Churchill Crocodile

GSQ (God Save the Queen) - participa doar machete reprezentind masinarii , figurine sau diorame cu subiect britanic (adica inclusiv tarile Commonwealth - Canada, Australia, etc )

Re: Churchill Crocodile

Postby Florin David » Fri Apr 26, 2013 10:31 pm

Marhaba wrote:
Cam asta ar fi cu laterala stinga

Foarte natural arata, nu mi se pare deloc un weathering excesiv.
Spor in continuare!
User avatar
Florin David
Vexilifer
 
Posts: 277
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:41 pm

Re: Churchill Crocodile

Postby Marhaba » Fri Apr 26, 2013 10:32 pm

Ma bucur ca va place.
Georgele intr-adevar asa cum ai banuit inainte de pigmenti am dat un strat de lac mat acrilic. Chiar daca stratul anterior este pe baza de emailuri, in cazul in care este bine uscat (macar citeva zile - o saptamina), nu va fi atacat imediat de orice strat fin de fixer. Dar pentru siguranta recomand un strat acrilic intre ele.
In ceea ce priveste tutorialele, o sa fac si o sa anunt cind o sa fac asta. Desigur in care o sa prezint cum fac eu , nu neaparat cu pretentii de a impune cum sa se faca. Pina atunci aici poti intrebe orice in legatura cu ce fac la acest "crocodile".
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Churchill Crocodile

Postby Buss » Fri Apr 26, 2013 10:32 pm

Arata foarte bine. Daca imi permiti sa adaug la lista de fixeri pt pigmenti : diluantul tamyia x20a si alcoolul izopropilic, la fel din aerograf. Asta folosesc eu deobicei.

We live in the era of smart phones and stupid people.
User avatar
Buss
Aquilifer
 
Posts: 319
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:50 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: George Dobre

Re: Churchill Crocodile

Postby Marhaba » Fri Apr 26, 2013 10:33 pm

Buss wrote:
Arata foarte bine. Daca imi permiti sa adaug la lista de fixeri pt pigmenti : diluantul tamyia x20a si alcoolul izopropilic, la fel din aerograf. Asta folosesc eu deobicei.


N-am incercat cu diluantul Tamiya, dar in mod sigur alcoolul izopropilic nu fixeaza. Da impresia asta, dar dupa uscare pigmentul nu este fixat, se indeparteaza foarte usor, la o suflare mai puternica sau o simpla atingere cu degetul. Deci nu recomand. De asemenea NU recomand nici benzina pentru brichete: acelasi fenomen, ai impresia ca e fixat pina nu e uscat complet, apoi insa observi ca ramii pe degete cu pigmenti.

Am facut multe incercari in ideea de a nu mai da bani pe fixer. Pot sa spun in mod sigur ca dintre toate substantele pe baza de alcool pe care le-am incercat, numai una fixeaza si anume fixerul pentru pasteluri (gasibil in magazinele de pictura). Problema lui este ca modifica culorile (le inchide). Alcoolul izopropilic in mod absolut sigur nu fixeaza pigmentii. Atentie, prin fixare inteleg ca atunci cind freci cu degetul macheta , sa nu se ia pigmentul pe deget.
Din categoria diluantilor de emailuri ar trebui in mod normal sa fixeze majoritatea, dar nu e o regula. De exemplu benzina pentru brichete nu fixeaza. Nitrodiluantul dizolva tot si e prea periculos de incercat. Nu sunt chimist dar atit terebentina cit si White Spirit au in compozitie si o mica cantitate de parafina. De aceea ma intreb daca nu asta e secretul fericirii.

Image
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Churchill Crocodile

Postby Marhaba » Fri Apr 26, 2013 10:33 pm

In mod evident mai am nevoie de timp . Sper totusi saptamina asta sa-l termin.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Churchill Crocodile

Postby Marhaba » Fri Apr 26, 2013 10:33 pm

Cam asta e :

Image


Nu e o fotografie din cale afara de semnificativa, decit pentru termenul de executie. In rest, cind va fi manipulabil voi face fotografiile "aproape" finale.
Zic aproape , pentru ca cele finale vor fi cu figurinele pe tanc si tancul in diorama conform pozei de mai jos:

Image


Mai sunt detalii care vreau sa le refac, cablul de remorcare, accesoriile ce vin in cutia de depozitare din spatele turelei si senilele de Sherman care urmeaza sa fie fixate pe turela, inca nu au sosit. Capacul rezervorului de carburant trebuie sa-l refac din stiren pt ca l-am pierdut(?). N-am insistat acum pt ca nu vreau sa le fuseresc.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Churchill Crocodile

Postby Olaf The Viking » Fri Apr 26, 2013 10:34 pm

Arata bine, ca sa zic asa. Evident in diorama va arata si mai bine.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Churchill Crocodile

Postby Marhaba » Fri Apr 26, 2013 10:34 pm

Nu tancul e problema, ci soborul de figurine care-s calare pe el. Alea imi vor provoca diverse cosmaruri.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Churchill Crocodile

Postby Olaf The Viking » Fri Apr 26, 2013 10:34 pm

Ca sunt multe nu e problema, ca sunt ww2 e nasol. :laugh: :laugh: :laugh:

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Churchill Crocodile

Postby Marhaba » Fri Apr 26, 2013 10:35 pm

Nemaivorbind de faptul ca va trebui sa modific figurinele pe care o sa le gasesc, pentru a sta in pozitia din poza fara a parea niste yoghini care-i indoaie invers genunchii si coatele.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

PreviousNext

Return to GSQ

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron