42 German Brummbar

Tunuri Auto Populsate

42 German Brummbar

Postby Olaf The Viking » Sun Apr 07, 2013 6:51 am

Ma gandesc daca tot il fac sa raman cu ceva din asta asa ca va invit la un WIP, adicatelea voi ziceti eu fac. As vrea sa il fac verde ca sa il bag in tufisuri dar daca nu a existat il fac galben. Dar pana atunc poza:



Va astept cu scheme si culori. Pana ajung eu la vopsit poate sosesc si noile wash-uri de la Vallejo si ne putem juca impreuna pe el.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: 42 German Brummbar

Postby alby 66 » Sun Apr 07, 2013 6:56 am

Atentie la wash-uri vallejo pentru ca remane putin lucios....as vesut ce anuanta a facut la WG de gunner ca as vesut la Alba...cand prinde lumina face effectele necontrolabil...
Alberto
User avatar
alby 66
Signifer
 
Posts: 62
Joined: Sat Mar 30, 2013 9:10 pm
Prenume si nume: Alberto Cazzavillan

Re: 42 German Brummbar

Postby Marhaba » Sun Apr 07, 2013 6:57 am

Sturmpanzer IV zis si Brummbar este un tun de asalt facut pe sasiu da Panzer IV (dupa cum sunt sigur ca stii). De aia poti sa-l inscrii ori aici ori la SIS-ul de PIV.
Daca vrei sa fii smecher , fa-i un camo tricolor. Daca vrei sa fii cel mai smecher din cartier, fa-i din tabla de cutie de bere/suc sau tub de pasta de dinti/gulas si blindajele (fustele) laterale, iar daca vrei sa fii antrenor de smecheri, lasa lipsa o fusta pe-o laterala, in asa fel incit sa se vada senila.
In rest cu weatheringul la scara asta trebuie sa fii atent. Dar asta vorbim cind va fi cazul.
Habar n-am despre kit, nu stiu cit e de corect sau nu, daca are sau nu zimmerit (ma indoiesc avind in vedere ca are vreo 5 ani), dupa coltul cutiei banuiesc ca e varianta "late", dar nu cred ca te freaca prea tare acuratetea kitului.

[center]Image

Image



ceva linkuri
http://en.wikipedia.org/wiki/Brummb%C3%A4r
http://www.onthewaymodels.com/reviews/E ... review.htm
http://www.onthewaymodels.com/reviews/I ... ummbar.htm
http://downloads.sturmpanzer.com/docume ... ries.1.pdf
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: 42 German Brummbar

Postby Olaf The Viking » Sun Apr 07, 2013 6:57 am

Camo din asta cu trei culori si o fusta lipsa poate sa faca orice pusti in spatele blocului. :P Eu ma gandeam la ceva mai artistic, o singura culoare, cu un weathering astfel incat sa nu se vada ca e weathering dar el sa existe si evident fara zimmerit. :laugh: :laugh:


Image Image

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: 42 German Brummbar

Postby Marhaba » Sun Apr 07, 2013 6:57 am

Contrar banuielilor tale, camo in 3 culori nu e atit de simplu de facut, dar acopera multe eventuale erori. Spre deosebire de vopsirea intr-o culoare.
Are senile din vinil sau din plastic? Daca-s din vinil te-ai scos.
Unii care zic ca stiu ce zic, spun ca machetele la scara asta trebuie sa beneficieze de un strat de vopsea neagra pe post de primer. Ajuta la preshading.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: 42 German Brummbar

Postby Olaf The Viking » Sun Apr 07, 2013 6:58 am

Vinil, normal. Si din ce am vazut nici nu trebuie sa bag ace ca sa le aseze pe rotile ajutatoare, vad din poze ca sunt intinse bine.

Prima data alesesem un Jagdpanzer de la Dragon cu senile din bucati, multe photoetchuri si alte piese minuscle. Ghici de ce am renuntat la el? :laugh:

Revin cu poze cand termin galetii (nu stiu ce e asa distractiv sa lipesc 16 roti identice?!?), am o vaga nelamurire minora la rotile tractoare.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: 42 German Brummbar

Postby Marhaba » Sun Apr 07, 2013 6:58 am

Roti ajutatoare erau alea care te ajutau pe tine sa nu te trintesti pe jos cind invatai sa mergi cu bicicleta :) Alealalte sunt role de retur si au rolul de a sprijini senila sa nu cada gramada pe galeti.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: 42 German Brummbar

Postby Olaf The Viking » Sun Apr 07, 2013 6:59 am

Da, bre, ajuta senila sa nu cada, deci roti ajutatoare. :laugh:
Exista o vaga posibilitate sa nu il pot termina in 3 ore deci as solicita o mica amanare de 30 zile, poate chiar 31 daca nu pleci nicaieri de Revelion. :)

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: 42 German Brummbar

Postby Marhaba » Sun Apr 07, 2013 6:59 am

Olaf The Viking wrote:
poate chiar 31 daca nu pleci nicaieri de Revelion. :)


Atunci nu plec.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: 42 German Brummbar

Postby Olaf The Viking » Sun Apr 07, 2013 7:00 am

Asa te vreau, dar promit ca ma straduiesc sa il termin mai devreme, ca sa iti sau liber inainte de 22.00 seara. :)

Mai intai un fel de mic istoric.

Pe numele oficial Sturmpanzer, adica tanc de asalt in traducere olafiana libera, sau Sturmpanzer 43 sau Sd. Kfz. 166, blindatul ales de mine avea rol de suport pentru infanterie, era construit pe un "saşiu" de PZ IV (dupa cum bine amintea marhabianul meu coleg), a luptat la Kursk, Anzio, Normandia si se pare ca a avut un oarecare rol si la Varsovia. Porecla de "Brummbär", cf. Wikipedia nu a fost folosita de germani ci doar de aliati. Mi se pare greu de crezut din motive simple de diacritice. "Bär" inseamna in germana urs, "brumm" nu inseamna nimic, iar "Brummbär" se pare ca ar insemna "morocanosul".

Cica ca au fost produse 300 bucati care au fost alocate urmatoarelor 4 batalioane: Sturmpanzer-Abteilung 216, Sturmpanzer-Abteilung 217, Sturmpanzer-Kompanie z.b.V. 218, Sturmpanzer-Abteilung 219.

Kit-ul contine urmatoarele pisele, am lipit deja galetii:






Am niste nedumeriri referitoare la rola intinzatoare (am zis bine?). Eu as paria pe "A":



La cea tractoare nu stiu pe ce sa pariez, trebuiau astupate gaurile sau se lasa neastupate sa iasa ceva pe acolo, noroi etc.:

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Next

Return to T.A.P.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron