Italeri 6017

GB-ul se refera la lucrari avind ca tema machete la scari mici. Pot participa orice fel de machete (aero, vehicule, nave, figurine, diorame, etc).

Re: Italeri 6017

Postby Olaf The Viking » Fri Apr 26, 2013 9:21 pm

Timp este. Stii cum e, lasi totul pe ultima saptamana si pe urma tragi tare. :laugh:

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Italeri 6017

Postby Bogdan Papuse » Fri Apr 26, 2013 9:22 pm

Din pacate, timpul nu prea mai tine cu mine, Olaf. Era o vreme, cand aveam timp berechet... dar atunci nu descoperisem hobby-ul asta... acum...
Dar macar ritmul de l-am prins saptamana asta, asa cu pasi marunti, daca l-as putea mentine, as fi foarte multumit. Dar nu ma mai laud caci mereu se intampla cate o neprevazuta care imi da planurile peste cap. :P
Incerc sa vin in weekend cu cateva poze cu stadiul actual al proiectului.
Spor!
B
:)
User avatar
Bogdan Papuse
Aquilifer
 
Posts: 302
Joined: Mon Jan 28, 2013 6:50 pm

Re: Italeri 6017

Postby Bogdan Papuse » Fri Apr 26, 2013 9:22 pm

V-am tot promis o prezentare a stadiului lucrarilor. Incerc sa ma adun si sa fac si eu cateva poze pe parcurs, dar nu prea reusesc.
Iata stadiul in care este baza:
Intai am pus pe suportul rotund de plastic lut de modelaj DAS cu care am incercat sa modelez terenul pentru a nu fi perfect plat. Am schitat si drumul, cu urme de roti si de copite. Rezultatul a fost multumitor dar eu aveam in minte un experiment si nu m-am putut abtine. Am facut o solutie de apa cu aracet in care am pus pamant (din gradina), rezultand o pasta foarte texturata. Am intins pasta peste placinta facuta initial din DAS (evitand drumul deja muncit). Rezultatul este mai bun decat precedentul (desi ar mai fi fost loc de imbunatatiri) si il puteti vedea mai jos:
Image
Apoi am aplicat wash-uri si dry brush-uri cu amestecuri din nuantele de pamant de la Vallejo(315, 316, 983) pentru a uniformiza culoarea si a scoate putin in relief textura si urmele de pe drum. Iata mai jos rezultatul (este posibil sa mai sufere unele retusuri, in prvinta drumului si a nuantelor, dar ma voi decide la final):
Image
Urmeaza sa pun vegetatia si apoi personajele principale.
Soldatii nu au mai evoluat de cand vi i-am aratat ultima data. Mai am mici detalii la ei si apoi vor fi gata, dar cred ca vor ramane ultimii.
Caruta are culoarea de baza pusa (mai putin coviltirul) si isi asteapta efectele.
Butoaiele si cutiile sunt gata (la urmatoarea tura de foto sper sa nu uit sa le pozez).
Momentan ma lupt cu caii. Sunt desutl de avasat cu ei, dar este anevoios pentru ca sunt primii cai pe care ii pictez si am refacut de vreo doua ori culoarea pentru ca nu eram multumit. Acum am ajuns la un rezultat cat de cat si nu mai am nervi sa ma lupt cu ei, asa ca mai am sa le pun harnasamentele si sunt gata (probabil inca vreo doua zile de munca).
Caii, caruta si terenul (de dimensiunea asta) sunt subiecte foarte interesante pentru ca este prima data cand le abordez si imi place ca trebuie sa gasesc solutii pentru efectele pe care le am in minte. Am de invatat de aici, dar imi si ingreuneaza mult timpul de lucru.
Va tin la curent.
Spor!
B
:)
User avatar
Bogdan Papuse
Aquilifer
 
Posts: 302
Joined: Mon Jan 28, 2013 6:50 pm

Re: Italeri 6017

Postby Florin David » Fri Apr 26, 2013 9:23 pm

Ti-a iesit bine, intr-adevar. O sa fie uscat sfarsitul de toamna sau te-ai gandit la ceva urme de precipitatii? :)
Spor in continuare!
User avatar
Florin David
Vexilifer
 
Posts: 277
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:41 pm

Re: Italeri 6017

Postby Bogdan Papuse » Fri Apr 26, 2013 9:23 pm

Multumesc Florin! :)
Nu m-am hotarat inca in privinta asta. Dar inclin pre un sol usor umed care la suprafata a inceput sa se usuce putin pe alocuri. (Caii vor fi complet noroiti pe picioare, la fel ca in ilustratia de pe cutie.) Voi incerca sa obtin efectul din diferentele de nuanta ale solului de pe drum (solul din laterale va avea vegetatie abundenta si in mare parte va fi acoperit) si prin aplicarea selectiva de lac lucios (sau semilucios) pentru efect de umezeala. Sper sa imi si iasa.
User avatar
Bogdan Papuse
Aquilifer
 
Posts: 302
Joined: Mon Jan 28, 2013 6:50 pm

Re: Italeri 6017

Postby Nicu Mihai » Fri Apr 26, 2013 9:24 pm

Bogdane, mult spor, personal imi place ceea ce ai facut cu terenul.
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Italeri 6017

Postby Bogdan Papuse » Fri Apr 26, 2013 9:24 pm

Multumesc Nicu! :)
User avatar
Bogdan Papuse
Aquilifer
 
Posts: 302
Joined: Mon Jan 28, 2013 6:50 pm

Re: Italeri 6017

Postby Marhaba » Fri Apr 26, 2013 9:24 pm

In general drumurile sunt batatorite, iar daca tot ai facut urme atunci poate ar fi mai bine sa alegi varianta "udă". Insă mare atentie: ca sa faci noroiul sa semene a noroi nu e chiar atit de simplu pe cit cred unii (”dai cu un pic de noroi si nu se mai vede”). Daca vrei sa faci noroi trebuie sa faci atit noroi uscat cit si noroi proaspat (ud). Exerseaza separat si tine cont ca noroiul tau trebuie sa aiba cel putin 3-4 nuante (de culoare). Apoi trebuie sa ai grija la textura , mai ales ca esti la scara asta (de exemplu daca partea din stinga drumului e ok, cea din dreapta este o aratura impracticabila la scara aceasta). Mai trebuie sa fii atent din ce-l faci (noroiul) si cum il fixezi.
Nu este singura metoda, dar in general noroiul se face din urmatoarele ingrediente:
- ipsos (ghips) ca si componenta principala si liant
- nisip (foarte fin in cazul tau) pentru textura
- pigmenti pentru culoare (culori de pamint, cel putin 3-4 nuante)
- fire de iarba statica (sau cinepa, etc) daca vrei sa amesteci in noroi
- rasina acrilica daca vrei sa-l fixezi (definitiv)
- lac lucios si voposea pe baza de ulei pentru noroi proaspat
- etc
Apoi dupa ce noroiul va semana a noroi, va trebui sa ai mare grija unde si cum il pui.
Spor la treaba.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Italeri 6017

Postby Bogdan Papuse » Fri Apr 26, 2013 9:25 pm

Multumesc pentru sfaturi Marhaba! Pare mai complicata treaba cu noroiul decat mi-am imaginat eu. Sper sa o scot la capat. :)
Sunt constient de faptul ca partea din dreapta drumului nu a iesit cum trebuie (pentru 1/72). Diferenta dintre cele doua parti a rezultat din modul cum am aplicat maglavaisul. Dar nu mi-am dat seama decat dupa ce s-a uscat si nu am mai avut cum sa il tasez. Dupa ce am constatat pocinogul m-am gandit ca nu conteaza prea tare pentru ca o sa fie acoperit cu iarba. Dar ma tem ca nu va fi suficient si va arata urat. Va trebui sa dreg cumva si partea aia. Dar momentan terenul ramane asa. Pana cand voi termina toate celelalte elemente voi mai rumega problemele terenului.

Pana atunci iata cum arata momentan caii (mai am de pictat harnasamentele si de terminat partea de jos a picioarelor) si lazile si butoaiele.
User avatar
Bogdan Papuse
Aquilifer
 
Posts: 302
Joined: Mon Jan 28, 2013 6:50 pm

Re: Italeri 6017

Postby Marhaba » Fri Apr 26, 2013 9:25 pm

Nu e nici o tragedie cu terenul, poate ramine asa, nu scrie nicaieri cu nu poate fi mai accidentat si oricum iarba va mai atenua denivelarile. Iti recomand sa pui iarba smocuri nu covor de iarba.
Imi place mult cum ti-au iesit caii. Mai intreb daca la cel "blond" nu mai trebuie o spalare a coamei si cozii (?). Tu vezi mai bine pe viu.
Spor la treaba.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

PreviousNext

Return to Braille Scale 2012

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron