39 Northrop F-5A Freedom Fighter

Fa in 2012 ceva ce n-ai mai facut , sau ai facut prea putin. Arata ca esti modelist cu Singe In Pix. Distreaza-te invatind sa faci ceva nou.

Re: 39 Northrop F-5A Freedom Fighter

Postby Marhaba » Fri Apr 26, 2013 8:57 pm

Olaf The Viking wrote:
Ma gandeam sa scriu ca e gata :laugh: :laugh: :laugh:

In nici un caz pina nu-l infigi intr-un dop de vin :)
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: 39 Northrop F-5A Freedom Fighter

Postby Olaf The Viking » Fri Apr 26, 2013 8:57 pm

Dupa IAR asta micu' (care de fapt e mai mare) e oarecum o incantare de lucrat pentru ca nu are atatea chitibusuri. Chit-primer-chit-smirghel-primer-chit-smirghel-primer-smirghel si bagat in ma-sa.


Pe dos nu mi-am dat silinta ca venea pe diorama:


Pana la urma am reusit sa dau Vallejo la aerograf, cu diluantul lor pentru Model Air dar care merge si la Model Color:


Maroul nu am reusit sa il dau mai subtire si in general nu am reusit sa fac chestii finute, e un aerograf de la Craciunoiu, nu stiu daca ar putea cu vopsea acrilica sa faca chestii mai fine si nu m-am priceput eu sa fac dilutia corespunzator.

Am avut grija si aici sa vopsesc marginile inainte sa pun cupola dar din pacate nu am probat, asa ca m-am trezit ca e mai lunga decat suprafata vopsita.


Ca sa fiu sigur ca iau SIP-ul am facut doua :lol: :lol: :

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: 39 Northrop F-5A Freedom Fighter

Postby Bill » Fri Apr 26, 2013 8:57 pm

Ho, ho, ho,
Nu-i rau pentru cat de mult iti place sa faci avioane, insa asta se vede in rezultatul final :laugh: :laugh:
Nu ma apuc sa-ti dau sfaturi(ca-i scurta viata :lol: ), dar atata te rog sa-i faci ceva wash macar ca prea arata a jucarie.
Spor,
Bill :b:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: 39 Northrop F-5A Freedom Fighter

Postby Bogdan Papuse » Fri Apr 26, 2013 8:58 pm

Nu ma leg de aspectele tehnice ale avioanelor, caci nu ma pricep. Te felicit insa sincer pentru ducerea la final a unor subiecte care nu iti sunt confortabile. :)
Voi carcoti insa putin referitor la punerea in scena. Iarba ocupa cel putin jumatate din scena. Parca este prea multa zona moarta. Mergea fie sa faci pista mai lata si sa amplasezi avionul mai central, fie sa scurtezi rama si sa lasi iarba numai ca un accesoriu. :whistle:
User avatar
Bogdan Papuse
Aquilifer
 
Posts: 302
Joined: Mon Jan 28, 2013 6:50 pm

Re: 39 Northrop F-5A Freedom Fighter

Postby Marhaba » Fri Apr 26, 2013 8:58 pm

Bravo.
Multa iarba, dar arata bine. Pe iarba aia poate poti pune ceva ce se pune pe iarba de pe linga piste, habar n-am ce.

Iti pun medalia de 2 ori (dupa modelul IAR), ca iarba nu e la fel? :laugh:
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: 39 Northrop F-5A Freedom Fighter

Postby Hartman » Fri Apr 26, 2013 8:59 pm

Felicitari pentru dubla chinuiala,nu mai scriu si la iareuri ca sa nu laud de doua ori.Arata decent si au aspect comercial bun,asta e important.Mai ales ca sunt facute din niste chituri destul de slabe si obositoare ca imbinari.Spor si cer senin.

p.s. Si acum ca le-ai terminat ,asa ca o relaxare de o ora,te poti uita la un documentar despre subiect. :laugh:

http://www.youtube.com/watch?v=qMBXJFHUrPo
User avatar
Hartman
Procurator
 
Posts: 315
Joined: Mon Jan 14, 2013 12:04 am
Prenume si nume: Paul Necula

Re: 39 Northrop F-5A Freedom Fighter

Postby Olaf The Viking » Fri Apr 26, 2013 8:59 pm

Wash-uri nu m-am riscat ca am auzit pe cineva care se plangea ca i-a zis beneficiarul ca i-a dat o macheta murdara. :laugh: :laugh: :laugh: Pe acest principiu va dati seama la IAR daca ii faceam vopsea sarita ca riscam sa fiu acuzat ca nu m-am spalat pe mani de argintiu si i-am lasat pete...

Iarba e prea multa, nu e taiata de mine, eu as fi facut mai multa pista dar timpul ma preasa si nu am mai stat sa tai si sa fac alta rama. Pe al meu (ca am si eu unul) o sa il pun cum trebuie.

Medalia pot sa o primesc si de doua ori, ca e bine sa am ceva dubluri sa fac schimb. :laugh: :laugh: :laugh:

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Previous

Return to S.I.P. 2012

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron