English medieval small army

GSQ (God Save the Queen) - participa doar machete reprezentind masinarii , figurine sau diorame cu subiect britanic (adica inclusiv tarile Commonwealth - Canada, Australia, etc )

Re: English medieval small army

Postby Bogdan Papuse » Fri Apr 26, 2013 9:49 pm

Image
Din pacate, de data asta nu am mai reusit sa tin ritmul. Acestia sunt singurii soldati iesiti intregi din lupta cu timpul. :(
Voi reveni cu detalii.
User avatar
Bogdan Papuse
Aquilifer
 
Posts: 302
Joined: Mon Jan 28, 2013 6:50 pm

Re: English medieval small army

Postby Olaf The Viking » Fri Apr 26, 2013 9:50 pm

Arata superb. Din punctul meu de vedere te-ai incadrat in tema si oricum mai e o zi. Ai si poze mai de aproape sa mai trag cu ochiul?

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: English medieval small army

Postby Bogdan Papuse » Fri Apr 26, 2013 9:50 pm

Multumesc Olaf. Mai avem o zi? Aveam impresia ca asta fusese ultima. Atunci voi profita sa le fac cateva retusuri la astia finalizati si poate mai reusesc sa mai termin unul. :cheer:
User avatar
Bogdan Papuse
Aquilifer
 
Posts: 302
Joined: Mon Jan 28, 2013 6:50 pm

Re: English medieval small army

Postby Olaf The Viking » Fri Apr 26, 2013 9:50 pm

Bogdan Papuse wrote:
Multumesc Olaf. Mai avem o zi? Aveam impresia ca asta fusese ultima.


Pana acum asa s-a procedat, s-a prelungit pana la sfarsitul lunii urmatoare. Cu atat mai mult cu cat ne ameninti cu inca unul. Eu as vrea sa pui poze cu toti daca ii ai in diverse stadii de finalizare ca sa vad si altii cum fac.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: English medieval small army

Postby Nicu Mihai » Fri Apr 26, 2013 9:51 pm

Bogdane, daca mai poti, ar fi pacat sa nu continui. Ce-ai facut pana acum arata excelent!
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: English medieval small army

Postby Bogdan Papuse » Fri Apr 26, 2013 9:51 pm

Aventura medievala se incheie (deocamdata) aici.


Deoarece, la montarea bratelor, vopseaua a sarit in multe locuri, a trebuit sa fac multe retusuri. Si daca tot am retusat, nu m-am putut abtine sa nu mai adaug ici-colo cateva detalii. Asadar au ramas aceeasi finalisti.
Revin cu cateva poze mai bune, cu impresiile mele asupra acestui set si cu explicatiile solicitate de Olaf.
User avatar
Bogdan Papuse
Aquilifer
 
Posts: 302
Joined: Mon Jan 28, 2013 6:50 pm

Re: English medieval small army

Postby Nicu Mihai » Fri Apr 26, 2013 9:52 pm

Bogdane, ca de obicei, te intreci pe tine! Si ziceai ca vrei sa renunti la scara asta??
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: English medieval small army

Postby Bogdan Papuse » Fri Apr 26, 2013 9:52 pm








Multumesc mult pentru medalie. Sincer sa fiu, mie mi se pare ca am facut prea putin pentru a o obtine.

Pe mine personal, m-a cam dezamagit acest set din doua puncte de vedere. Intai am dat de un plastic foarte prost (cel Italeri acum mi se pare bun pe langa acesta). Apoi am dat de niste figurine care au langa detalii frumos sculptate, zone complet lipsite de detalii. Inclusiv feţe lipsite de detalii. (Inclin sa cred ca este o problema de matrita.)
A urmat o greseala din partea mea atunci cand am tratat superficial primerizarea. Am folosit un primer spray (pe care l-am mai folosit cu succes cu alte ocazii), insa l-am aplicat foarte superficial. Asta (in combinatie cu proprietatile plasticului) mi-a cauzat doua probleme. Intai a rezultat o suprafata cu o textura rugoasa foarte enervanta. Apoi vopseaua avea o aderenta foarte slaba pe zonele neacoperite bine de primer.
Date fiind aceste considerente, daca nu exista interesul pentru subiect si inscrierea in GB, probabil ca abandonam repede acest set si nici macar cei cinci nu ajungeau la final.

@Nicu: Multumesc frumos. Cu siguranta nu voi abandona scara 1/72. Insa voi lua o pauza si imi voi alege mai cu grija seturile abordate atunci cand ma voi mai incumeta sa revin la 1/72. :whistle:

@Olaf: La 1/72 eu procedez astfel: Intotdeauna incep cu feţele si cu tot ceea ce inseamna piele. Apoi fac tot ceea ce inseamna armura, pentru a evita sa ajunga pigment lucios pe zone deja pictate. (Am constatat ca este inevitabil si destul de enervant de rectificat.) Trec apoi la elementele de vestimentatie, pe care le abordez in ordinea in care ar fi imbracate. La fiecare obiect abordat pun culoarea de baza, dupa care pe paleta derivez din acea culoare o nuanta de umbra si una de lumina. Aplic luminile si umbrele dupa care trec la urmatorul element vizat. La urma fac curele, elemente decorative, armele.
Cu figurinele din setul asta m-am oprit dupa armuri (adica au decat fetele si armurile pictate). Daca consideri ca te-ar ajuta poze sau alte explicatii suplimentare, nu ezita sa imi zici. :)


In continuare trebuie sa ma decid daca sa duc la bun sfarsit ceea ce am inceput din setul acesta (nu prea ma trage ata din motivele enuntate mai sus), sau sa revin asupra dioramei napoleoniene pentru imbunatatiri (sunt cam 50/50 imparti in privinta asta), sau sa ma apuc de o figurina la care ma tot uit cu jind de cateva luni bune (cam catre asta ma inclin). Dar cum sfarsitul de saptamana este programat deja cu alte activitati, mai am timp pana saptamana viitoare sa ma decid.

Spor!
B
:)
User avatar
Bogdan Papuse
Aquilifer
 
Posts: 302
Joined: Mon Jan 28, 2013 6:50 pm

Re: English medieval small army

Postby Purice Valentin » Fri Apr 26, 2013 9:53 pm

Avand in vedere scara destul de mica eu zic ca au iesit superbi! in privinta minidioramei poti sa o faci cand o sa ai chef,ar fi pacat sa ramana asa!
p.s. lasa prostiile si apuca te de ceva mai serios!
User avatar
Purice Valentin
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Wed Jan 16, 2013 10:55 pm
Location: Focsani

Re: English medieval small army

Postby Zeno » Fri Apr 26, 2013 9:53 pm

Bogdan, draga! De fiecare data cand vad o lucrare de-a ta, ca-i gata sau nu, ma apuca un fix si vad doar o cifra: 54... Cand faci o figurina la 54mm?... ca ai talent de acolo de la tine, pana aici la mine, si inapoi! :laugh:
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

PreviousNext

Return to GSQ

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron