REGULI Braille Scale 2012

GB-ul se refera la lucrari avind ca tema machete la scari mici. Pot participa orice fel de machete (aero, vehicule, nave, figurine, diorame, etc).

REGULI Braille Scale 2012

Postby Marhaba » Mon Jan 28, 2013 6:48 pm

Avind vedere ca exista doritori, declaram activ gb-ul anual BRAILLE SCALE
- perioada de inscriere ramine deschisa
- fiecare lucrare va fi descrisa intr-un topic separat. La inceputul topicului postati fotografii din care sa reiasa ca lucrarea este neinceputa (sau este intr-un stadiu incipient) la data postarii.
- GB-ul se incheie in data de 31.08.2012 ora 24, cu posibilitati de prelungire de max 30 de zile pentru cei care participa la mai multe gb-uri simultane.
- participa numai lucrari care au legatura cu tema GB-lui: BRAILLE SCALE, adica machete la scara 1/72 sau mai mici (pentru aero, vehicule, figurine, diorame, etc) Pt. SF si nave, apreciati voi ce inseamna braille scale.
- tipuri de lucrari: oricare (vehicule, aero, figurine, diorame si vignete, nave, etc)
- numar de machete/participant: oricite
- recunoasterea participarii si terminarii cu succes a GB-lui va consta in primirea decoratiei TM-BR-2012-GB (TapirModels - BrailleScale 2012 GroupBuild).

User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: REGULI Braille Scale 2012

Postby Mihai Cimpean » Mon Jan 28, 2013 6:48 pm

Sa fac rost de un aparat foto si intru..
User avatar
Mihai Cimpean
Vexilifer
 
Posts: 224
Joined: Thu Jan 17, 2013 9:51 am

Re: REGULI Braille Scale 2012

Postby Bogdan Papuse » Mon Jan 28, 2013 6:51 pm

Buna seara!
As dori sa particip si eu la acest GB. Dar mai inainte as dori cateva lamuriri ca sa fiu sigur ca am priceput regulamentul si ca nu ma bag aiurea.
1. Daca am inteles bine pot participa cu figurine scara 1/72 far a fi neaparat integrate intr-o diorama?
2. Daca raspunsul la prima intrebare este afirmativ, as dori sa stiu daca trebuie sa fie un set complet sau un numar anume de figurine sau este la alegerea mea cate figurine ma angajez sa pictez.
In functie de raspunsurile la aceste intrebari mai am cateva (daca mai este cazul).
Multumesc anticipat pentru lamuriri.
B
User avatar
Bogdan Papuse
Aquilifer
 
Posts: 302
Joined: Mon Jan 28, 2013 6:50 pm

Re: REGULI Braille Scale 2012

Postby Marhaba » Mon Jan 28, 2013 6:54 pm

Poti participa doar cu figurine, cu oricite figurine. Cu cit mai multe cu atit mai bine ;) Medalia se primeste o singura data chiar daca se participa cu mai multe modele.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: REGULI Braille Scale 2012

Postby alexie » Mon Jan 28, 2013 6:55 pm

Bogdan Papuse wrote:
Buna seara!
As dori sa particip si eu la acest GB. Dar mai inainte as dori cateva lamuriri ca sa fiu sigur ca am priceput regulamentul si ca nu ma bag aiurea.
1. Daca am inteles bine pot participa cu figurine scara 1/72 far a fi neaparat integrate intr-o diorama?
2. Daca raspunsul la prima intrebare este afirmativ, as dori sa stiu daca trebuie sa fie un set complet sau un numar anume de figurine sau este la alegerea mea cate figurine ma angajez sa pictez.
In functie de raspunsurile la aceste intrebari mai am cateva (daca mai este cazul).
Multumesc anticipat pentru lamuriri.
B
:)

Bună dimineaţa!
Bogdan, pentru pct. 1 răspunsul este DA
Poţi să participi cu o figurină la acest G.B., dacă sunt mai mult de două deja se numeşte că participi cu o vignetă sau dioramă.
Sau este alegerea ta câte figurine pictezi, dar dacă sunt individuale, că-i una sau 20 este egal din punct de vedere al regulamentului G.B.
Last edit: Marhaba, cred că am început să răspundem în acelaţi timp dar tu ai fost mai rapid (şi mai concis).

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: REGULI Braille Scale 2012

Postby Bogdan Papuse » Mon Jan 28, 2013 6:56 pm

Va multumesc pentru lamuriri.
Scopul meu principal nu este sa pun mana pe medalie (desi nu pot nega ca mi-as dori-o). Nu as putea sa pun o figurina 1/72 si sa cer medalia, cand altii muncesc la o macheta sa o asambleze, sa fie cat mai apropiata de realitate, apoi sa o vopseasca si a ii aplice efecte cat mai realiste. Efortul ar fi incomparabil. In schimb, daca as picta un set de figurine (la diorame momentan inca nu ma bag; o sa vina si vremea lor), atunci as echilibra macar pe jumatate balanta. Imi doresc ca o eventuala medalie sa nu reprezinte faptul ca am bifat o activitate pe forum ci faptul ca am adus si eu ceva util in acest GB. Altfel pot sa postez linistit la sectiunea figurine si nu este nicio suparare.
Am ajuns sa ma uit prin sectiunea GB dupa ce Marhaba m-a sfatuit sa arunc un ochi pe aici si sa vad daca m-ar interesa vreun GB. Singurul GB la care s-ar putea incadra ceea ce fac eu acum este acesta.
Principalul motiv pentru care ma gandesc sa intru in acest GB este acela de a avea un termen limita pentru finalizarea unui set. Sa lucrez contra timp ar fi o provocare noua (desi 90+ de zile cred ca este timp suficient).
Ma gandesc la doua variante:
1. Sa intru cu restul de figurine pe care le mai am de pictat din setul Italeri de soldati unionisti US CW. Am pictat pana acum din acest set 24 de figurine si mai am de pictat inca 21.
2. Sa incep un set nou. Insa in acest caz nu as mai face toate figurinele, ci numai cate o bucata din fiecare postura (nu mai fac greseala pe care am facut-o la primul set de a scoate toate figurinele din rame). Ar fi un numar mai mic de figurine si poate ar avea sanse ca in final sa primeasca si o diorama.
Eu personal inclin inspre prima varianta (pentru ca ma lupt de mult timp cu setul acela si imi doresc sa il vad finalizat) si apoi, daca mai este timp sau la urmatorul GB Braille scale, sa merg pe varianta a 2-a.
User avatar
Bogdan Papuse
Aquilifer
 
Posts: 302
Joined: Mon Jan 28, 2013 6:50 pm

Re: REGULI Braille Scale 2012

Postby Marhaba » Mon Jan 28, 2013 6:57 pm

Bogdane regulile sunt cele pe care le-ai citit. In rest nu e nici o norma sau alte constringeri. Important este sa faci bine ce faci si sa te simti bine.
Spor la treaba.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: REGULI Braille Scale 2012

Postby Bogdan Papuse » Mon Jan 28, 2013 6:58 pm

Multumesc Marhaba. Am inteles. Nu mai lungesc vorba, voi da drumul cat de curand la topic. :)
User avatar
Bogdan Papuse
Aquilifer
 
Posts: 302
Joined: Mon Jan 28, 2013 6:50 pm

Re: REGULI Braille Scale 2012

Postby Olaf The Viking » Mon Jan 28, 2013 6:59 pm

Am reusit in sfarsit. Nu sa termin cavaleria persana ci sa plec in concediu. Asa ca solicit o amanare.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: REGULI Braille Scale 2012

Postby Viorel Ghilencea » Mon Jan 28, 2013 6:59 pm

Salutare, macheta este in stadiul asta, ptr a o termina mai trebuie sa ii mai fac mici efecte de uzura, fapt ptr care mai cer o amanare de cateva zile
User avatar
Viorel Ghilencea
Signifer
 
Posts: 92
Joined: Fri Jan 18, 2013 9:04 am

Next

Return to Braille Scale 2012

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests

cron