Tun antiaerian calibru 2cm /vagon de cale ferata

GB-ul se refera la lucrari avind ca tema machete la scari mici. Pot participa orice fel de machete (aero, vehicule, nave, figurine, diorame, etc).

Tun antiaerian calibru 2cm /vagon de cale ferata

Postby Marhaba » Fri Apr 12, 2013 10:13 pm

M-am hotarit la aceasta combinatie pentru ca am nevoie de ea in proiectul "Leopold"

Pentru asta am sa folosesc tunul 2cm Vierlingsflak 38 din kitul Revell 03126 Sd.Kfz.7/1 si kitul de rasina Flat Rail Wagon 72-351 produs de Mig Production.




Am inceput cu vagonul, fara nicio tragere de inima. Nu numai ca nu-mi plac kiturile din rasina, dar le urasc din toti rarunchii. Dai o sapca de bani pe ele (asta a fost spre 30 de euro la vremea lui)si nu te alegi decit cu piese prost turnate, strimbe, bavuri cit casa, spatiul de lucru arata ca dupa ce-ai zugravit casa, piesele mici sunt o chinuiala sinistra, lipituri cu cianoacrilat, etc etc.



Image[/center]

Cea mai mare chifla la kitul asta sunt cele doua laterale lungi care sunt STRIMBE, incovoiate de rahat si este imposibil sa le mai faci ceva. Le-am lipit fortatsi am mai incercat sa scot din pila cit am putut din incovoiere. Cit m-am chinuit cu ele (pentru un rezultat abia satisfacator), montam un kit de plastic de la cap la coada. Ca lucrurile sa stea maxim de prost si piesa centrala (platforma) este rasucita asa ca vagonul meu va sta pe 3 roti daca nu o s-o rezolv cumva (o sa las o roata mai jos in pozitia finala).





Lipiturile cu cianoacrilat le-am asigurat cu GatorGlue.






Recomand calduros acest kit tuturor dusmanilor.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Tun antiaerian calibru 2cm /vagon de cale ferata

Postby Marhaba » Fri Apr 12, 2013 10:13 pm

Dupa cosmarul rasinos, montarea tunului a fost o formalitate.
Mai trebuie sa pun sabotii de frina la rotile vagonului (nu i-am pus pentru ca momentan m-au lasat nervii cu rasinile), sa gauresc tevile tunului si apoi trec la vopsire. Pentru ca tunul e destul de mic, in vagon isi vor mai gasi locul ceva accesorii (lazi de munitie, etc)
Bahtalo!
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Tun antiaerian calibru 2cm /vagon de cale ferata

Postby alexelu_marinelu » Fri Apr 12, 2013 10:13 pm

Ca sa indrepti piesele de rasina deformate, le pui la incalzit in niste apa fierbinte si devin maleabile.
Asta nu ca mi-ar placea sa lucrez cu rasini, dar unele aftermarket-uri sunt pur si simplu bijuterii. Uitasem - cel mai de kkt mi se pare sa le desfaci de pe ramele de turnare.
Unde mai pui ca si pulberea rezultata e foarte sanatoasa.
User avatar
alexelu_marinelu
Aquilifer
 
Posts: 355
Joined: Sun Jan 13, 2013 7:07 pm
Prenume si nume: Alexandru Croitoru

Re: Tun antiaerian calibru 2cm /vagon de cale ferata

Postby Marhaba » Fri Apr 12, 2013 10:14 pm

Pacat ca n-am stiut treaba cu apa calda inainte de a-l lipi. Multam oricum Alex, voi tine minte pentru urmatoarele rasini.

Momentan am inceput weatheringul la vagon. Nu am avut exact vopselele potrivite, dar voi incerca sa le potrivesc cu mina.
Daca lenea estivala nu ma loveste prea tare, ar trebui sa fie un weekend cu folos.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Tun antiaerian calibru 2cm /vagon de cale ferata

Postby Marhaba » Fri Apr 12, 2013 10:14 pm

Mai mult ma uit decit lucrez. Am mai lucrat la weathering citeceva, fiind primul vagon de felul asta pe care-l fac, ma tot gindesc ce si cum. Mai am de prafuit pe la boghiuri si rezolvat cu tevile tunului ca-s prea stralucitoare, dar ideea principala cam asta e.


Tunul inca nu e fixat definitiv. Ma tot gindesc ce accesorii sa bag in vagon. Lista ar fi cam asa:
- butoi (unul sau doua), stiu ca foloseau apa cind se incingeau prea tare tevile tunurilor
- lazi (de/cu munitie ?)
- ceva prelata as pune cumva sa atirne p-acolo; o plasa de camuflaj? (doar sa gasesc din ce s-o fac, tifonul mi se pare usor iesit din scara, dar voi incerca)
- ma tot gindesc daca sa pun niste saci ("cu nisip") . Probabil o sa-i fac din patafix.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Tun antiaerian calibru 2cm /vagon de cale ferata

Postby Marhaba » Fri Apr 12, 2013 10:14 pm

Cam asta a fost cu vagonetul meu antiaerian:



Butoiul l-am facut din tabla, plasa e plasa "de usturoi" (acuma vad ca trebuie sa-i fac un wash ca e cam imaculata), lazile din ceva kituri 1/72, sacii i-am facut din patafix si prelata din servetel.



Nu sunt incintat din cale-afara de prelata. Desi sa nu uitam ca e o macheta 1/72, de la o distanta rezonabila (0,5m) prelata arata chiar binisor. Folia de plumb e cam groasa pt prelata, servetelul arata mai bine ud, dupa ce s-a uscat s-au estompat mult culorile / umbrele si ce e mai deranjant a iesit la iveala textura de hirtie. Dar repet, se vede doar in fotografiile de aproape. Alt material mai bun pt prelata 1/72 inca nu am gasit.



Linga vagon va fi parcat un Opel Blitz din care niste bravi soldati germani vor descarca saci cu nisip. Asa ca partea dreapta a vagonului va mai suferi probabil mici modificari o data introdus in diorama "Leopold".
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Tun antiaerian calibru 2cm /vagon de cale ferata

Postby Purice Valentin » Fri Apr 12, 2013 10:15 pm

mie unul imi place ce a iesit!!!si eu zic ca pentru 1/72 arata senzational ,cum ai facut butoiul?
User avatar
Purice Valentin
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Wed Jan 16, 2013 10:55 pm
Location: Focsani

Re: Tun antiaerian calibru 2cm /vagon de cale ferata

Postby Bogdan Papuse » Fri Apr 12, 2013 10:15 pm

Foarte fain ti-a iesit vagonul.
As avea o rugaminte. Poti detalia putin cum faci sacii? Sau poate imi poti da o trimitere... (alegi tu sectia catre care sa fie trimiterea :whistle: )
User avatar
Bogdan Papuse
Aquilifer
 
Posts: 302
Joined: Mon Jan 28, 2013 6:50 pm

Re: Tun antiaerian calibru 2cm /vagon de cale ferata

Postby Zeno » Fri Apr 12, 2013 10:16 pm

Purice Valentin wrote:
mie unul imi place ce a iesit!!!si eu zic ca pentru 1/72 arata senzational ,cum ai facut butoiul?

Sunt total de acord.
Am incercat sa ma uit dupa textura de care vorbea-i dar nu am vazut nimic. De aprope poate se vede dar nu observ nimic neobisnuit. Poate ca ar fi bine, pe muchiile prelatei sa dai un usor highlight sa scoti in evidenta mai mult detaliile de "impaturire". Ma gandesc ca diorama sta in lumina putina si prelata este un detaliu care ar fi fain sa iese in evidenta mai bine.
Tunul arata foarte fain si toate celelalte detalii.
Imi place foarte mult. :)
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Tun antiaerian calibru 2cm /vagon de cale ferata

Postby Marhaba » Fri Apr 12, 2013 10:17 pm

Purice Valentin wrote:
mie unul imi place ce a iesit!!!si eu zic ca pentru 1/72 arata senzational ,cum ai facut butoiul?


Vali butoiul il fac din tabla de Pb (la fel ca si cele 1/35). Mi se pare ca arata mai bine decit cele din plastic din diverse kituri, care de obicei sunt facute din doua jumatati si niciodata linia de lipire nu va fi perfect eliminata.
Infasor butoiul (din kit) in tabla de Pb, presez bine ca sa ia forma corecta, apoi scot butoiul, tai surplusul si lipesc pe interior jumatatile. Apoi vopsesc. Simplu si eficient. Plumbul fiind foarte maleabil, se preteaza la fix pt asta.



Bogdan Papuse wrote:
Poti detalia putin cum faci sacii?


Bogdane sacii ii fac din patafix. Asta e un fel de plastelina lipicioasa pe care o gasesti in librarii. Arata ca mai jos:


Rulez patafixul intrun "maț" subțire (diametrul de aprox 5mm)


Tai sacii la dimesniuni (mi se pare ca 10x5mm e in regula la scara asta pt un sac)


Construiesc gramada pe o bucata de banda adeziva din hirtie, ca sa-i pot dezlipi ulterior de masa fara sa stric zidul din saci.


Fiecare sac il texturez usor cu o sita fina , ca sa dea impresia de tesatura. Sigur ca e iesita din scara, dar mie mi se pare ca da mai bine decit sacul neted.



In final inainte de a-l monta in vagon, am tinut sacii in congelator o jumatate de ora. Astfel patafixul e mai usor de manipulat, se intareste putin si nu mai e atit de lipicios. Apoi vopsire si prafuire.

Zeno wrote:
Poate ca ar fi bine, pe muchiile prelatei sa dai un usor highlight sa scoti in evidenta mai mult detaliile de "impaturire". Ma gandesc ca diorama sta in lumina putina si prelata este un detaliu care ar fi fain sa iese in evidenta mai bine.


Zeno te asigur ca am incercat. Dar asa cum am mai spus, dupa uscarea servetelului a disparut vopseaua aproape total. Asta ma face sa cred urmatoarele lucruri: sau ar fi trebuit sa inmoi servetelul intr-o solutie mai concentrata de whiteglue, ca sa nu mai fie atit de poros "inghititor de vopsea", sau ar fi trebuit sa vopsesc cu emailuri (de care n-am). cert este ca dupa ce alcoolul din acrilice s-a evaporat, servetelul a inghitit pigmentii vopselelor aproape ca si cum nu ar fi existat. Voi vedea dupa ce fixez vagonul in diorama ce pot sa fac sa accentuez putin culorile in prelata.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Next

Return to Braille Scale 2012

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron