Cavaler german 1:32

Pot participa orice machete, la orice scara, cu conditia sa reprezinte masinarii, figurine, diorame militare germane.

Re: Cavaler german 1:32

Postby Zeno » Mon Apr 29, 2013 10:44 pm

Olaf The Viking wrote:
Zeno, o banita de multumiri, sper ca macar cat de cat sa iti placa, stiu ca pentru incurajare m-ai tot laudat (lucru folositor, nu pot sa fiu ipocrit) dar pentru inceput pot sa spun ca sunt multumit ca am facut ceva si am aplicat niste lucruri. Culmea e ca mi-a placut mai mult decat tot ce am facut pana acum, asa ca voi recidiva.

Cu cea mai mare placere, Olaf!!! :)
Te-am incurajat din doua motive. In primul rand pt. ca mi-a placut ce ai obtinut si in al doilea rand din motive didactice. Ca oricine la inceput, ai nevoie de confirmarea ca ce faci este bine.
Cel mai mult ma bucura este faptul ca ti-a placut ce ai facut si ce ai obtinut. Asta inseamna, asa cum spui, ca vei recidiva si asta este un lucru foarte bun pt. tine. In felul asta vei invata tot mai multe lucruri.

Acum cateva considerente in ceea ce priveste figurina. Inainte de a o pune pe o baza si a proiecta un display, poate este bine sa:
Armura:
1. Un strat usor cu Tamyia X19.
2. Cu vopsea neagra + un pic de burnt umber de ulei, direct din tub, sa aplici umbrele cele mai adanci. Putina vopsea te duce departe.
3. Poti adauga niste efecte cu burnt sienna, pe ici colo sa simulezi un pic de rugina.
4. Lumini extreme pe nituri, muchii cu MM Chrome Silver sau Gunze Chrome Silver
Camasa:
1. Luminile de care vorbe-am mai sus. Vezi poza aia cu sagetile.
2. Va trebui murdarita in asa fel incat sa imbine cele doua culori.
Accesorii din piele si ornamente din bronz
Accesorii din piele:
1. Teaca, cat se vede din ea de scut, trebuie umbrita mai bine in jurul niturilor.
2. Lumini mai pronuntate
Ornamente din bronz:
1. Lumini extreme cu gold acrilic pe varfurile niturilor, cataramei, garzii spadei, etc.
Armament:
1. Coada toporului schimbata cu o sarma din otel sau alama de dimensiune corespunzatoare.
2. Pozitia cozii toporului fata de umar. Acum sta in aer. Este OK. Poti considera ca e pe cale sa-si aseze toporul pe umar. Este in miscare.

Asta este lista de care ti-e era frica? :laugh:
Cred ca da. :) Glumesc...
Toate aste nu sunt obligatorii. Este doar parerea mea si nimic nu este absolut din ce am zis eu. Este felul in care ma uit eu la figurine. Sigur, exista si alte pareri si unghiuri de a privii. Intr-o zi vom discuta de stiluri de a reprezenta figurine in miniatura. Sunt lucruri foarte interesante.

Figurina este terminata si arata bine spre foarte bine. Aceaste considerente, daca sunt aplicate, pot face figurina sa arate si mai bine din punctul meu de vedere.

Sigur vom discuta cum vrei sa reprezinti figurina intrun display. O vom face atunci cand esti pregatit.
Iti tin pumnii. :)
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Cavaler german 1:32

Postby Purice Valentin » Mon Apr 29, 2013 10:44 pm

imi place cum a iesit cavalerul!!! te-ai gandit care va fi urmatorul? un andreea sau poate un pegaso? sa ai spor in continuare!!!
User avatar
Purice Valentin
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Wed Jan 16, 2013 10:55 pm
Location: Focsani

Re: Cavaler german 1:32

Postby Olaf The Viking » Mon Apr 29, 2013 10:45 pm

Din pacate am vitrina plina de rusisme, unele originale, gen ek castings, dar majoritatea copii, dupa ce vrei tu: Pegaso, Andrea, El Viejo, etc. :laugh:

Culmea e ca aseara l-am ales, intai vreau sa-l caut prin carti sa vad daca intr-adevar e englez (ca sa-l bag in GB-ul GSQ), cunosti genul: coif de broasca tras pe fata (inca nu sunt pregatit pentru fete :laugh:), sulita de turnir (o sa fie interesant sa fac o spirala pe ea), pene de paun pe coif, haina in patru sferturi fiecare cu blazon complicat.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Cavaler german 1:32

Postby Olaf The Viking » Mon Apr 29, 2013 10:45 pm

Zeno wrote:
Asta este lista de care ti-e era frica? :laugh:


Da, dar de fapt o asteptam, in sensul ca o vroiam ca sa imbunatatesc ce s-o mai putea. Unele puncte credeam ca le-am rezolvat in sensul ca am lucrat la ele (luminile cu rosu, umbrele din jurul niturilor, etc.)

Rugina inca nu m-am prins pe unde o dau. Ma gandisem pe la poalele zalelor, chipurile a prins mai multe balti si a ruginit. Coiful meu de zale a ruginit la gura, unde am respirat pe el cat timp i-am facut poza. Asa ca e clar carugineste imediat cum da de apa. La dedesubtul bratului ar fi fost alt loc unde putea rugini, dar pe de alta parte acolo se si freaca si se autocurata. Inca sunt in dubiu.

Inca o data multumesc si sper sa mai ai rabdare sa te bat la cap si cu altele.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Cavaler german 1:32

Postby Viorel Ghilencea » Mon Apr 29, 2013 10:45 pm

Salut, Alex, foarte frumos cavalerul tau, insa am o mica carcoteala cu privire la bocancii de polo ai domnului parca sunt prea curati sau tocmai a fost la spalatorie.
Spor in continuare.
User avatar
Viorel Ghilencea
Signifer
 
Posts: 92
Joined: Fri Jan 18, 2013 9:04 am

Re: Cavaler german 1:32

Postby Nicu Mihai » Mon Apr 29, 2013 10:46 pm

Tinand cont de unde ai plecat si unde ai ajuns, chiar ca meriti toate felicitarile de rigoare (evident, alaturi de profesor)! Imi place tare mult rezultatul final! Nu pot decat sa te felicit din toata inima, mai ales ca ai si reusit sa te incadrezi in deadline.
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Cavaler german 1:32

Postby Zeno » Mon Apr 29, 2013 10:46 pm

Olaf The Viking wrote:
Da, dar de fapt o asteptam, in sensul ca o vroiam ca sa imbunatatesc ce s-o mai putea. Unele puncte credeam ca le-am rezolvat in sensul ca am lucrat la ele (luminile cu rosu, umbrele din jurul niturilor, etc.)

Sigur ca o sa le imbunatatesti si am observat ca ai lucrat la ele. Aici este vorba deja de stilul in care vopsesti figurina. Despre asta vom mai discuta pe parcurs pt. ca va iesii la suprafata de fiecare data cand iti vei face planul de lucru. Dar mai acumulam putina experienta si atunci vom discuta. Pana atunci, e bine sa consolidezi ce ai aplicat la figurina asta ca sa devina aproape o rutina si apoi, nu o lasam sa devina un obicei, ca nu-i bine. Asa ca vom face ajustari la rutina invatata. Stilul in care pictezi este deja o chestie de tehnica individuala.

Rugina inca nu m-am prins pe unde o dau. Ma gandisem pe la poalele zalelor, chipurile a prins mai multe balti si a ruginit. Coiful meu de zale a ruginit la gura, unde am respirat pe el cat timp i-am facut poza. Asa ca e clar ca rugineste imediat cum da de apa. La dedesubtul bratului ar fi fost alt loc unde putea rugini, dar pe de alta parte acolo se si freaca si se autocurata. Inca sunt in dubiu.

Rugina este un efect subtil. Gandestete ca a stat in ploie si a fost ciuciulete. Acolo unde te gandesti sa aplici f. discret rugina, este OK. Si alte locuri sunt la fel de OK.

Inca o data multumesc si sper sa mai ai rabdare sa te bat la cap si cu altele.

Cu multa placere! :) Nici o problema! Nu ma bati la cap, de loc. Gandestete ca este ca un workshop, brainstorm, atelier, cum vrei sa-l numesti. Vorbim, ne sfatuim, schimbam idei. Cred ca este bine asa. Toti beneficiem din asta. :)
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Cavaler german 1:32

Postby Olaf The Viking » Mon Apr 29, 2013 10:47 pm

Nicu Mihai wrote:
Nu pot decat sa te felicit din toata inima, mai ales ca ai si reusit sa te incadrezi in deadline.


Multumesc. :blush:

Viorel Ghilencea wrote:
am o mica carcoteala cu privire la bocancii de polo ai domnului parca sunt prea curati sau tocmai a fost la spalatorie.


Da, sunt. Cand il bag in diorama o sa dau pe ei si pe pamant cu pigmenti. Evident si pe poalele hainelor.


Zeno wrote:
Aici este vorba deja de stilul in care vopsesti figurina. Despre asta vom mai discuta pe parcurs pt. ca va iesii la suprafata de fiecare data cand iti vei face planul de lucru. Dar mai acumulam putina experienta si atunci vom discuta. Pana atunci, e bine sa consolidezi ce ai aplicat la figurina asta ca sa devina aproape o rutina si apoi, nu o lasam sa devina un obicei, ca nu-i bine. Asa ca vom face ajustari la rutina invatata.


Din punctul meu de vedere e simplu ca e aproape zero. :laugh: :laugh: :laugh: Asa ca nu trebuie prea mult corectat. :laugh:

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Cavaler german 1:32

Postby Bogdan Papuse » Mon Apr 29, 2013 10:48 pm

Felicitari Olaf! Imi place cum ai urmat sfaturile lui Zeno si curajul cu care ai abordat figurina. Iar rezultatul vorbeste de la sine. In poza la "dimensiunea reala" cavalerul arata foarte bine.
Astept cu interes urmatorul cavaler.
Spor!
B
:)
User avatar
Bogdan Papuse
Aquilifer
 
Posts: 302
Joined: Mon Jan 28, 2013 6:50 pm

Re: Cavaler german 1:32

Postby alexelu_marinelu » Mon Apr 29, 2013 10:48 pm

Felicitari, Olaf, pentru marele pas inainte pe care l-ai facut.
Arata a figurina lucrata - wash-uri, modulari, highlights, etc.
In acelasi timp, ai sa-ti dai seama singur ca asta e abia inceputul.
Ai sa vezi ca fiecare umbra, fiecare zona de lumina trebui tratata individual, pentru un rezultat mai aproape de realitate.
De exemplu, umbrele sunt mai intunecate in partea superioara (spre sursa de lumina) si mai difuze in parte inferioara. La fel si zonele aflate in lumina - pe muchii se apropie de alb, difuzand treptat spre culoarea de baza. Altfel, cutele vor arata ca o zona incarcta cu jeg negru-maroniu.
Dureaza mult, adica inca vreo 3 etape pe langa ce ai facut tu, dar rezultatele sunt pe masura.
PS: acuma vorbeste invidia din mine, pentru ca nu am fost in stare sa ma inscriu in termen, cum ai facut tu. Si asta intrucat fata lui Adolf e la a treia incercare (prima tura m-am banghit care pe unde e, a doua oara mi-a iesit cam coltos, iar acuma merg incet, sa nu derapez).
PPS: rezolva-i coada obiectului contondent, ca e pacat de munca ta.
User avatar
alexelu_marinelu
Aquilifer
 
Posts: 355
Joined: Sun Jan 13, 2013 7:07 pm
Prenume si nume: Alexandru Croitoru

PreviousNext

Return to Wehrmacht

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron