39 Northrop F-5A Freedom Fighter

Fa in 2012 ceva ce n-ai mai facut , sau ai facut prea putin. Arata ca esti modelist cu Singe In Pix. Distreaza-te invatind sa faci ceva nou.

Re: 39 Northrop F-5A Freedom Fighter

Postby alexie » Fri Apr 26, 2013 8:53 pm

Image
De remarcat domniţa polivalentă ;g;

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: 39 Northrop F-5A Freedom Fighter

Postby Olaf The Viking » Fri Apr 26, 2013 8:53 pm

Marhaba wrote:
Am uitat sa specific in regulament ca macheta trebuie facuta de persoana care posteaza!


Nici o grija, eu trebuie sa il fac primul. Si e o "placere" sa lucrez machete PM Models. :X Acum sunt oarecum in impas (adica scarbit), sunt la faza CSS (chituit, scuipat, smirgheluit). Intai poze dupa aia [strike]lamentari[/strike] comentarii:








Stiti ca imi face o deosebita placere sa chituiesc. Mai ales cu Plasto. Buba e ca la smirgheluire raman mici goluri. Initial am dat cu smirghel de apa granulatie 1000 si dadeam in gol, am trecut la 600 si obtin gaurele. In disperare de cauza am bagat adeziv Contacta in Plasto, am reusit sa mai acopar din ele dar cand slefuiesc tot raman. Nu imi vine alta idee decat sa incerc sa slefuiesc cu granulatie 800. Chitul musai sa fie Plasto. Ceva idei?

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: 39 Northrop F-5A Freedom Fighter

Postby Mihai Cimpean » Fri Apr 26, 2013 8:53 pm

Pe post de chit eu folosesc cianoacrilat.La ultimul Spit aveam o ditamai groapa in capotajul superior al motorului.Am pus CA la greu si s-a slefuit perfect..S-ar putea sa-ti apara bulele alea din cauza ca nu s-a uscat cum trebuie.Parca pateam si eu la inceput asa ceva...cred ca era prea tare chitul si-l inmuiam cu cateva picaturi de diluant...dar am trecut apoi la CA...
User avatar
Mihai Cimpean
Vexilifer
 
Posts: 224
Joined: Thu Jan 17, 2013 9:51 am

Re: 39 Northrop F-5A Freedom Fighter

Postby Buss » Fri Apr 26, 2013 8:54 pm

Ha ha. Ala da group build :P

We live in the era of smart phones and stupid people.
User avatar
Buss
Aquilifer
 
Posts: 319
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:50 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: George Dobre

Re: 39 Northrop F-5A Freedom Fighter

Postby Bill » Fri Apr 26, 2013 8:54 pm

Olafe,
Cand e vorba de umplut gauri sau denivelari cat de cat, folosesc Disolved Putty de la Gunze. Dar si atunci incarc in mai multe straturi. Daca vorbim doar de mici crapaturi, ramase la imbinari, sau zgarieturi iti recomand Mr Surfacer de 500 si de 1000(sau 1200). Din nou metoda este incarcare -slefuire si iar de la capat, daca este necesar.
Din experienta mea pot spune ca putty la tub se foloseste mai greoi, cand e vorba de umplut serios lasa gauri in interior si se poate crapa iar la chestii mici e prea grosier.
Asta nu inseamna ca nu se poate lucra cu el si obtine rezultate satisfacatoare.
In zonele dificile, incearca sa maschezi pe marginea crapaturii cu banda de mascare, in felul asta vei avea de slefuit doar in dreptul spatiului umplut.
Spor,
Bill
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: 39 Northrop F-5A Freedom Fighter

Postby Hartman » Fri Apr 26, 2013 8:55 pm

Pentru crapaturi mai grosolane i-ti recomand cand nu sunt la indemana produse dedicate ,gen "Mister..",chitul auto Plus (scris cu portocaliu) cutie mica 10-11 lei.Daca pui mai cu nadejde acopera din prima craterele (Alexie m-a vazut in actiune) :laugh: .Domnitele din imagine clatesc frumos ochiul aeromodelistilor,dar no mai spun si eu. :)
User avatar
Hartman
Procurator
 
Posts: 315
Joined: Mon Jan 14, 2013 12:04 am
Prenume si nume: Paul Necula

Re: 39 Northrop F-5A Freedom Fighter

Postby Olaf The Viking » Fri Apr 26, 2013 8:55 pm

Chitul auto nu e mai tare la slefuit decat asta de modelism?

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: 39 Northrop F-5A Freedom Fighter

Postby Buss » Fri Apr 26, 2013 8:55 pm

Eu am folosit la un moment dat chit auto Body Soft. Da, la uscare este mult mai tare decat chitul tamiya sau valejo si pe deasupra pute de te indoaie.

We live in the era of smart phones and stupid people.
User avatar
Buss
Aquilifer
 
Posts: 319
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:50 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: George Dobre

Re: 39 Northrop F-5A Freedom Fighter

Postby Hartman » Fri Apr 26, 2013 8:56 pm

Eu recomand doar Plus ,si doar in lipsa de altceva specializat.Taria la chiturile auto este in functie de cat intaritor pui.Astfel daca respecti 1-3 la suta adaos de intaritor(cat scrie pe cutie) se ia frumos jos cu granulatie 240 (ideal cu apa).Body Soft in nici un caz,dupa ce se usuca are o textura nesuferita de argila arsa si greu de finisat.
User avatar
Hartman
Procurator
 
Posts: 315
Joined: Mon Jan 14, 2013 12:04 am
Prenume si nume: Paul Necula

Re: 39 Northrop F-5A Freedom Fighter

Postby Olaf The Viking » Fri Apr 26, 2013 8:56 pm

Ma gandeam sa scriu ca e gata :laugh: :laugh: :laugh:



Inca mai am de dat niste pensule pe ici, pe colo, ca inca se vad urme de pensula. Verdele inchis e Vallejo Air, deci de aerograf, asa ca m-a ucis. Cred ca am dat vreo 15 straturi.

Decalurile a trebuit sa le pun ca sa vada oamenii, macar vag, unde vin. Aici va promit si diorama.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

PreviousNext

Return to S.I.P. 2012

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron