37 Assyrian Cavalry

GB-ul se refera la lucrari avind ca tema machete la scari mici. Pot participa orice fel de machete (aero, vehicule, nave, figurine, diorame, etc).

Re: 37 Assyrian Cavalry

Postby Olaf The Viking » Fri Apr 26, 2013 9:05 pm

Din punctul meu de vedere, da. Daca nu exista observatii, asa vor ramane si asa vor fi pusi in diorama cu carul de lupta asirian.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: 37 Assyrian Cavalry

Postby Marhaba » Fri Apr 26, 2013 9:05 pm

Raspunsul asta era suficient, nu trebuia sa poluezi si alte topice cu diverse observatii una mai "subtila" ca alta.
Ceea ce te faci tu ca nu intelegi este ca e una un blindat TERMINAT la care poti sa-i mai bagi bagaje, sa-l bagi intr-o diorama ,etc , e una niste figurine TERMINATE asezate intr-o diorama (sau nu), pe care ulterior le poti adauga accesorii sau schimba pozitia si e alta niste figurine infipte in dopuri de vin, cu gauri in miini.
Dar fiecare dupa cit poate, pentru ca nu e nici un concurs. Nici asta n-ai inteles.
Mi-ai raspuns la intrebare asa ca poti sa nu mai scrii in 3 topice separate despre asta.

Intrebarea mea a fost ca sa stiu care e punctul TAU de vedere. Pentru ca al meu este altul (deci observatii exista). Mie mi se par neterminate. Nu pentru ca nu sunt in diorama ci doar pentru ca sunt in pozitii nefiresti si cu gauri in miini. Adica mi s-ar fi parut normal ca un calaret sa stea pe cal, nu infipt intr-un dop de vin. Ca-l bagi , sau cind il bagi intr-o diorama, e cu totul altceva.
Dar asa cum ti-am spus, nefiind nici un concurs, era mai simplu sa raspunzi cu un scurt DA la intrebarea pe care ti-am pus-o. Nu sa procedezi ca un copil de 5 ani , sa pierzi 2 ore (in care puteai face niste poze la asirienii aia pe cai nu pe dopuri) ca sa ma intrebi pe mine de ce n-am pus bagaje pe M113. Macheta aia e terminata. Figurinele tale nu. Ca sa fie terminate trebuie sa le faci poze calare. Macar atit. Aia cu "nu stii ce-o sa le pui in mina" ma prefac ca te cred.
Talpile alea la cai ramin asa in diorama, sau imi scapa in continuare vreo subtilitate?

Cam cum o sa-i poti spune unuia care o sa termine un GB in viitor cu un tanc fara senile, un helicopter fara elice sau un avion fara aripi. Ce-o sa-i raspunzi cind o sa zica ca e gata dar o sa-l bage intr-o diorama asa ca se mai gindeste?

In concluzie, din punctul meu de vedere macar fa-le o poza calare si fara talpile alea aiurea la cai. Altfel, esti moderator, te poti medalia singur oricind ti se pare ca meriti.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: 37 Assyrian Cavalry

Postby Olaf The Viking » Fri Apr 26, 2013 9:06 pm

Talpicile alea pot fi sau nu integrate in diorama. In ultima vreme am preferat sa le tai ca sa nu mai muncesc sa le acopar (invariabil murdaream si caii). Avand in vedere ca sunt 6 cai si un car de lupta cu alti patru cai, deci multa inghesuiala, inclin sa le tai, dar in cazul asta nu vor putea sta in picioare pentru pozele ca la parada pe care le vrei tu.

Figurinele le-am probat la inceput si nu stau pe cai nici cu militia. Aveau si niste ghidaje la interior care se frecau ca naiba de cal si probabil ar fi luat toata vopseaua cand i-as fi manevrat ulterior, asa ca le-am taiat. Cu atat mai mult nu vor sta. Deci musai sa le las tepele in fund cand îi infig pe cal, nici macar astea nu pica, cu atat mai mult sunt gata.

Sunt convins ca ai citit articolul despre armata asiriana asa ca iti amintesti ca astia obisnuiau sa stea cate doi, unul tragea cu arcul, altul ii tinea calul. Chiar vreau ca unul din ei sa nu aibe nimic in mana, decat fraul de la calul celuilalt. Nu stiu cat o sa fie de realizabila, dar poti remarca ca si producatorul s-a gandit la asta cand a facut anumite haturi intr-o parte. Oricum iti dai seama ca doua sulite si doua sabii imi iau 10 minute sa le fac, deci timp era garla daca intentionam asa ceva.

Deci, din punctul meu de vedere sunt gata, mai mult nu mai pictez la ele, cel mult un pigment ca cel pe care il voi da pe teren si care nu stiu care va fi, nu mi-am planificat actiunea (campie, stepa, pamant gol etc).

Daca ai fi vrut doar parerea mea nu ai fi facut aluzii in alt topic (apropos tu ai inceput sa-l poluezi). Puteai foarte bine sa zici in topicul meu ca, dupa parerea ta, vin cu "scuze din astea penibile".

Daca cineva face un blindat fara senile sau un elicopter fara elice voi fi de acord cu el atata timp cat il voi vedea intr-o diorama exact asa.

Deci in loc sa imi cauti pricina mai bine m-ai intreba daca am terminat articolul antico-medieval pentru urmatorul TMr aniversar. De medaliat am observat ca nu pot sa medaliez pe altii.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: 37 Assyrian Cavalry

Postby Marhaba » Fri Apr 26, 2013 9:06 pm

Olaf The Viking wrote:
De medaliat am observat ca nu pot sa medaliez pe altii.


N-ai observat bine.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: 37 Assyrian Cavalry

Postby Marhaba » Fri Apr 26, 2013 9:06 pm

- trebuia sa spui asta si atunci nu m-as mai fi obosit "sa-ti caut pricina"
- mie mi se par neterminate in continuare, trebuia sa fixezi calaretul pe cal, cu stift, cu superglue cu ce vrei si sa-i faci poza. Apoi sa explici ca nu l-ai murdarit din cauza dioramei si ca-s miinile gaurite ca inca nu te-ai hotarit ce-o sa tina in mina. Atunci era gata. Tu in schimb ai postat niste figurine infipte in niste dopuri si niste cai infipti in alte dopuri. Asta desigur daca nu vrei sa ii bagi in diorama cu dopuri cu tot. Daca ii bagi cu dopuri cu tot in diorama atunci intr-adevar sunt gata. Dupa cum spui chiar tu, si eu voi fi de acord cind voi vedea diorama ta cu aia infipti in dopuri
- sa pui caii cu talpici in diorama e ca si cum ai pune tancul cu rama de stiren cu tot. Nu ca n-ai sti.
- pentru ca nu sunt eu in masura sa jurizez, neexistind juriu la aceste GB-uri, cum spuneam, daca tu crezi ca sunt gata, poti sa-ti dai si singur medalie, punind adresa url a pozei cu medalia la semnatura ta. Adica exact cum se intimpla la toata lumea.
- in ceea ce priveste urmatorul TMr, asta nu mai intra in preocuparile mele.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: 37 Assyrian Cavalry

Postby Olaf The Viking » Fri Apr 26, 2013 9:07 pm

Marhaba wrote:
- trebuia sa spui asta si atunci nu m-as mai fi obosit "sa-ti caut pricina"


Trebuia sa ai incredere. :)

mie mi se par neterminate in continuare, trebuia sa fixezi calaretul pe cal, cu stift, cu superglue cu ce vrei si sa-i faci poza.


Ce nu fac eu pt. tine. Promit ca asa o sa fac.

sa pui caii cu talpici in diorama e ca si cum ai pune tancul cu rama de stiren cu tot.


Nu e, bre. Io-te aici: http://www.machete.ro/articole/?p=231 Toti au talpici si nu poti sa imi zici ca se vad in diorama. E de departe cel mai sigur mod de a-i fixa. Dar acum am corzi (sau coarde ?) de chitara din care fac stifturi ca sa le bag in picioare deci am scapat de a intinde "terenul" cu grija pe langa picioare. Pe de alta parte cand transport dioramele se mai intampla ca figurinele sa sara din locurile lor chiar si daca au stifturi in picioare.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: 37 Assyrian Cavalry

Postby Marhaba » Fri Apr 26, 2013 9:08 pm

se mai intampla ca figurinele sa sara din locurile lor chiar si daca au stifturi in picioare.


Asta numai pt ca nu le fixezi cum trebuie (cit de lungi iti permite soclul si lipite trainic cu CN si apoi asigurat cu ceva lipici elastic gen White glue)
Corzi (in pofida celor spuse de wikipedia sau Dex). Daca cautam insa dupa imaginilie google gasim doua imagini elocvente in ceea ce priveste coardele fie ele soliste, fie in cvartet :)
Image Image
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: 37 Assyrian Cavalry

Postby Olaf The Viking » Fri Apr 26, 2013 9:08 pm

Limba romana e tare (grea). :laugh:
Avem "corzi de chitara" dar "concert de coarde".

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: 37 Assyrian Cavalry

Postby Buss » Fri Apr 26, 2013 9:09 pm

Zambesc dar nu stiu de ce :)

We live in the era of smart phones and stupid people.
User avatar
Buss
Aquilifer
 
Posts: 319
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:50 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: George Dobre

Previous

Return to Braille Scale 2012

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron