38 Sir Edmund de Thorpe

GSQ (God Save the Queen) - participa doar machete reprezentind masinarii , figurine sau diorame cu subiect britanic (adica inclusiv tarile Commonwealth - Canada, Australia, etc )

Re: 38 Sir Edmund de Thorpe

Postby Zeno » Fri Apr 26, 2013 10:47 pm

Olaf The Viking wrote:
Ma gandeam ca niste auriu nu poate sa-i strice dar daca ai alta idee sunt deschis ca un pacient la autopsie. Si mai sunt si niste curele pe acolo.

OK.
Amesteca, te rog, burnt umber 941 + brass 801 (50/50) si da pe zonele de armura care vor fi din alama, conform referintei. Te rog lasa de-o parte toate accesoriile. Ne ocupam numai de armura. Dupa ce s-a uscat, aplica usor un strat de 801 subtire.
Apoi vom trece la vopsele de ulei.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: 38 Sir Edmund de Thorpe

Postby Olaf The Viking » Fri Apr 26, 2013 10:48 pm

Gata. Daca mai trebuie, mai insist. Trebuie sa recunosc ca mi-am zis ca oricate nuante o sa scoata producatorii, modelistii tot o sa gaseasca ei o combinatie mai cu mot si eram sceptic fata de amestec. Acum nu mai concept sa folosesc altceva pentru ca arata super. Multumesc de pont.

Pentru uleiuri "old school" ivory black+burnt umber ?


Image

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: 38 Sir Edmund de Thorpe

Postby Zeno » Fri Apr 26, 2013 10:48 pm

Cu multa placere, Olaf! :)
Inainte de a face armura a-si vrea sa facem penele de paun si ornamentul coifului care atarna pe spate. Ca sa lucrezi penele, va trebui sa tii de figurina iar daca lucrezi armura mai intai, s-ar putea sa-i faci "bube" si nu vrem asta. In momentul de fata habar nu am cum arata in detaliu o pana de paun. Trebuie sa ma uit la niste referinte sa pot sa-mi fac o idee. Daca ai niste referinte punele aici.
De ce am schimbat planul: in general, sunt doua principii de baza de abordare care lucreaza impreuna. Incepi sa vopsesti din interior spre exterior (maieu, camasa, haina) si de sus in jos. Este clar de ce. In cazul nostru, daca incepi sa lucrezi detalii la armura le poti deteliora lucrand la ornamentele coifului. Asa ca, incepem sa vopsim detalii de sus in jos.
Ce ai lucrat pana acum este, de fapt, un grund. Daca-l matrasesti, nu conteaza, il refaci. Avand culori pe figurina, este mai usor sa vezi zonele de lucru.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: 38 Sir Edmund de Thorpe

Postby Olaf The Viking » Fri Apr 26, 2013 10:49 pm

M-as raporta la cum arata in realitate si cum au fost desenate de altii:

Image Image Image Image

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: 38 Sir Edmund de Thorpe

Postby Bill » Fri Apr 26, 2013 10:49 pm

Arata tot mai bine, bravos !
Ananansu' ala trebuie sa arate ca penele de paun? Uau, good luck with that ! :b:
Spor,
Bill
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: 38 Sir Edmund de Thorpe

Postby Zeno » Fri Apr 26, 2013 10:49 pm

OK Olaf! Uite inca un detaliu important.

Image

Am sa stau un pic pe coada si am sa-ti propun un set de culori cu care sa abordezi penele astea. Nu intra in panica ca n-o sa faci ce vezi in poza (atatea nuante si culori). Vom face o forma abreviata dar sa tina cat de cat aproape de ce vedem.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: 38 Sir Edmund de Thorpe

Postby Zeno » Fri Apr 26, 2013 10:50 pm

Okie-Dokie, Olaf! :)
Iti propun urmatoarele:
Pt. "ananas". vorba lui Bill, :laugh: , iti propun:
Umbra: 980 Black Green
Baza: 920 German Uniform
Lumini: baza + 845 Sunny Skin Tone

Pt. "ochiul" penei:
984 Flat Brown + 941 Burnt Umber (50/50) ca si background
965 Prussian Blue pt "punctul" albastru deschis. Daca nu este destul de deschis, adauga in incremente 845 Sunny Skin Tone pana esti multumit.
899 Dark Prussian Blue pt. "punctul" de albastru inchis.

Pentru ornamentul coifului de pe spate:
Umbra: 899 Dark Prussian Blue + 810 Royal Purple (70/30 sau 80/20 experimenteaza)
Baza: Umbra + 965 Prussian Blue (20/80)
Lumini: Baza + 845 Sunny Skin Tone

Iti propun, ca tehnica, sa incepi cu umbra. Acoperi toata aria zonei pe care o lucrezi cu culoarea umbrei. Apoi incepi, pe o arie mai mica putin cu culoarea de baza si termini cu luminile numai pe zonele cele mai inalte. Alegi tu contrastul care-l doresti intre umbra cea mai adanca si lumina cea mai mare. Este valabil pt. "ananas" si pt. ornament.
Daca ceva nu este clar si ai intrebari, nu ezita. Inainte de a incepe lucrul, este bine sa clarificam toate intrebarile.

Am mers pe culori de verde pe pene si nu galben, asa cum este pictata figurina. Cred ca suntem mai aproape de realitate in felul asta. Ce parere ai?
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: 38 Sir Edmund de Thorpe

Postby Olaf The Viking » Fri Apr 26, 2013 10:50 pm

Pare clar si distractiv.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: 38 Sir Edmund de Thorpe

Postby Olaf The Viking » Fri Apr 26, 2013 10:50 pm

Am terminat cele 21 diorame si am mai lucrat la asta micu. Inca nu are toti ochii albastrii la el sdar e pe cale. Avand in vedere ca miercuri trebuie sa fie gata si noi putem comunica o data pe zi am rugamintea sa imi spui ce planuri ai (culori, tehinici) pentru ca luni seara sa fie gata, urmatoarea zi fiind dedicata retusurilor, etc,

Image

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: 38 Sir Edmund de Thorpe

Postby Zeno » Fri Apr 26, 2013 10:51 pm

Etapa urmatoare este armura si camasa de zale:
Vopsea de ulei neagra + burnt umber (50/50) la consistenta untului topit.
Acoperi toata suprafata armurii si o lasi in pace vre-o 5 minute dupa care o stergi cu un servet absorbant si/sau betisoare cu vata. La astea din urma sa ai grija sa nu lasi scame.
Il lasi sa se usuce bine. Mie mi se usuca cam in 2-3 zile la temperatura camerei. Poti incerca (vad ca graba-i mare exact atunci cand ai nevoie de timp) s-o usti accelerat in cuptor... aprox 100 celsius si peste noapte ar trebui sa fie uscata.
Dupa ce s-a uscat bine poti adauga luminile extreme pe zonele cele mai inalte. Cum stii, eu folosesc Testors MM Chrom Silver. Se poate folosii si 864 Natural Steel. Pe zonele cu zale faci un drybrush usor (foarte usor, ca sa creezi efectul gradual).
Am sa revin cu celelalte detalii.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

PreviousNext

Return to GSQ

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron