38 Sir Edmund de Thorpe

GSQ (God Save the Queen) - participa doar machete reprezentind masinarii , figurine sau diorame cu subiect britanic (adica inclusiv tarile Commonwealth - Canada, Australia, etc )

Re: 38 Sir Edmund de Thorpe

Postby Olaf The Viking » Fri Apr 26, 2013 10:51 pm

Am dat cu ulei si am aplicat si ceva steel pe anumite margini si am facut dry brush pe zale.

Image

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: 38 Sir Edmund de Thorpe

Postby Nicu Mihai » Fri Apr 26, 2013 10:51 pm

Arata f. bine pana acum! Spor in continuare!
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: 38 Sir Edmund de Thorpe

Postby Olaf The Viking » Fri Apr 26, 2013 10:52 pm

Multumesc. O sa am nevoie, in 3 zile trebuie sa fie gata. :laugh:

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: 38 Sir Edmund de Thorpe

Postby Zeno » Fri Apr 26, 2013 10:52 pm

Okie-Dokie! :laugh:
Elementele heraldice:

Careurile albastre:
Baza: 943 Grey Blue + 965 Prussian Blue (50/50)
Umbre: Baza + 965
Lumini: Baza + 845 Sunny Skin Tone

Semilunile de pe careurole albastre:
Baza: 951 white
Umbra: 989 Sky Grey

Triunghiurile de pe careurile negre:
Baza: 953 Flat Yellow + 865 Ochre Brown (50/50)
Umbra: Baza + 856
Lumini: Baza + 951 White
Inainte de a vopsi triunghiurile, subliniaza cu negru pur (o linie subtire in jurul lor). Deasemenea, subliniaza marginile careurilor sa dai profunzime spatiului.

A iesit bine armura dar putea sa iasa si mai bine daca lasa-i mai mult ulei. Arata putin mai uzata si in contrast cu luminile silver avea un contrast mai tare. Asta, ca idee pt. o lucrare viitoare.
Daca ai intrebari nu ezita.
O sa arate f. bine.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: 38 Sir Edmund de Thorpe

Postby Olaf The Viking » Fri Apr 26, 2013 10:53 pm

Pot oricand sa mai bag ceva ulei si sa refac luminile pe zale, dureaza 10 minute. Fiind nobil mai de seama am zis ca armura trebuie sa fie ceva mai lucioasa.

Ce negru sa bag la careurile negre?

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: 38 Sir Edmund de Thorpe

Postby Zeno » Fri Apr 26, 2013 10:53 pm

Olaf The Viking wrote:
Pot oricand sa mai bag ceva ulei si sa refac luminile pe zale, dureaza 10 minute. Fiind nobil mai de seama am zis ca armura trebuie sa fie ceva mai lucioasa.

Ce negru sa bag la careurile negre?


Black 950 dar numai sublinezi. Nu vopsesti tot careul.
Cu armura este OK. Ai dreptate. Arata f. bine.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: 38 Sir Edmund de Thorpe

Postby Olaf The Viking » Fri Apr 26, 2013 10:54 pm

Pai sunt doua cartiere, 2 si 3 negre ?!?
Image

Ma gandeam la
baza: 50% - 50% Vallejo 166 MODEL COLOR DARK GREY 70994 + Vallejo 169 MODEL COLOR BLACK 70950
lumini: Vallejo 166 MODEL COLOR DARK GREY 70994
umbre: Vallejo 169 MODEL COLOR BLACK 70950

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: 38 Sir Edmund de Thorpe

Postby Zeno » Fri Apr 26, 2013 10:54 pm

Olaf The Viking wrote:
Pai sunt doua cartiere, 2 si 3 negre ?!?

Image



Ma gandeam la

baza: 50% - 50% Vallejo 166 MODEL COLOR DARK GREY 70994 + Vallejo 169 MODEL COLOR BLACK 70950

lumini: Vallejo 166 MODEL COLOR DARK GREY 70994
umbre: Vallejo 169 MODEL COLOR BLACK 70950

Da Olaf. Ce este sub triunghiuri este negru. Ce este sub semiluni, este albastru.
Careul 1 si 4 este cu fond albastru iar careul 2 si 3 este cu fond negru.
Eu zic doar sa subliniezi triunghiurile si marginile cu negru 950 apoi lucrezi triunghiurile in galben. Daca mai avem timp o sa lucram si fundalul negru. Idea de culori nu-i rea dar trebuie sa tii seama ca in culoarea aia pe care o ai deja, ai prussian blue si english uniform pe langa negru 950. Asa ca, daca mai avem timp, o sa lucram si asta. Combinatia de care spui va cancela efectul dat de prussian blue si english uniform. O sa incercam sa capitalizam aceste doua culori.
Acum, nu vreau sa te boscorodesc, ca lucrezi si tu cand poti si ai timp, dar acum cand incepe sa fie interesant si ai ocazia sa experimentezi niste combinatii de culori si efecte cu care nu ai mai lucrat, ne grabim de iese fum... sa terminam la timp... Aici este partea care face diferenta... dar o sa facem cum putem. Eu sunt cu ochii pe tine si cand ai nevoie de un raspuns o sa incerc sa ti-l dau cat mai repede.
Spor la treaba si succes. :)
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: 38 Sir Edmund de Thorpe

Postby Olaf The Viking » Fri Apr 26, 2013 10:55 pm

Dupa ce am dat liniile alea subtiri cu negru mi-am dat seama ca de fapt "verdele" ala inchis e un negru de toata frumusetea. Trec la triunghiuri acum si dupa ce termin pun foto.

Pentru curele ai ceva in plan?

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: 38 Sir Edmund de Thorpe

Postby Zeno » Fri Apr 26, 2013 10:55 pm

Olaf The Viking wrote:
Pentru curele ai ceva in plan?

Da.
Uitate la astea doua foto. Ai aici culorile aproximative pt. curele. Daca ai dificultati sa identifici culorile baga o sarma.

Image

Image
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

PreviousNext

Return to GSQ

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron