M4A1 (76)W

Pot participa orice fel de machete (aero, vehicule, nave, figurine, diorame, etc), la orice scara, cu conditia ca subiectul sa fie american.

Re: M4A1 (76)W

Postby Marhaba » Mon Apr 29, 2013 9:40 pm

Scopul este sa rupa culoarea de baza si sa dea un aspect 3D ca sa zic asa, intregii tarasenii. Unii ii spun mai pretentios "modularea culorii" si exista tot felul de teorii si procedee daca cauti pe net, despre asta. Inclusiv un dvd de-a lui migproduction despre asta, pe care daca nu il ai, am sa ti-l dau.
Dar ca sa simplificam un pic treaba: Ca si la figurine, ideea de baza pt obtinerea volumului este jocul de lumini si umbre dupa regula "umbra in gaura, lumina pe creste". In afara de asta uzura va fi mai mare intotdeauna pe "creste", deci acolo culoarea se va deschide, acolo vor aparea zgirieturi, etc.
Acuma ca sa nu prelungim compunerea fara rost cu tot felul de teorii, iti spun cum fac eu la blindatele americane:
- strat(uri) OD - olive drab. Foloesc Tamiya acrilic. Este o intreaga fiolozofie despre "adevaratul OD", etc etc
- din aerograf (folosesc un Tamiya cu duza de 0,2, dar n-are nimic si o duza mai mare) suflu KAHKI (xf-49) pe "creste", pe muchii, etc unde mi se pare mie ca vopseaua e mai uzata, mai decolorata, mai luminata, etc. Asta imi lumineaza OD-ul. Unde vreau sa-l fac si mai luminat adaug Khaki-lui un pic de DESERT YELLOW (XF-59) si obtin o nuanta si mai luminoasa. Asta-i tot, nu sunt secrete. Poate o mica chestie ar fi: tine aerograful la unghi cit mai mic cu suprafata de vopsit - vopseaua sa mearga cit mai razant si controleaza bine volumul de vopsea. Pentru un control mai bun e recomandat sa faci mai ulte treceri in straturi foarte subtiri decit un strat gros.
Contrar tuturor recomandarilor purtate din gura-n gura ca folclorul, de catre academicieni care nu stiu ce vorbesc, eu diluez vopseaua direct in sticla. Tamiya vine cu sticla plina pe 3 sferturi cu vopsea. Din start completez un sfert cu alcool izopropilic (care nu este cu nimic mai prost decit diluantul Tamiya doar ca este mult mai ieftin. Pe masura ce consum vopseaua din sticla, completez cu alcoolul rezultat din spalarea finala a aerografului. Asta pina cind termin vopseaua. Estimez ca dintr-o sticla de vopsea, obtin in final probabil vreo 2-3 sticle cu aceste diluari in timp. Acuma pentru acoperit suprafete mari poti lucra si cu presiuni mai joase 0,5-1atm. Dar pentru lucrari de finete ai nevoie de vopsea subtire si presiune mare pentru ca aerograful sa nu improaste stropi.
- apoi vopsesc scule, detalii cu alte culori etc
- daca trebuie sau am chef e momentul unui drybrush (vopsea putina cu pensula aproape uscata - pe "creste")
- apoi lac lucios (future) din aerograf inm straturi subtiri si multe
- decaluri daca sunt
- alt strat lucios
- wash - ulei diluat in benzina de brichete sau white spirit - consistenta laptelui (deci destul de gros) si pus cu pensula numai prin gauri, santuri si in jurul detaliilor
- mai nou mai bag un strat lucios subtire peste wash ca sa nu stau la nesfirsit sa se usuce. Asta am supt-o de la un australian si se pare ca tine. Oricum uleiul trebuie sa fie putin si lacul subtire, ca sa nu crape ulterior din cauza timpilor de uscare diferiti
- lac mat
- daca vreau niste filtre (ulei diluat foarte tare)
- daca vreau un blend de uleiuri nediluate (puse puncte si apoi cu pensula inmuiata in diluant amestecate culorile)
- daca vreau urme de ploaie verticale (se dau numai pe mat) cu vopsea foarte diluata sau rain marks-ul de la mig
- daca mai trebuie lac mat
- niste pigment metalic pe la muchii da bine (cel putin mie imi place) chiar daca nu tare are mare lucru de a face cu realitatea.

Cam asta-i. Nu stiu cit te ajuta, dar dupa principiul "numai jucind puteti pierde", smecheria consta in a incerca si a-ti face mina. In rest nimic complicat.
Ai inteles ca astea nu-s nici un fel de reguli, e doar ce fac eu. Sigur citeodata mai sar pasii, mai uit, mai inversez, etc, etc. Dar in principiu cam asta e.
Si asta o poti extinde la orice camuflaj, doar ca trebuie alese corect culorile cu care sa modulezi.
Marii meseriasi fac aceasta modulare (si) in functie de unghiul in care bate lumina peste masina, unghi pe care-l respecta pe toate suprafetele. Inca n-am ajuns acolo.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: M4A1 (76)W

Postby alexie » Mon Apr 29, 2013 9:41 pm

Mulţumesc mult, la nivel de teorie acum sunt pregătit..cât de curând am să trec la proba practică (adică sper să iau o notă de trecere ;) ).

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: M4A1 (76)W

Postby Marhaba » Mon Apr 29, 2013 9:41 pm

E momentul sa bag carbuni pentru ca se apropie termenul limita.
Asadar ce-am mai facut: am inceput weatheringul si inscriptionarea. Cum am mai spus (sau nu?) inmatricularea este una fantezista, fara legatura cu realitatea (dar cine poate sti :))
Am suflat o stea cu ajutorul unui sablon Lion Roar





Cu tus alb si un tragator rotring de 0,3 am purces la a inscriptiona niste sloganuri italienesti (numele viitoarei vignete fiind "Italian Job")



Setul de bagaje pe care-l asteptam a ajuns in cele din urma , dar am constatat ca sacii din partea din fata nu pot fi pusi decit daca dau jos faruri, protectii etc, asa ca am confectionat alti saci din patafix.




User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: M4A1 (76)W

Postby alexie » Mon Apr 29, 2013 9:42 pm

Mi piace questa blasfemia !

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: M4A1 (76)W

Postby Marhaba » Mon Apr 29, 2013 9:43 pm

Fiind usor presat de timp, n-am mai stat sa postez prea multe etape intermediare, Asa ca asta e rezultatul final. Final vorba vine. Urmeaza sa-i pun 4 figurine si sa fac vigneta. Dar asta mai dureaza.








[video width=680 type=youtube]JPahMOuxzLc[/video]
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: M4A1 (76)W

Postby Purice Valentin » Mon Apr 29, 2013 9:43 pm

meserias de meserias....suuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuperba lucrarea,cu ce culori ai facut dry brush?
User avatar
Purice Valentin
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Wed Jan 16, 2013 10:55 pm
Location: Focsani

Re: M4A1 (76)W

Postby Olaf The Viking » Mon Apr 29, 2013 9:44 pm

Chiar ca-i misto de tot.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: M4A1 (76)W

Postby Buss » Mon Apr 29, 2013 9:44 pm

felicitari pentru lucrare. De exceptie. Toate bagajele alea din spate sunt din setul black dog? sau sunt si din alte seturi sau scratch?

We live in the era of smart phones and stupid people.
User avatar
Buss
Aquilifer
 
Posts: 319
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:50 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: George Dobre

Re: M4A1 (76)W

Postby Bill » Mon Apr 29, 2013 9:45 pm

Foarte fain, bravos.
Tusa de weathering e inconfundabila ;g;
Spor,
Bill :r:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: M4A1 (76)W

Postby Marhaba » Mon Apr 29, 2013 9:45 pm

Drybrush chiar n-am facut deloc Vali.
Bagajele din spate sunt jumatate din setul BlackDog si restul improvizatii si scratch inclusiv drapelul italian.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

PreviousNext

Return to Americanofobia

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests

cron