Italeri 6017

GB-ul se refera la lucrari avind ca tema machete la scari mici. Pot participa orice fel de machete (aero, vehicule, nave, figurine, diorame, etc).

Re: Italeri 6017

Postby Nicu Mihai » Fri Apr 26, 2013 9:18 pm

Bogdan,

Cum documentarea de pana acum nu m-a ajutat prea mult sa ma edific in privinta culorilor reale folosite de catre "Marea Armata", mi-e greu sa spun ceva clar. Un lucru poate de bun simt: nenea ala trecea prin nori de praf, balti de noroi, mai era batut si de soare si, inevitabil, trebuia sa sufere asaltul intemperiilor. Prin urmare, ceva prafuire, culori sterse poate ar fi indicat sa ai in vedere (lucru la care sunt sigur ca te-ai gandit).
Altfel, daca mai dau de ceva, iti dau semnal.
Spor si incanta-ne, ca de obicei!!!
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Italeri 6017

Postby Marhaba » Fri Apr 26, 2013 9:18 pm

Figurinele fiind foarte mici, parerea mea este sa lasi culorile cit mai intense. Vor arata mai bine in ansamblu. in legatura cu "efectele speciale" gindeste-te ce se vede si ce nu la un om pe care-l privesti de la 30-50 de metri. Cam asta trebuie sa se vada si pe figurinele tale. Nu mai mult.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Italeri 6017

Postby Bogdan Papuse » Fri Apr 26, 2013 9:19 pm

Multumesc pentru sfaturi.

Nicu, asa este, nu poate fi imaculat din moment ce este pe front si pe drumuri. Insa efectele le voi aplica la final. (Poate chiar dupa ce fac terenul pentru a armoniza nuantele.) In momentul acesta ma intereseaza numai nuanta hainelor sa fie cat mai ok, sa nu arate ca bomboana pe coliva sau prea departe de "adevarul istoric".

Marhaba, ai dreptate. La scara asta intotdeauna exagerarile dau rau. (De aceea, de exemplu, niciodata nu m-am omorat sa le fac ochii. Oricum de la distanta aceea nu s-ar vedea.) Accentuez numai ce imi permite sculptura figurinei. Iar la acest capitol pot spune ca figurinele astea sunt excelent sculptate. Comparativ cu altele la aceeasi scara au detlii forte frumos evidentiate.

Se pare ca pana in weekend sunt sanse minime sa mai progresez cu pictura, asa ca voi avea destul timp sa rumeg la dilemele legate de figurine.
Peisajul va fi unul de toamna tarzie/inceput de iarna. Prin urmare culorile in general vor fi mai inchise. Ma gandesc ca daca il las pe vizitiu cu haina aia asa de intensa sa nu iasa prea tare in evidenta.
Ceilalti 3 au paltoane care vor fi gri. Pe langa discrepanta mare de tonalitate, mai am un semn de intrebare. De ce numai vizitiul nu are uniforma de iarna?

Mai rumeg cateva zile.
User avatar
Bogdan Papuse
Aquilifer
 
Posts: 302
Joined: Mon Jan 28, 2013 6:50 pm

Re: Italeri 6017

Postby Marhaba » Fri Apr 26, 2013 9:19 pm

Cum spuneam, uniformele din vremea aceea erau facute sa fie tipatoare, multicolore, cu tot felul de fireturi si broderii, etc. Cu cit rangul era mai mare, cu atit mai impodobiti erau. Nici vorba sa fie practice, nici vorba sa se camufleze in mediu. Deci din parte asta nu-ti face probleme.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Italeri 6017

Postby Bogdan Papuse » Fri Apr 26, 2013 9:19 pm

Multumesc Marhaba. Pe mine ma stresa ca nu a iesit ca ala de pe cutie (am testat doua vopsele nou achizitionate in loc sa iau nuantele care mi se pareau mai potrivite :D). Ma cam hotarasem sa ii schimb nuanta hainei (filtru + refacut, unde era cazul, lumini si umbre). Dar cred ca il voi lasa deoparte momentan (desi vroiam sa il termin primul) si ma voi intoarce la el dupa ce ii termin pe ceilalti trei.
Va tin la curent. ;)
User avatar
Bogdan Papuse
Aquilifer
 
Posts: 302
Joined: Mon Jan 28, 2013 6:50 pm

Re: Italeri 6017

Postby Olaf The Viking » Fri Apr 26, 2013 9:20 pm

Perioada razboaielor cu praf de pusca nu sunt specialitatea mea (daca oi avea vreuna) astfel incat nu ma pot pronunta daca ai "picat pe nuanta" dar prea intens nu mi se pare ca e colorat. Si chiar daca ar fi ii faci o spalare la sfarsit si ai rezolvat.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Italeri 6017

Postby Bogdan Papuse » Fri Apr 26, 2013 9:20 pm

OK, m-ati convins. Merg mai departe. Vedem mai incolo ce o sa iasa. :)
User avatar
Bogdan Papuse
Aquilifer
 
Posts: 302
Joined: Mon Jan 28, 2013 6:50 pm

Re: Italeri 6017

Postby Bogdan Papuse » Fri Apr 26, 2013 9:20 pm

Buna seara,
Din pacate am avut o luuuuunga pauza. De vreo doua zile m-am reapucat cu elan de lucrare, dar cu pasi foarte mici (datorita limitarii legata de timp, evident). Imi dau seama ca in ritmul asta nu am nici o sansa sa ma incadrez in termen. As dori sa stiu daca pot obtine o amanare a termenului limita (si, daca da, cu cate zile).
Multumesc.
B
:)
User avatar
Bogdan Papuse
Aquilifer
 
Posts: 302
Joined: Mon Jan 28, 2013 6:50 pm

Re: Italeri 6017

Postby Olaf The Viking » Fri Apr 26, 2013 9:21 pm

"- GB-ul se incheie in data de 31.08.2012 ora 24, cu posibilitati de prelungire de max 30 de zile pentru cei care participa la mai multe gb-uri simultane."

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Italeri 6017

Postby Bogdan Papuse » Fri Apr 26, 2013 9:21 pm

Multumesc Olaf!
Asta inseamna ca ar trebui sa am suficient timp sa termin si GSQ. Sper sa ma pot tine de DL de data asta. :)
User avatar
Bogdan Papuse
Aquilifer
 
Posts: 302
Joined: Mon Jan 28, 2013 6:50 pm

PreviousNext

Return to Braille Scale 2012

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron