Cavaler german 1:32

Pot participa orice machete, la orice scara, cu conditia sa reprezinte masinarii, figurine, diorame militare germane.

Re: Cavaler german 1:32

Postby Zeno » Mon Apr 29, 2013 10:32 pm

Olaf The Viking wrote:
Teoria e clara, voi vedea practic cum ma descurc.

Spor la treaba si iti tin pumnii! :)
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Cavaler german 1:32

Postby Olaf The Viking » Mon Apr 29, 2013 10:32 pm

Gata (cred/sper/zic eu) cu luminile pentru albastru.

Image

Trec la umbre acum.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Cavaler german 1:32

Postby Olaf The Viking » Mon Apr 29, 2013 10:32 pm

Gata si umbrele.

Image

In realitate arata mai bine, tot ce s-a intamplat s-a facut pe o latime de 7 mm, pozele sunt foarte mult marite.

Mai trebuie sa fac ceva? Pot sa trec la filtru?
Daca da, ala se da peste tot sau doar pe muchiile de tranzitie? Mi-e frica ca o sa se astupe luminile daca dau un filtru.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Cavaler german 1:32

Postby Purice Valentin » Mon Apr 29, 2013 10:33 pm

smecher de smecher,golan de golan :y32b4: o sa incep si eu cu al meu dar inainte de a incepe o sa bag un sprit sa prind curaj ca pe uscat o sa-l fac sa arate ca zorro!
User avatar
Purice Valentin
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Wed Jan 16, 2013 10:55 pm
Location: Focsani

Re: Cavaler german 1:32

Postby Olaf The Viking » Mon Apr 29, 2013 10:33 pm

Al tau are si fata, sa vezi acolo lumini si umbre. Am terminat cu umbrele pe rosu, mi s-a parut mai simplu de vopsit asa, intai umbrele si pe urma luminile:

Image

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Cavaler german 1:32

Postby Zeno » Mon Apr 29, 2013 10:34 pm

WOW!!! :)
Excelent Olaf! Imi place ce ai obtinut.
Acum sa fi atent cu filtru.
1. Folosesti culoarea de baza
2. Sa nu uiti s-o diluezi bine (1/5)
3. Aplica numai pe zonele de tranzitie. Deci un filtru controlat. In mod normal, eu il aplic peste tot, dar in cazul tau trebuie sa construim incredere. Asa ca il dai numai pe tranzitii. Usor si incepi din spate-jos. Daca iti place ce vezi continua. Daca nu mai dilueaza sau mai adauga vopsea, daca-i prea subtire si pigmentul nu sta unde trebuie.

Dupa ce termini filtrul ne ocupam de luminile extreme, mai ales pe rosu. Albastrul este mai bine. Dar asta putin mai tarziu. Acum concentreazate pe filtru, sa inmoi tranzitiile alea. Sa nu te astepti ca vor disparea ci doar se vor face mai line. Privita de la o anumita distanta aproape nu se mai vad.

Ai facut o treaba EXCELENTA!!!
Spor la treaba si iti tin pumnii. :)
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Cavaler german 1:32

Postby Olaf The Viking » Mon Apr 29, 2013 10:34 pm

Am facut si luminile pe rosu:

Image

Dilutia e mai buna cu apa sau cu diluantul dat de Vallejo?

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Cavaler german 1:32

Postby Zeno » Mon Apr 29, 2013 10:35 pm

Olaf The Viking wrote:
Dilutia e mai buna cu apa sau cu diluantul dat de Vallejo?

Nu am folosit niciodata diluantul de la Vallejo.
Eu folosesc apa distilata.

Arata foarte bine Olaf!!! Tine-o tot asa ca merge struna!!!

Acum dai filtru de care am vorbit mai sus.
Spor sa ai si posteaza foto. Abia astept sa le vad.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Cavaler german 1:32

Postby Olaf The Viking » Mon Apr 29, 2013 10:35 pm

Asa arata cum, pozele sunt un pic supraexpuse. Nu m-am prins cum e cu filtrul asta. Cand e prea transparent nu acopera nimic, cum mai pun putina vopsea, acopera prea mult.



Zi-mi ce sa-i mai fac la haina si sa trecem si la punctul trei, alea de piele. Maine vreau sa-l termin si luni sa ne ocupam de scut.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Cavaler german 1:32

Postby Zeno » Mon Apr 29, 2013 10:35 pm

Olaf The Viking wrote:
Asa arata cum, pozele sunt un pic supraexpuse. Nu m-am prins cum e cu filtrul asta. Cand e prea transparent nu acopera nimic, cum mai pun putina vopsea, acopera prea mult.

Pt. filtru nu este o formula precisa. Datorita faptului ca filtrul este influentat de nuanta culorii precum si de consistenta ei (ca pigment), este multa experimentare. Vine o data cu experienta. Dilutia 1/4 sau 1/5 a unei anumite nuante de culoare este doar un punct de plecare. Nu este stiinta exacta. In timp, ai sa incepi sa simti vopseaua pe paleta si o sa-ti ajustezi dilutia corespunzator.
In timp, vopsind figurina dupa figurina toate aceste mici/mari ajustari se vor face in mod natural. Este parte din tehnica ta personala care se va dezvolta in timp.

Acum privind figurina ta, parerea mea este ca ai facut o treaba excelenta cu tranzitiile. Pe rosu, este adevarat, tranzitiile sunt mai dure, dar am vazut asta si la case mai mari, asa ca, sa nu-ti faci probleme. Pe albastru chiar arata bine si foarte bine.

Zi-mi ce sa-i mai fac la haina si sa trecem si la punctul trei, alea de piele. Maine vreau sa-l termin si luni sa ne ocupam de scut.

Priveste fotografia de mai jos. Eu iti propun sa mai adaugi in punctele indicate prin sageti, puncte de lumini extreme. Dupa cum vad eu figurina in aceasta foto, pe albastru nu mai este nevoie. Deci vorbim numai de rosu. Punctele de lumina maxima nu sunt limitate de numarul de sageti. Gandeste la zonele indicate de sageti. Vorbesc de puncte pe ridicaturi, nu de linii pe muchii. Lucrezi pe ridicaturi. Uitate si la panglica.

Image

Cu asta, camasa in doua culori este gata (cu exceptia murdaririi - asta o facem la sfarsit).

Cum vrei sa lucrezi accesoriile din piele? Acrilice sau ulei. Eu le lucrez in ulei. Arata mai bine ca textura si sunt mai usor de facut. Tu alegi.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

PreviousNext

Return to Wehrmacht

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron