Miserable Prick

Pot participa orice fel de machete (aero, vehicule, nave, figurine, diorame, etc), la orice scara, cu conditia ca subiectul sa fie american.

Miserable Prick

Postby Mihai Cianu » Mon Apr 29, 2013 7:28 pm

Tip: Vigneta 1:35
Titlu: Miserable Prick
Kit: MiniArt 1:35 U.S. Militay Police

Am si poza da tre sa ma prinnd cum se incarca in postare... ;)
User avatar
Mihai Cianu
Immunis
 
Posts: 47
Joined: Tue Jan 22, 2013 12:23 am

Re: Miserable Prick

Postby Mihai Cianu » Mon Apr 29, 2013 7:28 pm

Am dibuit cu indrumare:

Image
User avatar
Mihai Cianu
Immunis
 
Posts: 47
Joined: Tue Jan 22, 2013 12:23 am

Re: Miserable Prick

Postby Marhaba » Mon Apr 29, 2013 7:29 pm

:) Sunt numai "urechi"
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Miserable Prick

Postby alexie » Mon Apr 29, 2013 7:30 pm

Gurile rele ar spune ca am postat doar ca sa imi etalez decoratia "Americanofobia" B), insa adevaratul motiv este de a-ti ura succes deoarece figurinele 1/35 raman adevarata mea pasiune.
Nu vreau sa fortez dezvaluirea intrigii dar engleza mea de Oxford ma indreptateste sa cred ca este vorba de un episod dinamic : politisti peticind pneul motocicletei. Nu?
P.S. am uitat ca pieptul inca nu a cunoscut intepatura acestei decoratii...m-a indus in eroare subiectul cu politisti :blush:

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Miserable Prick

Postby Mihai Cianu » Mon Apr 29, 2013 7:30 pm

I functie de cat timp voi avea disponibil poate..zic doar poate, voi mai garnisi motocicleta si cu ceva pesonaje din kit-uri de genul civilians sau chiar motorcycle repair crew.Tre' sa recunosc ca mi-a trecut prin minte, dar tre' sa imi vad lungul [strike]nasului[/strike] timpului.
User avatar
Mihai Cianu
Immunis
 
Posts: 47
Joined: Tue Jan 22, 2013 12:23 am

Re: Miserable Prick

Postby Mihai Cianu » Mon Apr 29, 2013 7:31 pm

Am inceput cu figurina si pana s-a uscat am facut si ceva la motocicleta.Piese multe si fine, bavuri mici,aproape ca ai senzatia ca lucrezi la 1/72,
Image

Sase piese montate,
Image

Cal si calaret,
Image

John ne trateaza si cu spatele,
Image
User avatar
Mihai Cianu
Immunis
 
Posts: 47
Joined: Tue Jan 22, 2013 12:23 am

Re: Miserable Prick

Postby alexie » Mon Apr 29, 2013 7:32 pm

Primul lucru, care l-am observat (că tot era cu spatele, se referă la vopsea care pare cam groasă de parcă ai lucra cu enamel. În următoarea etapă am remarcat evidenţierea cutelor din care deduc faptul că pe un fond mai închis ai pensulat o nuanţă deschisă de "olive drab". Nici până la această oră nu am reuşit să-mi impun o rutină, la unele figurine aplic efectele după vopsirea de bază, la altele procedez ca tine (adică aşa cum cred că ai procedat, sau poate mă înşel şi este vorba de o spălare cu vopsea de ulei?).
Legat de cabalină, puteam să jur că piesa prezentată este dintr-o bucată, foarte ingrijit lipită..felicitări.

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Miserable Prick

Postby Mihai Cianu » Mon Apr 29, 2013 7:33 pm

Figurina e vopsita cu nunata deschisa mai intai.A urmat o umbrire prin vopsire directa cu o unata mai inchisa din vopseaua de baza.Pe urma am spalat camasa cu un wash diluat de gri deschis,am lacuit si am aplicat un pic de umbra arsa de ulei.

Nici eu nu am vre-o reteta,si nici nu am cum caci cred ca e a 4-a sau a 5-a figurina pe care o pictez.Merg pe principiul "trial and error".Mostly error.Efectul de vopsea grasa ma agaseaza si pe mine numai ca nu stiu cum sa dau o nunata deschisa in strat subtire.Pur si simplu nu acopera.Ma gandesc seris din cauza asa sa-l trimit pe John la bai la tratament in statiunea Izopropilica Monteoru.

Kit-ul de moto de la MiniArt e un adevarat "bijoux" insa necesita rabdare.L-am lipit cum am putut si eu...Macar atata lucru sa mai stiu sa fac :) avand in vedere ca nu am ami lucrat de multicel...
User avatar
Mihai Cianu
Immunis
 
Posts: 47
Joined: Tue Jan 22, 2013 12:23 am

Re: Miserable Prick

Postby Zeno » Mon Apr 29, 2013 7:34 pm

Mihai Cianu wrote:
Figurina e vopsita cu nunata deschisa mai intai.A urmat o umbrire prin vopsire directa cu o unata mai inchisa din vopseaua de baza.Pe urma am spalat camasa cu un wash diluat de gri deschis,am lacuit si am aplicat un pic de umbra arsa de ulei.

Nici eu nu am vre-o reteta,si nici nu am cum caci cred ca e a 4-a sau a 5-a figurina pe care o pictez.Merg pe principiul "trial and error".Mostly error.Efectul de vopsea grasa ma agaseaza si pe mine numai ca nu stiu cum sa dau o nunata deschisa in strat subtire.Pur si simplu nu acopera.Ma gandesc seris din cauza asa sa-l trimit pe John la bai la tratament in statiunea Izopropilica Monteoru.


Pot sa-ti dau o idee pe care s-o experimentezi. Tu ai inceput prin aplicarea unei nuante deschise, dupa care ai continuat cu diferite metode de a umbri si de a da profunzime. Dupa cum observ pe figurina iti lipsesc luminile. Si daca au fost, dupa atata tratament de umbrire, ele s-au estompat. Ce urmeaza este sa creezi luminile si totul va arata dintr-o data foarte diferit.
Eu iti supun atentiei o alta idee, pe care sunt convins ca o cunosti. Iti stabilesti culoarea de baza, pe care o aplici in straturi multiple (cel putin doua) si atunci ai sa vezi ca acopera. Daca nuanta este deschisa, probabil este nevoie de inca un strat sa obtii o culoare uniforma. Cheia este dilutia vopselei. Eu folosesc urmatoarea combinatiei: 2 picaturi vopsea (Vallejo sau Andrea) + 2 picaturi apa distilata + 1 picatura Retarder. Dupa cum vezi este diluata, nu gluma, dar nici nu se apropie de consistenta unui wash. Sta foarte bine unde o pun. Nu fuge unde vrea ea. In orice caz, nu acopera dintrun singur strat. Trebuie doua sau chiar trei straturi. De aici, poti pleca in doua directii. Ori incepi cu umbrele si apoi cu luminile sau invers. Pastreaza aceeasi dilutie. Pt. fiecare nuanta mai inchisa sau mai deschisa foloseste putina culoare de baza ca sa faci tranzitia cat mai uniforma din punct de vedere ala noantei. Schema de vopsire este identica cu forma unei harti topografice (reduci zona de aplicare a vopselei - lumini sau umbre - cu fiecare nuanta). Experimenteaza si ai sa gasesti solutia. Straturi subtiri si transparente.
Daca ai intrebari nu ezita.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Miserable Prick

Postby Mihai Cianu » Mon Apr 29, 2013 7:35 pm

John e la bai deja se trateaza de [strike]obraz[/strike] vopsea groasa.Urmeaza sa aplic tratamentul cu "retarder" pentru vopsire.Ma gandesc ca odata intarziat efectul de uscare pot aplica cu succes o tehnica de umbrire/luminare wet-on-wet.Oricum alcool izopropilic am destul cat sa-l tratez de cate ori e nevoie.
User avatar
Mihai Cianu
Immunis
 
Posts: 47
Joined: Tue Jan 22, 2013 12:23 am

Next

Return to Americanofobia

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron