Italeri 6017

GB-ul se refera la lucrari avind ca tema machete la scari mici. Pot participa orice fel de machete (aero, vehicule, nave, figurine, diorame, etc).

Re: Italeri 6017

Postby Bogdan Papuse » Fri Apr 26, 2013 9:26 pm

La cel blond am avut urmatoarele doua poze ca referinta: poza 1, poza 2. Cred ca o sa ii mai aplic cateva lumini pe alocuri. :)
User avatar
Bogdan Papuse
Aquilifer
 
Posts: 302
Joined: Mon Jan 28, 2013 6:50 pm

Re: Italeri 6017

Postby alexie » Fri Apr 26, 2013 9:26 pm

Bidivii arată foarte bine, m-am prins care a fost fotografia de referinţă pentru brunet
Succes !

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Italeri 6017

Postby Nicu Mihai » Fri Apr 26, 2013 9:27 pm

Bogdan, si eu zic ca nu trebuie sa-ti faci griji prea mari cu caii. Cred ca ai scos cam tot ce se putea. Sa ai spor in continuare!
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Italeri 6017

Postby Zeno » Fri Apr 26, 2013 9:27 pm

Foarte, foarte fain lucrati caii!!!
Ca sa scoti maxim din ce ai facut pana acum, uite cum ma gandesc eu sa obtii asta. Esti la 1/72 si dupa cum iti amintesti, cu cat figurina este mai mica, cu atat contrastul intre lumini si umbre este mai mare (asta sa scoata in evidenta detaliile mai bine).
Coama si coada celui blond: ii trebuie umbre sa obtii un contrast mai puternic. Apoi, in cateva locuri de lumina maxima cateva puncte de lumini.
In rest cred ca umbrele sunt OK. Niste lumini pe zonele de lumina maxima cred ca ar ridica figurinele.
Acum, ce am scris eu este subiectiv. Este cum ma uit eu. Nu este obligatoriu sa faci asta.
Poate este util pt. tine sa aflii cum altii se uita la lucrarile tale.
Arata fain caii! Imi plac. :)
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Italeri 6017

Postby Bogdan Papuse » Fri Apr 26, 2013 9:28 pm

Alexie, Nicu, Zeno, multumesc mult pentru aprecieri! :)

@ Alexie: :laugh: De fapt, inital am luat drept referinta poza de pe cutie. Insa pana la urma brunetul a evoluat de la sine si a iesit ce se vede. La cel blond nu mi-a iesit culoarea suficient de potocalie ca sa ii fac coama in nuanta de blond de pe cutie si atunci am cautat referinte. Am gasit acele doua poze cu cai blonzi apropiati ca si culoare de al meu si am incercat sa obtin o nuanta a parului cat mai apropiata.

@ Zeno: Este foarte util sa aflu modul altora de a vedea ceea ce fac eu. De fapt cred ca asta este unul din motivele pentru care ne conversam pe aici - pentru a ne ajuta reciproc cu un ochi obiectiv din alta perspectiva. :)
Sincer sa fiu, am cam intuit ceea ce o sa imi spui legat de cai. Am simtit si eu exact aceleasi limitari ale rezultatului (aproape) final. Asa ca am reflectat putin la asta.
Eu privesc acum figurinele 1/72 cam asa: De la distanta nu prea se observa mare lucru din munca de detaliu si oricum ele sunt reprezentarea unor presonaje privite de departe, deci din start nu ar trebui sa poti vedea mare lucru din detalii. Insa, pe de o parte nu ma pot abtine sa nu incerc sa scot maxim din detaliile figurinelor (mai ales cand sunt si bine sculptate pentru scara asta) iar pe de alta parte parte imi place sa se vada cat mai bine privit de aproape si in foto. Contrastele exagerate arata bine de la distanta, insa de aproape si in foto mie nu imi plac, imi sar in ochi si imi par mazgalite. Insa treceri fine sunt foarte greu de obtinut la scara asta si orice punct pus gresit sau cu o nuanta prea puternica se vede. Asa ca, dupa ce dau culoarea de baza, pun umbrele si luminile (incercand sa obtin din prima nuante cat mai potrivite), dupa care aplic filtre acolo unde este cazul si ajustez/refac lumini/ubre daca este cazul.
In cazul cailor, la acestia am muncit ceva pana sa obtin un echilibru care sa arate ok de aproape. (Trebuie tinut cont ca in poza sunt mai mari decat in realitate.) Ar mai fi loc de unele imbunatatiri, dar momentan nu mai am nervi sa gresesc ceva la ei si sa refac. La cei blonzi voi mai aplica cateva lumini pe coama si coada si numai ulterior, daca va mai fi cazul, voi mai aplica punctual cateva umbre. In foto de referinta mie nu mi se pare ca ar fi prea mult contrast pe coamele blonzilor, asa ca nu as vrea sa exagerez.
User avatar
Bogdan Papuse
Aquilifer
 
Posts: 302
Joined: Mon Jan 28, 2013 6:50 pm

Re: Italeri 6017

Postby Bogdan Papuse » Fri Apr 26, 2013 9:28 pm

Buna seara,
Gata caii si soldatii (mai putin namolul de pe copite/cizme care va fi pus dupa ce ii fixez pe baza, la momentul definitivarii terenului).




Urmeaza caruta la care am dat deja culoarea de baza (mai putin coviltirul).
Sper sa reusesc sa termin pana duminica. :D
Spor!
B
:)
PS: Mi-ar prinde bine cateva tips&tricks pentru realizarea efectelor pe caruta (nu prea sunt multumit de cum mi-au iesit jugurile cailor).
User avatar
Bogdan Papuse
Aquilifer
 
Posts: 302
Joined: Mon Jan 28, 2013 6:50 pm

Re: Italeri 6017

Postby Zeno » Fri Apr 26, 2013 9:28 pm

Bogdane TIP-TOP :woohoo:

Pune poze sa vedem despre ce-i vorba.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Italeri 6017

Postby Marhaba » Fri Apr 26, 2013 9:29 pm

Excelent. Pot spune ca sunt printre cele mai frumos pictate figurine pe care le-am vazut la scara asta. Felicitari!
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Italeri 6017

Postby Purice Valentin » Fri Apr 26, 2013 9:29 pm

pentru 1/72 eu zic ca arata bine,imi place cum ai lucrat - vreau sa vad finalul!!! :p;
User avatar
Purice Valentin
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Wed Jan 16, 2013 10:55 pm
Location: Focsani

Re: Italeri 6017

Postby Bogdan Papuse » Fri Apr 26, 2013 9:29 pm

Multumesc mult pentru aprecieri! :blush:
Iata si stadiul in care se afla caruta. Maine seara sper sa reusesc sa fac luminile si umbrele pe coviltir. Apoi urmeaza efectele pe caruta (ceva textura de lemn, vopsea uzata, praf, noroi, etc). Aici mi-ar prinde bine niste sfaturi. Sunt pe ultima suta si strang serios din ... cu gandul la dead-line-ul de duminica. :D
Image
User avatar
Bogdan Papuse
Aquilifer
 
Posts: 302
Joined: Mon Jan 28, 2013 6:50 pm

PreviousNext

Return to Braille Scale 2012

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron