38 Sir Edmund de Thorpe

GSQ (God Save the Queen) - participa doar machete reprezentind masinarii , figurine sau diorame cu subiect britanic (adica inclusiv tarile Commonwealth - Canada, Australia, etc )

Re: 38 Sir Edmund de Thorpe

Postby Olaf The Viking » Fri Apr 26, 2013 11:01 pm

Marhaba wrote:
Figurina arata bine.


Evident, doar e facuta de mine. :blush:

Ceea ce nu pot intelege (nu numai despre tine este vorba), de ce trebuie sa postezi / postati niste fotografii microscopice din care nu se intelege nimic,


Pentru ca asa ai spus tu atunci cand discutam despre cum sa arate articolele. Spuneai ca e profi sa fie poze mai mici inserate in text si sa dai click pe ele ca sa le vezi.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: 38 Sir Edmund de Thorpe

Postby Marhaba » Fri Apr 26, 2013 11:01 pm

Olaf The Viking wrote:
Pentru ca asa ai spus tu atunci cand discutam despre cum sa arate articolele.


Pai da. Da' cum spuneai, era vorba despre ARTICOLE. Nu despre postarile din forum. avind in vedere ca suprafata de postare are o latime de vreo 800 de pixeli, si softul iti rdimensioneaza AUTOMAT fotografiile prea mari, si ORICUM textul nu incadreaza pozele chiar daca le pui mici, e aiurea sa postezi fotografii microscopice cind nu ai nici o restrictie de spatiu.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: 38 Sir Edmund de Thorpe

Postby Bill » Fri Apr 26, 2013 11:02 pm

Imi place cum arata. Chiar si ananasul arata destul de bine din fata. Oricum ai scos foarte mult din niste pene de paun turnate in metal ;g;
Dar daca pui pene reale si le vopsesti in alb iar apoi le faci desenul?
Foarte greu de gasit dar daca ai un papagal in zona nu imposibil.
Felicitari echipei ;) :laugh:
Spor,
Bill
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: 38 Sir Edmund de Thorpe

Postby Olaf The Viking » Fri Apr 26, 2013 11:02 pm

Gata. Ca de obicei, termin cu mult inainte, mai sunt vreo doua ore bune. :laugh:



Na, fara sa mai dai click. Buna metoda cu lemnul cu ulei, citisem de ea la inceputurile timpului dar nu am avut ocazia pana acum. Abia dupa ce am terminat mi-am dat seama ce era de fapt.

Bill, cu pene naturale nu prea imi place cum iese. Adica se cam vad ca sunt pene si mi se pare ca nu da bine la scara.

Cand vopsesti si faci modelism ai nevoie de vopsea. Mai devreme sau mai tarziu. Majoritatea vopselelor le aveam, vreo 5 sau 6 au fost new entry. Daca nu le aveam si faceam comanda la Cluj, in trei serii, plateam posta 7 lei x 3 expeditii. Adica mai plateam vreo 3 vopsele in plus si mai dura o saptamana in plus pana sa vina (2-3 zile x 3). E adevarat ca nu ma puteam duce la 19.45 la magazin sa iau Gold Brown dar asta pentru ca am neglijat la pranz, spunandu-mi ca am acasa toate tipurile de Gold. Din pacate nu aveam toate tipurile de Brown. :laugh:

Multumesc Zeno pentru rabdare si ponturi, am inceput deja lucrul la stocarea listelor cu amestecuri. Si evident m-am mai uitat prin vitrina sa vad care e urmatoare victima. Am de ales intre un cap tot de paun sau altul de vitel. :laugh:

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: 38 Sir Edmund de Thorpe

Postby Marhaba » Fri Apr 26, 2013 11:03 pm

Arata bine.
Te-a avantajat faptul ca are multe briz-brizuri, insemne, etc. In sensul in care astea nu necesita umbre si lumini ca faldurie diverselor textile, pelerine, etc. Ar trebui sa ma orientez si eu spre ceva de tipul asta pentru prima figurina. Doar ca amestecurile pe care ti le-a dat Zeno ma cam descurajeaza.
Paunul arata a varza. In sensul ca nu arata rau, dar nu arata nici a pene. Cred ca in primul rind din cauza sculpturii . Nu cred ca chestiile alea puteau fi vopsite intr-un fel in care sa arate a pene.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: 38 Sir Edmund de Thorpe

Postby Olaf The Viking » Fri Apr 26, 2013 11:03 pm

Marhaba wrote:
Doar ca amestecurile pe care ti le-a dat Zeno ma cam descurajeaza.


Sincer pentru mine erau surpriza zilei. Abia asteptam sa le amestec sa vad ce iese. Si pare descurajant mai mult cand citesti, e mult mai simplu cand ai cele trei sticlute in fata si vezi ca de fapt e logic cu ce trebuie sa amesteci baza ca obti lumini si umbre.

E adevarat ca repetabilitatea e relativa, cam trebuie sa termini tot ce e in culoarea aia. Asta nu inseamna ca atunci cand am dat pe langa nu am preparat din nou amestecul ca sa retusez.

Cu "briz-brizurile" e relativa treaba. M-au si incurcat, la un moment dat nu mai stiam unde sa fie umbre si unde lumina, dar per total dau mai bine decat o bluza chioara.

Despre vopsele povestim in topicul de vopsire, nu-l las pe Zeno sa scape asa usor.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: 38 Sir Edmund de Thorpe

Postby Bogdan Papuse » Fri Apr 26, 2013 11:04 pm

Frumos rezultatul final. Faptul ca ai lucrat curat si combinatiile excelente de culori cred ca au fost cheia succesului. Bravo!
User avatar
Bogdan Papuse
Aquilifer
 
Posts: 302
Joined: Mon Jan 28, 2013 6:50 pm

Re: 38 Sir Edmund de Thorpe

Postby Nicu Mihai » Fri Apr 26, 2013 11:04 pm

Calde felicitari Olaf si din partea mea (si lui Zeno, evident, maestrul "combinatiilor")!
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: 38 Sir Edmund de Thorpe

Postby Zeno » Fri Apr 26, 2013 11:05 pm

Felicitari Olaf!
Cred ca este cea mai faina figurina pe care ai lucrat-o. Ai lucrat ingrijit si curat. Ma bucur pentru tine. Se vede un progres important de la ultima figurina lucrata la asta. BRAVO!

Acum, te rog sa iei figurina in mana si sa te uiti cu atentie la fiecare zona pe care ai lucrat-o si gandestete cum ai face sa imbunatatesti ce deja ai facut. Asta pt. lucrarile viitoare.

Am lucrat impreuna doua figurine, folosind o anumita metoda de lucru. Eu am "dictat" si tu ai "scris" si ai scris foarte bine. Sunt convins ca aceasta metoda, de acum inainte, nu-ti face bine. Te face dependent de deciziile mele si nu-i bine. Trebuie sa inveti sa alegi culori bazate pe referinte si sa judeci luminile si umbrele precum si secventele de vopsire. Asa ca iti propun urmatorul mod de lucru:
Iti alegi figurina.
Iti alegi secventa de lucru.
Iti alegi gama de culori.
In toate etapele ne consultam. Sunt convins ca este timpul sa incepi sa iei decizii bazate pe experienta ta proprie si sunt tot atat de convins ca vei face o treaba la fel de buna, daca nu mai buna decat ai facut pana acum.
Ce parere ai?
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: 38 Sir Edmund de Thorpe

Postby alexie » Fri Apr 26, 2013 11:05 pm

Felicitări pentru execuție, și de la malul mării pare cea mai mătură operă Olafiană a tuturor timpurilor. Sper să ai în vedere "Cupa Cetății" așa încât să mai zabovești pentru confecționarea unui postament, un petic de peisaj și o etichetă.
Succesuri!
P.S. Ce reprezintă prefixul numeral din titlul lucrării?

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

PreviousNext

Return to GSQ

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron