StuG III Ausf.G Tamiya 1/35

Tunuri Auto Populsate

Re: StuG III Ausf.G Tamiya 1/35

Postby Purice Valentin » Sun Feb 10, 2013 1:35 am

Naturel,naturel,imi place mult tanculetul dar si zidul care arata bine de tot!!!
User avatar
Purice Valentin
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Wed Jan 16, 2013 10:55 pm
Location: Focsani

Re: StuG III Ausf.G Tamiya 1/35

Postby alexie » Sun Feb 10, 2013 1:39 am

Să vedem ce mai vedem azi...
Pentru început am găurit postamentul pentru a fixa gardul. În găuri am introdus segmente de scobitoare şi apoi (după zeci de încercări) am găsit poziţia corectă de fixare.
Baza de polistiren era destul de ciuruită aşa că am extras treptat zidul din ţepuşe şi am identificat cu marker găurile corecte.Cu superglue (Bison)am uns ţepuşele şi talpa zidului.
Zidul a fost fixat de postament.


Să lăsăm puţin gardul (să se odihnească leopardul), deoarece atenţia mi-a fost captată de colţul diametral opus. Pentru aici am decupat două triunghiuri din komatex, ambele din komatex de 4mm. După ce le-am lipit între ele a urmat o cioplire pe latura dinspe drum, o ungere cu prenandez, aplicare de ierburi şi nisip. Apoi presare, uscare, periere & suflare.


Am fixat figura geometrică :P de postament (superglue), interesul fiind să nimeresc cât mai bine îmbinarea la colţul de 90 grade. Pe zona glabră am picurat prenandez şi pietricele. A urmat o presărare de nisip (tocmai de la Sulina, dar cred că mă repet enervant de mult) şi după presare aplicare de adeziv spray.



Mă repliez după gard
Pentru aici am decupat un triunghi din komatex de 2mm, latura dinspre zid a fost subţiată aşa încât să se strecoare pe sub pietre. A urmat aceiaşi sarabandă de proceduri, prenandezul fiind distribuit pentru a masca delimitarea prea evidentă dintre zid şi sol.



La final, pe ambele zone aspersate cu adeziv, am presărat nisip roşiatic (din apropiere de Craiova).


După îndepărtarea materialului ce nu au făcut priză o să urmeze o primă etapă de vopsire..asta dacă nu uit să cumpăr scoth de hârtie (pentru protejarea lateralelor postamentului).

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: StuG III Ausf.G Tamiya 1/35

Postby alexie » Sun Feb 10, 2013 1:40 am

Am măturat şi am izolat. Atât bandă de mascare pentru postament cât şi patafix pentru pietele din zid.
Apoi succesiune de pufăieli cu Vallejo, mâine drybrush şi altele.







Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: StuG III Ausf.G Tamiya 1/35

Postby alexie » Sun Feb 10, 2013 8:56 pm

Am vopsit zonele neutre şi am recuperat patafixul.


Zidul fiind totodată şi cobai experimental a primit vopsele de ulei.


Ulterior odată cu drybrash-ul pe teren am dat 1-2 bidinele şi pe gard.



La final (final de şedinţă foto)am confecţionat un arbust, manopera a durat 20 de minute şi sper ca asta să nu se vadă în calitatea lucrării.
Ca materie primă : liţă şi pufoşenii, acestea fuseseră scufundate în vopsea verde cu ceva zile în urmă.
Pe scheletul din sârmă am întins putty tamiya, aspersare adeziv, pufoşeniile dezintegrate fiind aruncate pe cracele. Vopsire enamel Humbrol.
În încheiere niscaiva probe pe teren.





Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: StuG III Ausf.G Tamiya 1/35

Postby alexie » Sun Feb 10, 2013 8:58 pm

Pe după gard am pregătit patul vegetal, peste aracet incolor am presărat materialul care se depune la fundul cutiei pe care scrie "Vegetaţie". După uscarea adezivului am suflat materialele ce nu au aderat la sol.


Pentru una din diorame (Monkey Truck) intenţionam să utilizez un arbore hibrid (trunchi din plastic şi frunze din pămătuf de şters praful). Colegii de suferinţă m-au convins că "pomul e' de porc" aşa că acum am decis să reciclelz câte ceva.

Foto din "Miniatlas Botanic"

Pe lângă gard am uns cu adeziv incolor, cu penseta am prins câte un smoc de "frunze", cu foarfeca am tăiat şi smocul a fost depus pe zona cu adeziv. Cu o scobitoare uscată am grupat sau răsfirat vegetaţia (că ănainte erau frunze dar acum le-am pus pe post de iarbă).


La finalul zilei de lucru am trecut şi de hopul care îmi dădea frisoane : fixarea blindatului de bază. Am decis să fixez prin două ştifturi poziţionate cât mai puţin vizibil. La cum le am eu cu măsuratul, operaţiunea a fost o adevărată aventură (nu intru în amănunte, acestea fiind coplet inutile pentru 99,9 % locuitorii planetei)însă minunea s-a produs : am efectuat doar două găuri în blindat şi două în postament (estimam cel puţin 4-5 găuri până picam pe poziţie).

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: StuG III Ausf.G Tamiya 1/35

Postby Zeno » Sun Feb 10, 2013 8:59 pm

Imi place foarte mult ce ai facut cu baza! Arata foarte bine. Dupa ochiul meu, Lucian, deci pur subiectiv, parca ar merge niste lumini mai intense (drybrush) pe teren si zid. Asta ca sa scoata in evidenta textura mai bine. Tonurile sunt acolo dar, parca, a-si vrea sa vad detaliile mai bine. Acelasi lucru si pe blindat. Inca o data, pur subiectiv. Poate, in realitate, sunt destule si fotografia le-a scos in evidenta. Mai arunca o privire generala pe dinamica generala.
Cred ca ar merge foarte bine pe zid niste muschi. Eu folosesc metoda invatata de la Ovidiu, cu rumegus de lemn de balsa. Arata foarte realist si o poti lucra cum vrei.
Coltul de dupa zid arata foarte fain.
Spor la treaba! :)
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: StuG III Ausf.G Tamiya 1/35

Postby alexie » Sun Feb 10, 2013 8:59 pm

Mulţumesc, Zeno
Pe lângă zid mi-am mai făcut de lucru (inclusiv "muşchi")şi sunt mulţumit de cum arată zidul şi blindatul, poate în pozele de final reuşesc să arăt mai mult. La blindat nu mai îndrăznesc să umblu. Colţul de după zid .... aici nu sunt mulţumit de forma actuală (alta decât ce la care faci referire) şi o să încerc o îmbunătăţire.
Din păcate este musai să păstrez misterul aşa că fotografii abia la final ;)
Tot azi am unit cele două plăci, rezultând postamentul final.

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: StuG III Ausf.G Tamiya 1/35

Postby alexie » Sun Feb 10, 2013 9:00 pm

În ultimul timp am greşit impardonabil (în opinia unor membri ai comunităţii noaste) prezentând nişte lucrări fără suport moral. Evident că fac referire la povestioarele prin care încercam să distrag atenţia de la vopsirea grosolană, cromatica discrepantă şi neadevăruri istorico-tehnice. Consider această ocazie o oportunitate pentru a reveni în locul desemnat din lanţul trofic machetistic. Deci pentru fanii "Cercul micilor povestitori" şi nu numai, un prim calup din "legenda" vignetei "StuG III Ausf.G":

Dis-de-dimineaţă a fost trezit pentru a lua parte la drumeţie. Excursia fusese programată de ceva timp, dar el îşi făcuse bagajul abia cu o seară înainte. De fapt îşi pregătise bagajul de vreo trei zile dar, de nenumărate ori, avusese nevoie de unele lucruri. De cum s-a trezit, a făcut un inventar mental al avuţiei personale: o bilă din sticlă, un nasture metalic, un fluier (cartuş de MP 40 ), o praştie, o caia şi pantofii uriaşului (două pălării de ghindă). Toată agoniseala era bine protejată de basmaua bunicii, acum pe post de boccea.
Deşi a insistat să conducă şareta, bunicul l-a obligat să urce şi astfel stătea destul de comod dacă ignorăm ceaunul care îi intra în coaste. La început îşi invidia prietenii, care se jucau şi alergau, cu atât mai mult cu cât se părea că ai lui nu ratau nici o piatră de pe drum. Încercând să le distragă atenţia, a avut o tentativă de biciuire a bidiviilor dar privirea maică-si a făcut să-i îngheţe mâna pe lingura de lemn. După un timp, a devenit el obiectul invidiei, cei mai norocoşi dintre tovarăşi săi şi-au găsit cuib în cârca părinţilor dar alţi scânceau abia trându-şi picioarele. Însă a devenit centrul atenţiei abia când a trebuit să facă şuşu, a durat ceva până l-a auzit maică-sa, când s-a ridicat din căruţ a văzut tot satul oprit în ambuteiajul pe care îl produsese oprirea sa. Pe viitor şi-a promis să găsească o utilitate pentru ceaunul afumat. La vârsta lui, timpul şi distanţele sunt relative, aşa că nimeni nu ştie cât a durat până a adormit şi până s-a trezit.
S-a trezit într-un şanţ, într-un zgomot infernal de greieri, nu era nimeni prin preajmă iar drumul arăta că atunci când porcii lui Nea Vasilevici au scăpat în grădină la Tanti Dragoslava. A plâns puţin, a strigat-o pe maică-sa şi pe bunicu (n-a încercat şi pe bunica, că era surdă), şi-a căutat în zadar bocceluţa şi a încercat să-şi scoată greierii din urechi. N-a izbutit nimic din ce şi-a propus, dar a găsit o jumătate de pâine şi un basc verde. După un timp s-a plictisit, lucruri aruncate peste tot, oameni îl ignorau căţăraţi prin pomi iar greierii cântau în plină vară. Împreună cu Igor a ajuns la concluzia că, fie este vorba de V-aţi ascunselea, fie a fost pedepsit că a spurcat ceaunul. S-au gândit, în treacăt, la oamenii răi dar au exclus implicarea acestora, că doar Tati plecase să îi bată. Se întâmplase imediat după ce aceştia le-o aruncaseră, în ogradă, pe Vasia, vaca cu un corn a lu' Tanti Olga. Singura soluţie logică era să se îndrepte către casă, lucrurile erau simple : dacă la plecare soarele îl chiorâse de ochiul stâng, acum trebuia să-i bată în ochiul drept. Astfel au purces la drum, trebuie spus că Mami îi interzise să aibă un prieten imaginar, pe motiv că sunt prea săraci pentru a-şi permite o gură în plus, dar acum bucata de pâine îi permitea lui Igor să-i ţină companie.
Ceva timp s-a scurs, a urmărit un fluture alb, s-a duelat cu doi balauri (pe rând), a mâncat toată pâinea şi a împuşcat două avioane sau ciori. La un moment dat, a găsit o porţiune surpată în gardul dinspre moşia boierului Boria, s-a căţărat pe zid devenind mecanic de locomotivă. Ciu-ciu-ciu, ciu-ciu-ciuuu, după un timp s-a plictisit dar gardul era destul de înalt aşa că ciu-ciu-ciuuu, ciu-ciu-ciuuu în continuare.

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: StuG III Ausf.G Tamiya 1/35

Postby alexie » Sun Feb 10, 2013 9:00 pm

Calup II
De două zile, Slavă Domnului, nu întâlnise ţipenie de om, şi de când terminase merindele a trebuit să se mulţumească cu ouă şi bureţi. Când, în urmă cu două zile, regimentul căzuse în ambuscadă, a ştiut că a sosit momentul. Soarta lui era pecetluită, doar nevoia acută de combatanţi îl ţinuse departe de Siberia, era neam de chiabur aşa că, mai devreme sau mai târziu, Roşii au să-şi aducă aminte de el. Predându-se nemţilor, soarta avea să-i fie la fel de cruntă aşa că soluţia era să se predea americanilor. Blestemaţi să fie Stalin şi Hitler, dacă rămâneau împreună acum el nu era într-o astfel de situaţie. Planul său era destul de alambicat, conţinea multe necunoscute iar şansele de reuşită erau firave, dar când eşti mort nu ai prea mult de pierdut. Pe scurt, trebuia să ajungă pe teritoriul Germaniei şi aici să aştepte capitularea. Asta presupune să supravieţuiască până atunci, întâi să găsească nişte haine civile, apoi un echipament complet şi acte de la un Fritz care să-i semene. Limba germană era ultima lui grijă, fusese şcolit în marile capitale ale Europei (inclusiv Berlin).
- Dacă fac rost de haine civile, nu renunţ la cască, şi-a dovedit utilitatea când eşti obosit şi te deplasezi prin pădure.
Acum se îndrepta către măcel, vuietul scos de Stuka fusese inconfundabil, iar unde sunt hoitari există şi ceva util misiunii.
La început a crezut că auzul îi joacă feste, apoi a văzut un spiriduş mergând ca unul cu şireturile legate. Când l-a văzut, "Spiriduşul" a înlemnit : Papa! Papocika! S-a repezit să îl prindă, înainte ca puştiului să cadă de pe zid, dar a fost rândul său să înlemnească.

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: StuG III Ausf.G Tamiya 1/35

Postby Georgel Musat » Sun Feb 10, 2013 9:01 pm

Prima oara dupa ce am citit , am crezut ca-i un fragment din vre-o carte aparuta acum dupa ce a decedat Sven Hassel. Sau un scenariu pt film . Foarte interesanta intriga, asteptam cuprinsu -surprize,surprize- (da fara reclama la verdeata) :P . Spor cu sanatate si cer senin.
AK-12 The BEST IS THE BEST
User avatar
Georgel Musat
Cornicen
 
Posts: 121
Joined: Mon Jan 28, 2013 7:29 pm

PreviousNext

Return to T.A.P.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests

cron