38 Sir Edmund de Thorpe

GSQ (God Save the Queen) - participa doar machete reprezentind masinarii , figurine sau diorame cu subiect britanic (adica inclusiv tarile Commonwealth - Canada, Australia, etc )

Re: 38 Sir Edmund de Thorpe

Postby Olaf The Viking » Fri Apr 26, 2013 10:43 pm

Sunt pregatit. Am slefuit lancea, a inceput sa luceasca apoi, dupa mai multa slefuire s-a inegrit. Dupa ce am dat lac s-a inegrit si mai rau. Deci renuntam la dat cu lac. Cu ce incepem? Mi se pare destul de lucios, nu stiu daca mai trebuie sa il fac sa luceasca pentru ca dupa aia oricum ii dau cu ulei pe armura si se inchide. As propune sa incep mascarea si sa dau grundul daca nu ai nimic impotriva.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: 38 Sir Edmund de Thorpe

Postby Nicu Mihai » Fri Apr 26, 2013 10:43 pm

Pai ai deja un bun model facut anterior asa ca spor sa ai!
P.S Nu ma uita, te rog, cu contul.
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: 38 Sir Edmund de Thorpe

Postby Zeno » Fri Apr 26, 2013 10:44 pm

Olaf The Viking wrote:
Sunt pregatit. Am slefuit lancea, a inceput sa luceasca apoi, dupa mai multa slefuire s-a inegrit. Dupa ce am dat lac s-a inegrit si mai rau. Deci renuntam la dat cu lac. Cu ce incepem? Mi se pare destul de lucios, nu stiu daca mai trebuie sa il fac sa luceasca pentru ca dupa aia oricum ii dau cu ulei pe armura si se inchide. As propune sa incep mascarea si sa dau grundul daca nu ai nimic impotriva.

Ciudat material... :blink:
Stai un pic... Daca ne uitam la toata figurina, in ansamblu, majoritatea suprafetelor finale sunt metalice. Armura, armura si iar armura. Acum... ce ramane este bucata de panza (care nu stiu cum ii spune) pe care sunt desenele heraldice, curele, lancea si ceva accesorii pe la arme. Trebuie sa maschezi tot ca sa dai pe camasa (hai sa-i spunem asa) cu grund... :blink:
Putem face si in felul urmator: Renumtam la grundul clasic si il inlocuim cu un strat de baza din vopsea acrilica. Acest strat va fi grundul.
Daca esti de acord atunci incearca sa folosesti urmatorul "negru": Vallejo Black 950 + English uniform 921 + Prussian Blue 965 in parti egale. Dilutie 1/1 (max 1/2 apa distilata). Aplici 3-4 straturi pana obtii un strat de culoare uniforma. Fiecare strat sa fie uscat bine cand il pui pe urmatorul. Poti folosi un uscator de par ca sa grabesti timpul de uscare intre straturi.
Acum, camasa are la partea inferioara un ornament alb. Foloseste doar english uniform 921 in aceleasi conditii. Curelele si ornamentele le lasam de-o parte, deocamdata.
Lancea da-o cu Balck 950 + burnt umber 941 50/50, aceeasi dilutie.

Deci, poti merge pe doua variante:
1. Maschezi si dai cu grund
2. Aplici un strat de vopsea acrilica pe post de grund.
Ce parere ai?
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: 38 Sir Edmund de Thorpe

Postby Olaf The Viking » Fri Apr 26, 2013 10:44 pm

Mi-e scarba de mascare, prefer sa vopsesc, macar am senzatia ca fac ceva si nu stau pe loc. :laugh:

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: 38 Sir Edmund de Thorpe

Postby Zeno » Fri Apr 26, 2013 10:44 pm

Olaf The Viking wrote:
Mi-e scarba de mascare, prefer sa vopsesc, macar am senzatia ca fac ceva si nu stau pe loc. :laugh:

Okie-Dokie! :laugh:
Eu folosesc, ocazional, cand am situatii asemanatoare cu a ta (suprafete mici cu textura diferita - ex. curele, teci, manere de spada sau pumnal, etc) primerul Mr. Surfacer 1000 pe care-l aplic cu pensula in straturi subtiri. Poate te gandesti ca in viitor sa-ti faci rost de o sticluta avand in vedere ca ai o vitrina plina de figurine asemanatoare. Nu-i musai... :laugh:
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: 38 Sir Edmund de Thorpe

Postby Olaf The Viking » Fri Apr 26, 2013 10:45 pm

Pai de ce nu zici asa, bre, ca am berechet din asta. Bine ca am lucrat altceva si nu m-am apucat. :laugh: :laugh: :laugh: Deci um ramane, cu amestecuri sau Mr. Suprafacer?

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: 38 Sir Edmund de Thorpe

Postby Zeno » Fri Apr 26, 2013 10:45 pm

Olaf The Viking wrote:
Pai de ce nu zici asa, bre, ca am berechet din asta. Bine ca am lucrat altceva si nu m-am apucat. :laugh: :laugh: :laugh: Deci um ramane, cu amestecuri sau Mr. Suprafacer?

Mie nu-mi place cum se comporta metalul asta. Este bine sa fim prevazatori. Da-i doua straturi subtiri cu Mr. Sprafacer :laugh: , cum ii spui tu, si apoi cu amestecuri. Asta numai pe camasa. Pe alte zone "nemetalice", da-i cu Mr asta, doua straturi subtiri.
Spor.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: 38 Sir Edmund de Thorpe

Postby Olaf The Viking » Fri Apr 26, 2013 10:46 pm

Gata cu grundul si vopseaua fancy. Trebuia si scutul tot cu amestecul ala?
Care e pasul urmator?

Image

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: 38 Sir Edmund de Thorpe

Postby Zeno » Fri Apr 26, 2013 10:47 pm

Olaf The Viking wrote:
Gata cu grundul si vopseaua fancy. Trebuia si scutul tot cu amestecul ala?
Care e pasul urmator?

Din cate observ, scutul copiaza heraldica de pe camasa, asa ca raspunsul este da.

Pasul urmator este armura.
Am o intrebare: Din fotografiile de referinta observ ca sunt elemente ale armurii care sunt din alama sau, ma rog, alamite. Vrei sa vopsesti armura ca in foto de referinta?
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: 38 Sir Edmund de Thorpe

Postby Olaf The Viking » Fri Apr 26, 2013 10:47 pm

Ma gandeam ca niste auriu nu poate sa-i strice dar daca ai alta idee sunt deschis ca un pacient la autopsie. Si mai sunt si niste curele pe acolo.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

PreviousNext

Return to GSQ

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron