Italeri 6017

GB-ul se refera la lucrari avind ca tema machete la scari mici. Pot participa orice fel de machete (aero, vehicule, nave, figurine, diorame, etc).

Italeri 6017

Postby Bogdan Papuse » Fri Apr 26, 2013 9:09 pm

Buna seara,
M-am decis sa ma alaturi si eu acestui GB.
Din cele doua optiuni pe care mi le-am propus (in topicul cu regulile) am ales-o... pe a treia. :D
M-am decis ca este timpul pentru o noua provocare. Voi face prima mea diorama (desi cred ca mai potrivit dupa dimensiune ar fi vigneta). Inca nu m-am decis la nume, de aceea am pus numele topicului dupa numele setului care va servi ca materie prima. Sper sa imi vina inspiratia pe parcurs.
Nu voi folosi chiar toate componentele setului, ci numai atatea cate sa fie suficiente pentru a incerca sa reproduc imaginea de pe cutie.
Image
Iata si piesele pe care le voi folosi si dovada ca acum incep lucrul.
Image
Image
Image
Image
Caruta cutiile si butoaiele sunt asamblate numai pentru a vedea cum vin, nu sunt inca lipite. Am incercat sa imi fac o idee despre cam cum vor fi dispuse figurinele in spatiul dioramei si am inceput debavurarea.
Fiind prima mea diorama, vor fi multe provocari si voi avea destule de invatat. De asemenea nu am cunostinte despre razboaiele napoleoniene si uniformele din acea periada. Iar cum subiectul mi s-a parut prea vast pentru o cercetare sumara, voi lua de buna ilustratia de pe cutie si ma voi ghida dupa ea in alegerea culorilor.
Orice sfaturi si sugestii aveti pe parcurs vor fi bine venite si pe deplin apreciate.
Sper ca rezultatul final sa fie unul de calitate. Dar pana acolo e ceva cale de parcurs, asa ca trebuie sa trec intai de primul obstacol psihologic... debavurarea. :whistle:
Cheers!
B
:)
User avatar
Bogdan Papuse
Aquilifer
 
Posts: 302
Joined: Mon Jan 28, 2013 6:50 pm

Re: Italeri 6017

Postby Nicu Mihai » Fri Apr 26, 2013 9:10 pm

Bogdane, ma bucur sa te vad "recidivand" cu o noua provocare. Dupa cum stii, pot sa-ti imprumut asta (http://www.ospreypublishing.com/store/A ... 1846034701), doar da semnal.
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Italeri 6017

Postby Bogdan Papuse » Fri Apr 26, 2013 9:10 pm

Multumesc Nicu. Chiar vroiam sa iti cer o parere. Paltoanele pe fata cutiei sunt gri, in timp ce pe spatele cutiei in schema de culori sunt kaki. Iar pentru culoarea pantalonilor nu este indicata nicio culoare. Ne auzim.
Image
User avatar
Bogdan Papuse
Aquilifer
 
Posts: 302
Joined: Mon Jan 28, 2013 6:50 pm

Re: Italeri 6017

Postby Marhaba » Fri Apr 26, 2013 9:11 pm

Nu uita sa vopsesti interiorul carutei inainte de a fixa definitiv coviltirul. Spor la treaba.
Image
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Italeri 6017

Postby alexie » Fri Apr 26, 2013 9:11 pm

O lucrare complexă, cred că reducând la minim baza dioramei/vignetei impactul acesteia o să fie mai puternic.
Succes !

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Italeri 6017

Postby Bogdan Papuse » Fri Apr 26, 2013 9:11 pm

Multumesc de pont, Marhaba. Voi incerca sa nu uit. :)
Din ilustratia atasata de tine observ ca uniforma vizitiului se cam potriveste. Insa m-ai bagat putin in ceata cu celalalt personaj. Totusi soldatii din set au uniforme de iarna si alt tip de pantaloni fata de soldatul din ilustratia ta.

Alexie, pentru baza intentionez sa folosesc suportul rotund pe care i-am pozat. Am primit o parere ca ar fi putin cam inghesuit. Mie mi se pare numai bun pentru a focusa privirea spre povestea din diorama. Daca aveti alte pareri, nu ezitati sa spuneti.

Multumesc pentru sfaturi si incurajari.
B
:)
User avatar
Bogdan Papuse
Aquilifer
 
Posts: 302
Joined: Mon Jan 28, 2013 6:50 pm

Re: Italeri 6017

Postby Marhaba » Fri Apr 26, 2013 9:12 pm

Bogdane am postat poza respectiva pentru personajul din stinga. Acuma ideea de baza este urmatoarea : uniformele baietilor erau foarte fistichii si cred ca acopereau toate culorile posibile in functie de "arma" de care apartineau. In fotografie cel din stinga tine de artileria tractata (carute etc) cel din dreapta de "artileria pe jos" probabil un fel de infanterist, nu stiu. Grenadierii aveau alte culori si la pantalon si la tunica. Deci cred ca au folosit pina la urma toate culorile posibile asa ca e greu sa gresesti :) Atunci trebuia sa fii imbracat elegant nu practic, probabil ca asta era ideea.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Italeri 6017

Postby Bogdan Papuse » Fri Apr 26, 2013 9:12 pm

Multumesc pentru lamuriri, Marhaba.
Va tin la curent cu evolutia. Momentan ma lupt cu bavurile. Am reusit sa curat cei 4 soldati. Maine sper sa curat si restul. Sa vad cum rezolv micile lufturi de la imbinarile butoiaselor si cutiilor. :)
User avatar
Bogdan Papuse
Aquilifer
 
Posts: 302
Joined: Mon Jan 28, 2013 6:50 pm

Re: Italeri 6017

Postby alexie » Fri Apr 26, 2013 9:13 pm

Bogdan Papuse wrote:
Alexie, pentru baza intentionez sa folosesc suportul rotund pe care i-am pozat. Am primit o parere ca ar fi putin cam inghesuit. Mie mi se pare numai bun pentru a focusa privirea spre povestea din diorama. ....

Suportul pare ideal, în cazul de faţă, iar forma aşişderea reprezintă un avantaj.
Succes!

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Italeri 6017

Postby Bogdan Papuse » Fri Apr 26, 2013 9:13 pm

Am terminat debavurarea, am lipit panourile laterale si capra carutei (panoul din spate si coviltirul inca nu le-am lipit), am pus piesele pe diversi suporti temporari si le-am primerizat. Am vrut sa fac cateva poze, insa fiind toate piesele negre nu a iesit nimic inteligibil, asa ca pozele trebuie sa astepte. Toata etapa asta de pregatire a durat mai mult decat ma astetpam (dealtfel mereu subestimez timpul necesar fiecarei etape :D). Abia astept sa ma apuc zilele urmatoare de pictat. Va tin la curent. ;)
User avatar
Bogdan Papuse
Aquilifer
 
Posts: 302
Joined: Mon Jan 28, 2013 6:50 pm

Next

Return to Braille Scale 2012

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron