PzKpfw IV Ausf H - Italeri 1:72

GB-ul se refera la lucrari avind ca tema machete la scari mici. Pot participa orice fel de machete (aero, vehicule, nave, figurine, diorame, etc).

PzKpfw IV Ausf H - Italeri 1:72

Postby Buss » Mon Apr 01, 2013 9:38 pm

Deschid eu primul topic cu un alt kit magnific, o reimbuteliere ESCI, Italeri 7007 Pz Kpfw IV Ausf. H.

Sa vedem ce o iesi.

Alibiuri :

ImageImage

We live in the era of smart phones and stupid people.
User avatar
Buss
Aquilifer
 
Posts: 319
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:50 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: George Dobre

Re: PzKpfw IV Ausf H - Italeri 1:72

Postby Marhaba » Mon Apr 01, 2013 9:38 pm

Nu este un kit rau avind in vedere ca este destul de timpuriu. Dupa el poate incerci H-ul de la Revell sau seria PIV scoasa de DML in braille scale.
La ce inmatriculare te-ai gindit?
Spor la treaba.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: PzKpfw IV Ausf H - Italeri 1:72

Postby Buss » Mon Apr 01, 2013 9:40 pm

Avand aparatul foto imprumutat unui prieten, nu am putut face fotografii din timpul constructiei si vopsirii, asa ca voi posta din pacate doar rezultatul final.

Montajul mi-a cam scos peri albi, si anume senilele care nu s-au potrivit decat cu forta (ca in bancul cu politistii ce au absolvit toti) si apoi blindajele suplimentare care nu au putut fi montate decat dupa ce a trebuit sa dezlipesc ttoate sculele ce erau montate pe aparatorile de noroi, iar la blindajele turelei am reusit sa rup doua brate de sustinere. :whistle:

Vopsirea a fost facuta cu tamiya dark yellow strat de baza, apoi AK worn effects, apoi alb vallejo pe care l-am curatat pe ici si colo cu o pensula umeda cu apa. Am mai experimentat cu Ak wash for dark green diluat 50/50 cu white spirit, folosit ca pin wash, a functionat excelent fara nici un lac lucios dat inainte. Ciupituri cu dark grey si apoi intervenit peste cu Ak rust wash. Vopsirea si weatheringul l-am facut in vreo 3-4 ore cred :)

Inmatricularea este una fantezista, nu m-am documentat pentru numarul de inmatriculare si doar am vrut sa experimentez din zemurile ak. :evil:

Astept pareri, sugestii si sa ma trageti de urechi. :pinch:

Poze :













We live in the era of smart phones and stupid people.
User avatar
Buss
Aquilifer
 
Posts: 319
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:50 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: George Dobre

Re: PzKpfw IV Ausf H - Italeri 1:72

Postby Marhaba » Mon Apr 01, 2013 9:40 pm

Ce-mi place:
- ca ai incercat diverse tehnici si produse pentru weathering. Asta e important, daca vrei machete nu jucarii. AK Worn Effects e chiar o buna alternativa pt lacul fixativ. Am primit sticla pe care mi-ai trimis-o si am si incercat solutia. Merita folosita. Voi posta si eu zilele astea un KV-2 pe care am incercat-o.
Ce nu-mi place:
- senilele - fa ceva cu ele si nu le lasa asa. Pune pigmenti pe ele sa nu se mai vada atita metal.
- doar zemurile si prafurile nu sunt de ajuns. Trebuie sa stii si ce sa faci cu ele. Daca cu "worn effects" te-ai descurcat, acel rust wash nu isi are locul asa cum l-ai pus tu. Se pune (ca si orice wash) pe suprafata lucioasa, pt a evita capilaritatea si NUMAI in "ungherele" unde poate aparea rugina. De asemenea este indicat sa fie o aplicare punctuala si sa insotesti washul cu alte solutii sau prafuri cu alte nuante de rugina. Mai poti sa-l folosesti pe suprafete mate , cu mare grija, in simularea scurgerilor ruginite, sau a suprafetelor plane ruginite. Dar de asemenea insotite de cit mai multe nuante de rugina. Sa-ti spun drept , am echivalentul MigProduction a acestor wash-uri ruginoase, dar nu m-au incintat niciodata. Mult mai in largul meu ma simt simulind rugina cu ajutorul pigmentilor, deoarece iti da si o anumita textura si mi se pare mie ca arata mai credibil.

Una peste alta trebuie sa te felicit pentru ca e un pas mare ce ai facut tu. vei vedea ca experimentind vei ajunge sa stii exact ce si unde trebuie pus (contrar ineptiilor cum ca la blindate e simplu - dai un pic de noroi si e gata macheta, uitindu-se ca nu e chiar atit de usor cumcred unii sa faci noroiul sa arate a noroi si rugina a rugina).
Daca imi permiti, ti-as da un sfat: incearca machete mari. Adica la scara mare. Abia acolo o sa-ti faci mina cum trebuie. Toate aceste procedee de weathering se fac si se vad mult mai bine pe machete la scari mari. Machetele facute de Jimenez si altii pentru a promova produse de weathering (inclusiv aceste AK) sunt in general la scara 1/24 , chiar 1/16. Nu degeaba.

Felicitari inca o data , nu-ti spun tine-o tot asa, pentru ca urmatoarea ta macheta va fi si mai tare.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: PzKpfw IV Ausf H - Italeri 1:72

Postby Buss » Mon Apr 01, 2013 9:41 pm

Multam pentru critici. Intr-adevar pentru camuflajele de iarna worn effects este chiar la fix si ma gandesc ca poate fi folosit cu succes si la vehicule distruse si arse cu succes, poti obtine chestii chiar interesante si e foarte usor de controlat. Chiar sunt curios de kv-ul tau pt ca am de gand sa iau si eu unul de la zvezda. Senilele le-am corectat dar nu am mai facut poze doar pt asta :) Iarasi da, m-a cam luat valul cu rugina dar na, acum stiu ce si cum arata si reactioneaza washul asta. Am facut 1/72-ul asta doar pentru ca a fost ultima macheta la scara asta ce o mai aveam si am zis de ce nu, ii mai dau de munca putin lui Olaf pt insigne :P

We live in the era of smart phones and stupid people.
User avatar
Buss
Aquilifer
 
Posts: 319
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:50 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: George Dobre


Return to Braille Scale 2012

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests

cron