English medieval small army

GSQ (God Save the Queen) - participa doar machete reprezentind masinarii , figurine sau diorame cu subiect britanic (adica inclusiv tarile Commonwealth - Canada, Australia, etc )

English medieval small army

Postby Bogdan Papuse » Fri Apr 26, 2013 9:46 pm

Buna seara,
Conform zicalei din batrani - "cine se apuca de un proiect si nu il termina sa se mai apuce de doua ca asa are sanse mai mari... sa nu termine niciunul". :P
Fiindca nu am mai avut timp sa lucrez la minidiorama din celalalt GB, printre picaturi m-am apucat sa debavurez cate un soldatel. Si uite asa, usor-usor, am strans ceva material cu care sa ma incumet sa ma inscriu in GB GSQ. Este vorba despre 16 soldati si 2 cai scara 1/72 din doua seturi Zvezda - English Infantry of the 100 Years War si English Knights of the 100 Years War
Image
Am reusit deja sa ii debavurez si azi le-am dat si un strat minimal de primer (spray gri Vallejo).
De mult stau in cutii, insa acest GB mi-a dat prilej sa ma hotarasc sa ma apuc de ei. Initial ma gandeam numai sa ii pictez, insa acum deja am cateva idei despre cum sa ii pun intro scena. Mai rumeg pana reusesc sa ii dau cu bidineaua. :)
User avatar
Bogdan Papuse
Aquilifer
 
Posts: 302
Joined: Mon Jan 28, 2013 6:50 pm

Re: English medieval small army

Postby Zeno » Fri Apr 26, 2013 9:46 pm

va fi un proiect f. interesant. Sunt foarte curios sa vad proiectul de scena pe care-l alegi.
Sa ai spor.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: English medieval small army

Postby Olaf The Viking » Fri Apr 26, 2013 9:47 pm

Zeno wrote:
Asta va fi un proiect f. interesant.

Sustin. Abia astept sa-i vad.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: English medieval small army

Postby Bogdan Papuse » Fri Apr 26, 2013 9:47 pm

Multumesc pentru interesul aratat.
Prima idee care mi-a trecut prin cap a fost o mica batalie/incaierare intre doi lorzi rivali.
Acum ma gandesc mai degraba la o baza de antrenament sau ceva concurs. Problema este ca pentru baza de antrenament sunt parca prea bine echipati (mai ales cavalerii), iar pentru turnir cred ca ar fi trebuit sa fie mai inzorzonati.
Oricum, aranjati 2 cate 2 sunt chiar dinamici si arata ca si cum s-ar lupta. Asa ca ar fi pacat sa nu gasesc o solutie de a-i pune in ceva situatii de lupta. Pentru arcasi ma gandesc sa confectionez niste tinte si sa ii pun sa se antreneze sau sa isi arate maiestria.
Cam astea sunt ideile de baza la care rumeg momentan si de la care ma gandesc sa dezvolt o scena.
User avatar
Bogdan Papuse
Aquilifer
 
Posts: 302
Joined: Mon Jan 28, 2013 6:50 pm

Re: English medieval small army

Postby Bogdan Papuse » Fri Apr 26, 2013 9:47 pm

Multumesc pentru ponturi, Olaf. Parii ii aveam si eu in plan initial (de fapt sunt si inclusi in kit). Dar sa fac o scena de batalie presupune sa gasesc si un oponent. As avea o varianta in kitul Medieval Peasant Army. Insa asta inseamna mai multe figurine si o scena mai mare. Nu prea ma incanta. Tot spre varianta de concurs/turnir inclin. In plus mi s-ar parea si putin mai atipica. Dar mai am timp de rumegat la idei pana sa ajung sa ii pictez. :)
User avatar
Bogdan Papuse
Aquilifer
 
Posts: 302
Joined: Mon Jan 28, 2013 6:50 pm

Re: English medieval small army

Postby Zeno » Fri Apr 26, 2013 9:48 pm

Poate ai material de doua vignette cu subiecte diferite.
Mult succes! :)
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: English medieval small army

Postby Bogdan Papuse » Fri Apr 26, 2013 9:48 pm

Ar fi si asta o idee. Multumesc Zeno. :)
User avatar
Bogdan Papuse
Aquilifer
 
Posts: 302
Joined: Mon Jan 28, 2013 6:50 pm

Re: English medieval small army

Postby Bogdan Papuse » Fri Apr 26, 2013 9:48 pm

Din pacate sunt nevoit sa cer si aici amanare. :(
User avatar
Bogdan Papuse
Aquilifer
 
Posts: 302
Joined: Mon Jan 28, 2013 6:50 pm

Re: English medieval small army

Postby Marhaba » Fri Apr 26, 2013 9:49 pm

Spor la treaba.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: English medieval small army

Postby Bogdan Papuse » Fri Apr 26, 2013 9:49 pm

Multumesc Marhaba!
User avatar
Bogdan Papuse
Aquilifer
 
Posts: 302
Joined: Mon Jan 28, 2013 6:50 pm

Next

Return to GSQ

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron