07mm US Mortar Team - Vigneta

Pot participa orice fel de machete (aero, vehicule, nave, figurine, diorame, etc), la orice scara, cu conditia ca subiectul sa fie american.

07mm US Mortar Team - Vigneta

Postby Buss » Mon Apr 29, 2013 8:23 pm

Ma inscriu si eu cu kit-ul asta (numa kituri antice nimeresc :P) - Tamyia 35119 US 107mm Mortar & Crew

Sper sa iasa o vigneta decenta :)

We live in the era of smart phones and stupid people.
User avatar
Buss
Aquilifer
 
Posts: 319
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:50 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: George Dobre

Re: 07mm US Mortar Team - Vigneta

Postby alexie » Mon Apr 29, 2013 8:24 pm

O altă bombă machetistică, dar ai demonstrat că poţi să extragi maxim(ba chiar mai mult) din astfel de kituri. Aşa încât îţi urez :
Succes !

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: 07mm US Mortar Team - Vigneta

Postby Buss » Mon Apr 29, 2013 8:24 pm

Nu este chiar un update ci o problema ce am patit din unul din magnificele mele experimente.

Se facea ca era vineri, pe la 8 jumate seara. Lampa deschisa, paharul cu apa la indemana, pensule si vopsea la indemana si in loc sa le folosesc pentru a picta irisul ochilor figurinelor ma pocneste "geniala" idee sa folosesc un marker cu varf 0.4. Punct-punct gata ochisorii! Uau ma uit plin de mandrie la rezultat. Si cu asta inchei pe seara asta, ma pun l aun film pana se usuca washul si fata figurinelor.

Ma reapuc duminica de una-alta la figurine, si anume un wash cu fleshtone si un drybrush pe uniforme. Dau cu pensula washul si observ minunandu-ma ca punctele facute cu markerul nu erau uscate si s-au dizolvat transformand zombii mei in zombii care si-au furat cate un pumn in ochi. Si dupa ce ca trebuie sa refac ochii, markerul am impresia ca este pe baza de alcool si persista sub vopseaua Vallejo. Am dat 5 straturi pana acum de vopsea peste ochi si inca se mai vad umbre. Asta e pan la urma.

Conculzie - fara marker pentru pictat ochii figurinelor.

We live in the era of smart phones and stupid people.
User avatar
Buss
Aquilifer
 
Posts: 319
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:50 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: George Dobre

Re: 07mm US Mortar Team - Vigneta

Postby Buss » Mon Apr 29, 2013 8:25 pm

Primul update :

Am terminat de zugravit echipa de zombi aruncatori de obuze. Intr-adevar varsta isi pune amprenta negativ pe calitatea figurinelor dar asta e.

Ce si cum am facut :

1. Asamblat corp si maini (lasat casca la urma) fiecarei figurine

2. Primer Vallejo peste tot, am mai curatat cateva bavuri ici colo

3. Vopsit fata si maini cu Vallejo medium fleshtone

4. Vopsit uniforma cu Vallejo US Dark Green (pe cel care tine obuzul in maini am dat si un strat experimental de Tamyia XF 58)

5. Vopsit bocancii cu Vallejo german grey, drybrush cu tan earth pe sireti

6. Vopsit in zona ochilor cu Vallejo flat flesh (mai deschis decat nuanta pielii, cum m-a sfatuit Zeno) apoi punctat-gresit-corectat-puntat-etc ochii de vreo 6-7 ori pana a iesit bine (sau m-am saturat eu :) )

7. Vopsit curele si bretele cu Vallejo german camo pale brown

8. Lasat cateva zile repaos

9. Spalare uniforma cu combinatie de Vallejo dark wash cu umber wash de vreo 2-3 ori

10. Spalare cu fleshtone wash pe tot ce inseamna piele

11. Drybrush cu culoarea US dark green peste uniforma.

12. Vopsit castile (cel mai probabil gresit ca nuante de camuflaj de padure, dar imi place cum arata) si dat wash cu umber

13. Dupa uscare - poze


Mortierul a primit primer si US Dark green.

Acu caut o baza pt vigneta. Ideea este ca vreau sa reprezint o groapa amenajata pentru mortier, cu un val de pamant in fata, trei sferturi din asezare acoperita de o plasa de camuflaj. Vedem ce o iesi.



Poze :








Nu prea sunt starlucite pozele. Urmatoarele o sa ma straduiesc mai mult, acum pic de somn :)

We live in the era of smart phones and stupid people.
User avatar
Buss
Aquilifer
 
Posts: 319
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:50 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: George Dobre

Re: 07mm US Mortar Team - Vigneta

Postby alexie » Mon Apr 29, 2013 8:25 pm


Sunt convins că în realitate arată cu mult mai bine însă această fotografie mă poartă cu gândul către "Lacul Lebedelor" sau o secvenţă din "Hot Shots!" :GG
Astfel de kituri ar trebui scoase în afara legii, chiar mă gândesc la un astfel de amendament pentru tapirmodels (că trebuie să fiu cu un pas înaintea zvonerilor şi răspândacilor).
Revenind la lucrurile serioase, trebuie luate niscaiva măsuri pentru atenuarea "efectului de pupilă", poate o linie subţire de skin ca pleoapă inferioară ?

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: 07mm US Mortar Team - Vigneta

Postby Buss » Mon Apr 29, 2013 8:25 pm

Intr-adevar, fetele sunt ingrozitoare (a se intelege chipurile :P ), si m-am invatat minte. Nu o sa mai cumpar kituri tamiya ieftine decat pentru a "fura" accesorii, arme, etc. :side:

Termin vigneta asta si m-apuc de ceva mai serios, ceva la 1/48 ori un KT ori un Sherman si o sa fac tot posibilu sa fac un WIP cat mai detaliat cum am promis ceva timp in urma. :dry:

We live in the era of smart phones and stupid people.
User avatar
Buss
Aquilifer
 
Posts: 319
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:50 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: George Dobre

Re: 07mm US Mortar Team - Vigneta

Postby Olaf The Viking » Mon Apr 29, 2013 8:26 pm

Buss wrote:
Termin vigneta asta


Sper ca nu te-ai razgandit. :)

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: 07mm US Mortar Team - Vigneta

Postby Buss » Mon Apr 29, 2013 8:26 pm

E aproape gata. Postez imagini pe seara daca nu uit sa iau aparatu, daca nu o sa fac cu telefonu :)

We live in the era of smart phones and stupid people.
User avatar
Buss
Aquilifer
 
Posts: 319
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:50 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: George Dobre

Re: 07mm US Mortar Team - Vigneta

Postby Buss » Mon Apr 29, 2013 8:26 pm

Asa cum am promis, vigneta terminata. Un kit care nu ma asteptam sa-mi faca atatea probleme incat sa-l pun deoparte pentru multe zile. Eu personal nu prea sunt multumit de ce si cum a iesit dar asta e, urmatorul va fi mai bun.

Arata putin lucios ca inca nu e uscat lacul.

Poze :







We live in the era of smart phones and stupid people.
User avatar
Buss
Aquilifer
 
Posts: 319
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:50 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: George Dobre

Re: 07mm US Mortar Team - Vigneta

Postby alexie » Mon Apr 29, 2013 8:27 pm

Kitul este odios (ca mai toate figurinele Tamiya) aşa încât consider că te-ai descurcat onorabil, totuşi parcă în anul 2012 nu mai merge cu placă de bază din capac de Axion sau Lico (ăstea erau în vogă prin 2005 :P ).

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Next

Return to Americanofobia

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests

cron