Reguli

Pot participa orice machete, la orice scara, cu conditia sa reprezinte masinarii, figurine, diorame militare germane.

Reguli

Postby Marhaba » Mon Jan 28, 2013 2:31 pm

- inscrierile incep in 16.12.2011. Perioada de inscrieri este deschisa.
- GB-ul se incheie in data de 30.06.2012 ora 24. Participantii la mai multe gb-uri simultane pot solicita o prelungire a termenului de executie cu pina la 30 de zile.
- participa numai lucrari care au legatura cu tema GB-lui - machete reprezentind masinarii militare "made in Germany" sau figurine si diorame cu subiect militar german , indiferent de epoca
- tipuri de lucrari: oricare (vehicule, aero, figurine, diorame si vignete, nave, etc)
- scara: oricare
- numar de machete/participant: oricite
- recunoasterea participarii si terminarii cu succes a GB-lui va consta in primirea decoratiei TM-WGB (TapirModels- Wehrmacht GroupBuild).

- fiecare participant va deschide un TOPIC NOU pentru fiecare lucrare cu care participa
- prima postare va contine cel putin urmatoarele:
* numele lucrarii (kitului, dioramei, etc)
* date de identificare (producator, scara, cod, etc)
* o fotografie cu kitul neasamblat in fata unui ziar unde sa se poata vedea data postarii (sau orice alta varianta asemanatoare - ziar online si poza in fata monitorului, etc) .
* in cazul in care lucrarea este construita de la zero (scratchbuilt), se vor posta si poze intermediare cu data calendaristica si stadiul lucrarii
- in continuare , participantul va posta cit mai multe etape de-a lungul constructiei, vopsirii si finalizarii lucrarii, cu text insotit de fotografii
- SE ACCEPTA LA INSCRIERE si situatii in care kitul este intr-o faza incipienta a constructiei (nu vopsirii), cu acordul celorlalti participanti la GB.
- TOTI MEMBRII FORUMULUI (participanti sau nu la GB) au dreptul sa comenteze in topicele respective
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Reguli

Postby Andrei Mitu » Mon Jan 28, 2013 2:33 pm

Salut,

Fara suparare, insa daca vrei sa participe si altceva in afara de "taratoare" si figurine, poate ar trebui schimbat un pic titlul GB-ului. Wehrmacht se referea strict la armata terestra. Pot sugera "III-rd Reich Military".

Vreau sa particip si eu cu o nava, si nu prea ar cadra la Wehrmacht
User avatar
Andrei Mitu
Gregalis
 
Posts: 13
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:28 am

Re: Reguli

Postby Marhaba » Mon Jan 28, 2013 2:35 pm

Nu e nici o suparare Andrei. Am mai explicat asta o data si o s-o mai fac o data si aici:

Diferenta intre Wehrmacht si wehrmacht este ca cea intre Adidas (firma) si adidas (pantof de sport) , ca sa zic asa.

In primul rind:
Inca inainte de 1919 termenul "wermacht" era folosit in sens generic cind se faceau referiri la armate in general (nu numai armata germana in totalitatea ei)

In al doilea rind:
In 1935 denumirea OFICIALA a armatei germane (in totalitatea ei) se schimba din REICHSWEHR in WEHRMACHT iar din '49 pina in zilele noastre in BUNDESWEHR.

Intre 1935 si 1945 denumirea OFICIALA a Fortelor Armate ale Germaniei (adica TOT ce inseamna "III-rd Reich Military" cum spui tu) , a fost "wehrmacht".
Acest "wehrmacht" era condus de OKW adica Oberkommando der Wehrmacht, adica Comandamentul General al Armatei (sef - felmaresal Keitel) si era compus din:
- armata terestra numita "das Heer" - cu comandamentul OKH - Oberkommando des Heeres - Comandamentul Fortelor de Uscat (cu tot felul de sefi inclusiv Hitler si Rommel)
- marina - "Kriegsmarine" - cu comandamentul OKM - Oberkommando der Marine (diversi amirali printre care si Donitz)
- aviatia - Luftwaffe - cu comandamentul OKL - Oberkommando der Luftwaffe - Comandamentul Fortelor Aeriene (sef Goring)
- separat erau unitatile militare ale partidului nazist (SS si SA)

Acestea sunt denumirile OFICIALE din perioada respectiva.
NEOFICIAL - Wermacht s-a spus ulterior armatei de uscat (adidasi puma). Este ca si noi cind ne referim la fortele de uscat spunem "armata" nu spunem "armata terestra". Incorect deoarece "armata" inseamna TOTALITATEA fortelor militare (de uscat, marina, aviatie, etc)

Deci "wehrmacht" nu este absolut deloc un nume propriu inventat in al doilea razboi mondial pt a denumi armata terestra.

In acest sens este absolut corect sa participe la acest GB ORICE fel de macheta reprezentind o masina militara germana fie ea avion, tanc, vapor , submarin, etc. De aceea am fi bucurosi sa participi si tu.

Bazindu-ne pe faptul ca istoric vorbind "wehrmacht" era un cuvint generic ce se referea la "fortele de aparare", in spiritul prieteniei si pentru a veni in ajutorul colegilor pasionati de epoci premergatoare razboaielor mondiale, am extins tema gb-lui astfel incit sa poata participa si cu modele sau figurine militare germane anterioare primului razboi (medievale de exemplu).
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Reguli

Postby Andrei Mitu » Mon Jan 28, 2013 2:36 pm

Multumesc. Am invatat ceva nou.
User avatar
Andrei Mitu
Gregalis
 
Posts: 13
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:28 am

Re: Reguli

Postby alexie » Mon Jan 28, 2013 2:37 pm

Din motive de management defectuos sunt nevoit să solicit prelungirea termenului pentru acest G.B.

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Reguli

Postby alexelu_marinelu » Mon Jan 28, 2013 2:38 pm

Fac si eu o intrebare: daca ma inscriu acum la doua GB-uri (wermacht si braille), pot solicita o amanare de 30 de zile pentru primul?
Asta intrucat mai are doar o saptamana si se incheie, timp in care nici macar n-as finaliza fata figurinei programate.
User avatar
alexelu_marinelu
Aquilifer
 
Posts: 355
Joined: Sun Jan 13, 2013 7:07 pm
Prenume si nume: Alexandru Croitoru

Re: Reguli

Postby Nicu Mihai » Mon Jan 28, 2013 2:43 pm

Am aceeasi solicitare si eu, chit ca o sa-mi zica oamenii, "deh, s-a miscat puturosul la spartul targului"!
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Reguli

Postby Marhaba » Mon Jan 28, 2013 2:44 pm

Nu e nici farmacie, nici concurs, iar singurul lucru care conteaza de fapt e sa facem machete. In rest regulile le facem impreuna. Asa ca dati-i bataie.
Sunt foarte curios ce subiecte o sa abordati!
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Reguli

Postby Mihai Cimpean » Mon Jan 28, 2013 2:45 pm

O amanare de 2-3 zile solicit si eu - lipsa aparat foto.
User avatar
Mihai Cimpean
Vexilifer
 
Posts: 224
Joined: Thu Jan 17, 2013 9:51 am

Re: Reguli

Postby Marhaba » Mon Jan 28, 2013 2:46 pm

Linistit Misule, e vreme destula.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Next

Return to Wehrmacht

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron