Churchill Crocodile

GSQ (God Save the Queen) - participa doar machete reprezentind masinarii , figurine sau diorame cu subiect britanic (adica inclusiv tarile Commonwealth - Canada, Australia, etc )

Re: Churchill Crocodile

Postby Marhaba » Fri Apr 26, 2013 10:24 pm

Buss wrote:
Eu inca sunt curios cum o sa readuci culoarea spre OD. Pentru ca nu cred ca il lasi asa "fosforescent" nu? :)


Și eu :)
Nu vreau sa-l fac OD pînă la urmă, ci vreau sa fie mai spre verde . Sunt aproape sigur ca nuanța reală era mai degrabă un verde închis decât OD-ul ”american”. Acuma sigur că asta ar fi trebuit s-o fac de la început cu un verde corespunzător , dar lipsa vopselelor și timpul scurt pe care-l am pt macheta asta mă face să improvizez. Când spun lipsa vopselelor , mă refer la vopsele Tamiya al căror stoc trebuie sa-l refac . Am nuanța potrivita de Valejo (Green Zinc) dar sa dai Valejo în aerograf este doar pentru cei care au tensiunea prea mică sau pentru masochiști.
Așa că peste OD-ul modulat am dat un strat de X-25 CLEAR GREEN, adica verde transparent care mi-a păstrat modularea culorii dar a virat totul spre un verde. Nu chiar așa de fosforescent la lumina zilei cum se vede in foto, dar oricum mai crud un pic de cât e cazul. Nu-mi fac probleme, pentru că în general contrastele si nuanțele trebuie să fie mult mai tari de obicei pentru ca dupa weathering sa obții la ce te-ai gândit. Dar vom vedea pe parcurs. Oricum exista întotdeauna varianta s-o iei de la capăt :)
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Churchill Crocodile

Postby Marhaba » Fri Apr 26, 2013 10:24 pm

Am pus decalurile, care s-au comportat ireprosabil. Lac lucios - decaluri - lac lucios. Maine un wash.




User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Churchill Crocodile

Postby Vasile Toma » Fri Apr 26, 2013 10:25 pm

Vopseaua sarita arata bine de tot, ai facut-o numai din pensula sau e alta tehnica?
User avatar
Vasile Toma
Immunis
 
Posts: 20
Joined: Mon Jan 14, 2013 1:24 pm

Re: Churchill Crocodile

Postby Marhaba » Fri Apr 26, 2013 10:25 pm

Doar pensula si burete.
Prima data am simulat vopseaua sarita prin tamponare cu o bucatica de burete prins in penseta. Buretele e inmuiat intr-o nuanta (mult) mai deschisa decit culoarea de baza (verde foarte deschis). Se tamponeaza un servetel pina nu mai ramine aproape deloc vopsea pe burete si doar apoi se tamponeaza muchiile machetei. Apoi cu pensula am accentuat cu aceeasi vopsea (verde deschis)pe alocuri pe muchii. Apoi cu un maro inchis am simulat rugina veche sub vopseaua sarita in asa fel incit de sub rugina(maro) sa iasa o muchie subtire de verde deschis. Contrastul este mai mare si arata mai realistic , chiar daca sunt probabil putine sanse ca de pe tancuri sa sara vopseaua chiar in stilul asta. Realistic sau nu, mie-mi place efectul obtinut chiar daca inca nu stapinesc foarte bine tehnica, insa cu teoria stau bine :)
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Churchill Crocodile

Postby Marhaba » Fri Apr 26, 2013 10:25 pm

Dupa lac lucios - decaluri - lac lucios, am facut un wash.




Apoi am inceput tratamentul cu uleiuri (asa-zisa metoda "oil dot")





Asa cum estimam, nu a fost o problema sa scap de "verdele fosforescent" si am obtinut in cele din urma culoarea verde pe care o doream. "Fosforescenta" initiala se datora nu atit nuantei cit faptului ca era culoarea lucioasa (Tamiya transparente sunt lucioase toate, obtinute de fapt prin amestecarea de lac lucios cu pigment). Mai jos se vede diferenta intre laterala unde am inceput tratamentul "uleios" si turela inca neatinsa.



PS Am uitat sa precizez ca dupa uscarea wash-lui am matuit laterala stinga a tancului inainte de a aplica vopselele in ulei.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Churchill Crocodile

Postby Vasile Toma » Fri Apr 26, 2013 10:26 pm

Inca o intrebare te rog: ce lac mat/lucios folosesti la blindate?Eu am numai Future, dar se spune ca in timp se ingalbeneste.Mai am si ceva Maimeri, pentru pictura, dar nu le-am testat inca, nu stiu cum reactioneaza cu Future si vopseaua acrilica si cu ce se dilueaza...
User avatar
Vasile Toma
Immunis
 
Posts: 20
Joined: Mon Jan 14, 2013 1:24 pm

Re: Churchill Crocodile

Postby Marhaba » Fri Apr 26, 2013 10:26 pm

Pe post de lac lucios folosesc future. In 2-3 ani nu se ingalbeneste sigur. In 20 de ani, nu stiu :) Pe de alta parte nici un tanc nu are ultimul strat lucios ca sa poata sa se vada ca s-a ingalbenit. Deci nu prea vad cum . Ca se ingalbeneste sub celelalte "n" straturi de uleiuri, lac mat si pigmenti, aia banuiesc ca n-are decit.
Lac mat folosesc Valejo. E foarte bun, acrilic, singurul lucru care nu-mi place la el ca lasa o usoara tenta albicioasa vizibila mai mult pe suprafetele inchise la culoare.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Churchill Crocodile

Postby Marhaba » Fri Apr 26, 2013 10:26 pm

Ma lupt in continuare cu uleiurile. Avansez incet dar sigur. Nuantele din foto sunt usor distorsionate de blitz, etc, dar sunt inca departe de fotografiile finale.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Churchill Crocodile

Postby Marhaba » Fri Apr 26, 2013 10:27 pm

Image

Image
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Churchill Crocodile

Postby Vasile Toma » Fri Apr 26, 2013 10:27 pm

Arata a blidat ruginit si uzat autentic, foarte fain iese, multumesc de raspunsuri.
User avatar
Vasile Toma
Immunis
 
Posts: 20
Joined: Mon Jan 14, 2013 1:24 pm

PreviousNext

Return to GSQ

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron