si armurii de pe mana un strat ca sa arate ca si restul.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Cavaler german 1:32

Postby Zeno » Mon Apr 29, 2013 10:26 pm

Olaf The Viking wrote:
E prea negru, mai trebuie sters?

Da, este prea negru. Ia ca referinta coiful vikingului pe care-l lucrez acum.

Am uitat sa iti zic si de scut ca am lucrat si la el:
Mai am de finisat dungile la capat dar e atat de cald ca mi se usuca vopseaua pana cand apuc sa ating figurina. Nu am mai pomenit asa ceva. Inre timp mana nu mai arata asa ca i-am dat si armurii de pe mana un strat ca sa arate ca si restul.

Arata bine. Imi place ca ai devenit creativ cu ornamentele.
Ai facut treaba foarte buna. :)
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Cavaler german 1:32

Postby Olaf The Viking » Mon Apr 29, 2013 10:26 pm

Am mai dat jos de pe coif. Cand vine acasa aparatul pun si poze. :)
Luni am promisiune ca fac rost si de Tamiya x19.

Pana atunci zi-mi cum fac la punctul 2 cu haina aia rosu-albastra ca acolo e durerea.

P.S. La ornamente nu e ideea mea, asa erau crucile eu doar m-am gandit sa le maschez dar tot nu sunt drepte si au nevoie de reparatii.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Cavaler german 1:32

Postby Zeno » Mon Apr 29, 2013 10:27 pm

Olaf The Viking wrote:
Pana atunci zi-mi cum fac la punctul 2 cu haina aia rosu-albastra ca acolo e durerea.

OK, Olaf.
Trebuie sa plecam de la culorile pe care le-ai folosit deja.
Ideal este sa gasesti pt. rosu si albastru luminile si umbrele in gama de culori pe care le ai. (Vallejo)
Deci pt. rosu: Ai folosit o anumita culoare. Ai nevoie de o culoare mai deschisa si una mai inchisa ca sa poti modula luminile si umbrele.
Acelasi lucru pt. albastru.
Daca imi spui ce culori ai folosit, poate te ajut sa gasesti culori compatibile.
Daca nu gasim aceste culori, atunci va trebui sa amestecam vopsea sa obtinem ce vrem.
Deci avem nevoie de codurile celor doua vopsele folosite deja.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

PreviousNext

Return to Wehrmacht

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest