Italeri 6017

GB-ul se refera la lucrari avind ca tema machete la scari mici. Pot participa orice fel de machete (aero, vehicule, nave, figurine, diorame, etc).

Re: Italeri 6017

Postby alexelu_marinelu » Fri Apr 26, 2013 9:34 pm

Superba. Dupa cum ti-am mai spus, grija cu care lucrezi si abordezi fiecare mm2 se vede.
Dupa mine, ar mai trebui matuit coviltirul, iar namoalele un pic extinse pe caruta (rotile arunca suficient noroi) si in zonele adiacente roatelor si copitelor. La fel si cu incaltamintea personajelor.
Inca o data, bravos!
User avatar
alexelu_marinelu
Aquilifer
 
Posts: 355
Joined: Sun Jan 13, 2013 7:07 pm
Prenume si nume: Alexandru Croitoru

Re: Italeri 6017

Postby alexie » Fri Apr 26, 2013 9:34 pm

Felicitări pentru reuşită, o cromatică plăcută şi un story odihnitor (sau viceversa).
După părerea mea, trebuie să găseşti o soluţie pentru camuflarea primei perechi de îmbinare, la interiorul coviltirului...ceva haine, arme etc.
;g;

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Italeri 6017

Postby Purice Valentin » Fri Apr 26, 2013 9:35 pm

Adevrata lucrare,felicitari!!!
User avatar
Purice Valentin
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Wed Jan 16, 2013 10:55 pm
Location: Focsani

Re: Italeri 6017

Postby Olaf The Viking » Fri Apr 26, 2013 9:35 pm

Marhaba wrote:
2- ai terminat ce-ai promis, fara scuze din alea penibile gen "totul e gata, mai trebuie doar sa pun cozile la cai si iarba in diorama, etc".


Nu sunt de acord, daca omul vrea ulterior sa suspende coviltirul sau sa achizitioneze niste bagaje eu zic ca e liber sa o faca.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Italeri 6017

Postby Marhaba » Fri Apr 26, 2013 9:36 pm

Olaf The Viking wrote:
Marhaba wrote:
2- ai terminat ce-ai promis, fara scuze din alea penibile gen "totul e gata, mai trebuie doar sa pun cozile la cai si iarba in diorama, etc".


Nu sunt de acord, daca omul vrea ulterior sa suspende coviltirul sau sa achizitioneze niste bagaje eu zic ca e liber sa o faca.


Nu polua topicul omului cu discutii inutile. In timpul asta in care scrii peste tot comentarii fara rost, puteai termina figurinele.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Italeri 6017

Postby Buss » Fri Apr 26, 2013 9:36 pm

Arata foarte bine. Felicitari!

We live in the era of smart phones and stupid people.
User avatar
Buss
Aquilifer
 
Posts: 319
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:50 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: George Dobre

Re: Italeri 6017

Postby Bogdan Papuse » Fri Apr 26, 2013 9:37 pm

Va multumesc mult pentru cuvintele frumoase. :) Reactiile voastre sunt peste asteptarile mele si sunt foarte magulit. :blush:
Eu momentan vad mai mult greselile si micile detalii pe care as fi vrut sa le mai fac si nu am mai apucat. Toate observatiile voastre sunt corecte.
Cel mai tare ma deranjeaza iarba. Are dreptate Zeno, pare de plastic. Am vrut sa o vopsesc, insa mi-a fost teama sa nu o stric si mai rau si nu mai aveam timp sa o refac.
La caruta mai era intradevar de bibilit. Noroi aruncat de roti si de copite am pus eu ceva dar timid. In caruta planificasem mai multe obiecte, dar nu am mai avut timp sa le confectionez. Coviltirul (dar si restul carutei) as fi vrut sa il mai texturez. As fi vrut sa adaug niste haturi si lanturi.
Terenul desi are mai multe nuante, parca nu are destul contrast. De asemenea namolul de pe roti mai mergea putin ajustat.
Cateva lumini in plus pe cai (si nu numai)...
Si daca mai caut, mai gasesc bibileli care ar fi trebuit facute. Intr-o buna zi, poate o sa am nervii sa revin asupra ei. Pana atunci o pun sub un clopot de plasit la pastrare. :)
Una peste alta, a fost o experienta frumoasa. Mi-am fortat limitele pentru a termina totusi o lucrare pe care altfel as fi abandonat-o pe parcurs. Am reusit sa mentin o luna de zile un ritm (aproape) zilnic de 60-120min/zi (cea mai constanta perioada de lucru de pana acum). Am invatat ca efortul depus se reflecta in rezultate (de aceea figurinele arata cel mai bine, iar restul elementelor au mai multe lipsuri). Am invatat ca planificarea etapelor conteaza (din mai multe puncte de vedere). Am abordat subiecte noi... Si ar mai fi de zis, dar nu va mai plictisesc (daca ati avut rabdare sa cititi pana aici :P) si merg sa fac o sedinta foto.
Revin cu poze. :)

PS: Sotia mea ma ameninta ca daca nu mentionez ca m-a ajutat cu confectionarea ceaunul din fimo, o pierd de critic de serviciu. :whistle:
User avatar
Bogdan Papuse
Aquilifer
 
Posts: 302
Joined: Mon Jan 28, 2013 6:50 pm

Re: Italeri 6017

Postby alexie » Fri Apr 26, 2013 9:37 pm

Acum am observat că toată acţiunea gravitează în jurul frumosului ceaun :whistle:

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Italeri 6017

Postby Zeno » Fri Apr 26, 2013 9:38 pm

Bogdan Papuse wrote:
... Eu momentan vad mai mult greselile si micile detalii pe care as fi vrut sa le mai fac si nu am mai apucat. Toate observatiile voastre sunt corecte.
Cel mai tare ma deranjeaza iarba. Are dreptate Zeno, pare de plastic. Am vrut sa o vopsesc, insa mi-a fost teama sa nu o stric si mai rau si nu mai aveam timp sa o refac.
La caruta mai era intradevar de bibilit. Noroi aruncat de roti si de copite am pus eu ceva dar timid. In caruta planificasem mai multe obiecte, dar nu am mai avut timp sa le confectionez. Coviltirul (dar si restul carutei) as fi vrut sa il mai texturez. As fi vrut sa adaug niste haturi si lanturi.
Terenul desi are mai multe nuante, parca nu are destul contrast. De asemenea namolul de pe roti mai mergea putin ajustat.
Cateva lumini in plus pe cai (si nu numai)...
Si daca mai caut, mai gasesc bibileli care ar fi trebuit facute. Intr-o buna zi, poate o sa am nervii sa revin asupra ei. Pana atunci o pun sub un clopot de plasit la pastrare. :)....
PS: Sotia mea ma ameninta ca daca nu mentionez ca m-a ajutat cu confectionarea ceaunul din fimo, o pierd de critic de serviciu. :whistle:

:laugh: :laugh: :laugh: Parca ma aud pe mine...
Felicitari inca o data. O lucrare excelenta!!!
Felicitari doamnei pentru faptul ca este de acord sa fie criticul lucrarilor tale si, bineinteles si pt. ca te-a ajutat la ceaun... :lol:
Ce lucrare urmeaza?
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Italeri 6017

Postby Bogdan Papuse » Fri Apr 26, 2013 9:38 pm

Multumesc inca o data (si din partea sotiei :D). :)
Din pacate, diorama a suferit un mic accident. Mi-a scapat din mana pe birou si conform legilor lui Murphy... o felie de unt va cadea intodeauna cu partea unsa in jos. Partea buna este ca am constatat ca totul este bine fixat. Singurii care s-au desprins au fost caii. I-am fixat la loc si le-am aranjat pedichiura cu cateva tuse de namol. Partea nasoala este ca abia in poze am vazut ca unul are o ureche cu vopseaua sarita (probabil ca acela a fost punctul de impact).
Cu pozele revin maine pentru ca trebuie sa merg la nani si nu mai apuc sa le tai si sa fac colajele.

Urmatorul proiect il reprezinta mica armata medievala engleza. Acum nu ma mai hazardez sa promit diorama. Sper numai sa apuc sa ii termin de pictat si apoi in functie de timpul disponibil sper sa apuc macar sa le fac cateva aranjamente in grupuri mici. Vedem... Iar dupa asta urmeza o surpriza. Dar toate la timpul lor. :)
User avatar
Bogdan Papuse
Aquilifer
 
Posts: 302
Joined: Mon Jan 28, 2013 6:50 pm

PreviousNext

Return to Braille Scale 2012

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron