42 German Brummbar

Tunuri Auto Populsate

Re: 42 German Brummbar

Postby Marhaba » Sun Apr 07, 2013 7:00 am

Probabil ca sunt mici diferente intre variantele timpurii / medii / tirzii. Nu le cunosc si nici nu ma chinui sa le caut pentru ca stiu ca nu te intereseaza. Daca cineva le stie "din cap", poate ni le spune si noua. Altfel, din punctul meu de vedere sunt mindru de tine oricare le-ai alege.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: 42 German Brummbar

Postby Olaf The Viking » Sun Apr 07, 2013 7:01 am

Avand in vedere ca sunt senile de vinil, deci pot sa le trag si vopsesc mai tarziu, ma gandesc sa lipesc tot ce pot (role tractoare, intinzatoare, de retur, galeti, tun) si pe urma sa-i trag un grund negru de care ziceai. E ok planul?

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: 42 German Brummbar

Postby Marhaba » Sun Apr 07, 2013 7:01 am

Olaf The Viking wrote:
Avand in vedere ca sunt senile de vinil, deci pot sa le trag si vopsesc mai tarziu, ma gandesc sa lipesc tot ce pot (role tractoare, intinzatoare, de retur, galeti, tun) si pe urma sa-i trag un grund negru de care ziceai. E ok planul?

Korekt.
Eventual lasa rolele de retur (alea "ajutatoare" de sus) nelipite decit dupa ce pui senila. Asa o sa-ti fie mai usor sa tragi senila daca e prevazut un spatiu prea strimt intre rolele de retur si aparatoarea de noroi.
In ceea ce priveste galetii (aia care au bandouri de cauciuc negre si mijlocul e metalic de culoarea care o s-o vrei. Eu fac asa: vopsesc tot galetul negru apoi bag galetul intr-un sablon de cercuri care e suficient de mare cit sa mascheze bandoul (partea neagra din cauciuc) si sa ramina liber doar partea centrala a galetului care vine vopsita in alta culoare. Desigur merge si la pensula.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: 42 German Brummbar

Postby Olaf The Viking » Sun Apr 07, 2013 7:02 am

Marhaba wrote:
mijlocul e metalic de culoarea care o s-o vrei


Ma bucur ca am ajuns aici. Ce culoare o sa vreau ? :laugh:

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: 42 German Brummbar

Postby Marhaba » Sun Apr 07, 2013 7:04 am

Olaf The Viking wrote:
Marhaba wrote:
mijlocul e metalic de culoarea care o s-o vrei


Ma bucur ca am ajuns aici. Ce culoare o sa vreau ? :laugh:

Din gama Valejo 70914 Green Ochre mi se pare potrivita. In general un fel de galben inchis, sand, ceva de genul asta.
Chiar daca ii zice ocru verde e mai mult ocru decit verde. Asa ca e bun. Acuma nu stiu cum se impaca cu aerograful (stiu dar nu vreau sa-ti fac antireclama:))
Dar ai inteles ideea. DE la Tamiya as folosi un desert sand. Un dunkegelb mi se pare deja prea inchis.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: 42 German Brummbar

Postby Olaf The Viking » Sun Apr 07, 2013 7:05 am

Deoarece bandourile de cauciuc trebuiau sa fie negre le-am tras un grund si am scapat de poveste. Partea proasta e ca le-am tras grundul noaptea, afara, pe terasa, la lumina indoielnica a unui bec economic asa ca in casa am vazut ca am exagerat si la anumite roti nu se mai vede mijlocul. L-am bagazt in lichid de frana fara nici un rezultat, pana la urma am reusit cu diluant D509.



Pentru restul m-am gandit sa dau un rust inainte, apoi pelicula de facut chipping (in loc de fixativ) apoi galbenul oliv verzui. Influentat de cineva care zicea ca nu da grund m-am oprit la produsele AK si am dat direct cu wash rust. Cred ca am facut o mare greseala ca de ieri inca nu se usuca. Daca maine dimineata nu e gata renunt, sterg cu carpa si dau cu washurile de la Vallejo.


Acum o nedumerire legata de culoarea senilelor. Vad ca la baza sunt negre si pe urma cu diverse prafuri si uzuri. Ale mele sunt deja negre. Le mai vopsesc? Daca da, ma gandesc la un gri foarte inchis dar oricum nu negru.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: 42 German Brummbar

Postby Olaf The Viking » Sun Apr 07, 2013 7:05 am

Am dat azi cu primul strat de vopsea. Pe alocuri l-am lasat mai ruginit, mi se pare mai cool asa. Evident orice pareri si sfaturi sunt binevenite.

Image

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: 42 German Brummbar

Postby Hartman » Sun Apr 07, 2013 7:05 am

E clar ca ai sa devii un modelist polivalent care nu precupeteste nici un efort pentru a incerca lucruri noi.Ca sfat,stiu ca blindatele au atasate de carcasa cate o lopata de infanterie sau tarnacop,eu zic ca ar da bine si un topor pentru personalizare.Tot inainte si proiectil pe teava. :)
User avatar
Hartman
Procurator
 
Posts: 315
Joined: Mon Jan 14, 2013 12:04 am
Prenume si nume: Paul Necula

Re: 42 German Brummbar

Postby Florin David » Sun Apr 07, 2013 7:06 am

Olaf The Viking wrote:
Acum o nedumerire legata de culoarea senilelor. Vad ca la baza sunt negre si pe urma cu diverse prafuri si uzuri. Ale mele sunt deja negre. Le mai vopsesc? Daca da, ma gandesc la un gri foarte inchis dar oricum nu negru.


Eu zic sa nu le lasi asa. Da-le cu o nuanta de brown de la Vallejo (banuiesc ca ai asa ceva :), fa niste spalari cu ruginoase acrilice, niste pigmenti prafosi si gata.

Salutare!
User avatar
Florin David
Vexilifer
 
Posts: 277
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:41 pm

Re: 42 German Brummbar

Postby Olaf The Viking » Sun Apr 07, 2013 7:06 am

Tocmai gasisem niste pigmenti pentru senile de la AK si ma uitam la poza de pe produs ca senila e de culoarea pamantului. Eram in dubiu daca sa o fac asa sau sa ma limitez doar la prafuri la sfarsit. Ieri oricum i-am dat niste washuri cu rugina dar care nu se vedeau. Asa ca i-am dat pana la urma cu maro, cu wash de senile de la AK si cu wash de rugina de la Vallejo.

Tocmai l-am asamblat si e gata cu mentiunea ca senilele sunt mai scurte cu 7 mm. E normal sau imi scapa mie ceva? Oricum deja ma gandesc sa il bag intr-o diorama cu balta sau ceva ca sa maschez zona. :laugh:

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

PreviousNext

Return to T.A.P.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests

cron