IAR-80 cica M

Aici isi au locul lucrarile ce contin subiecte legate de aviatia romana.

Re: IAR-80 cica M

Postby Olaf The Viking » Mon Apr 15, 2013 7:55 pm

Lucrez sarguincios si din greu (citeste plin de scarba si fara chef).



Am taiat din cilindrii motoarelor ca sa se potriveasca capota deasupra, am taiat si din tevile alea de evacuare (??) tot la interior ca sa se potriveasca, ca se umfla prea tare.

Elicea nu intra in cofa nici cu militia, doar cu pila diamantata rotunda si dupa sfortari grele. Imi propusesem in seara asta sa fiu gata cu grundul. Nu a fost sa fie.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: IAR-80 cica M

Postby alexelu_marinelu » Mon Apr 15, 2013 7:56 pm

Ca zisesi de elice - stii ca trebele reparata, nu? Adica intoarse palele, ca motorul se invarte invers decat cred inginerii A-Model sau Parc? :whistle:
User avatar
alexelu_marinelu
Aquilifer
 
Posts: 355
Joined: Sun Jan 13, 2013 7:07 pm
Prenume si nume: Alexandru Croitoru

Re: IAR-80 cica M

Postby Bill » Mon Apr 15, 2013 7:57 pm

Olafe,
Daca tot ti-e asa de tarsa sa lucrezi avioane mai bine faci un kit bun si corect decat sa te chinui cu kituri mai dificile.
Cred c-o faci intentionat ca sa ai motive sa bodoganesti tot timpul montarii si vopsirii :laugh: :laugh: :evil:
Fuga dupa badge-ul de GB te-a facut sa nu apreciezi modelismul aero :r: :GG
Spor,
Bill
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: IAR-80 cica M

Postby Olaf The Viking » Mon Apr 15, 2013 7:57 pm

Bill wrote:
Fuga dupa badge-ul de GB te-a facut sa nu apreciezi modelismul aero :r: :GG


Nici vorba, era singurul bagde pe care nu mi-l doream si nu mi-l propusesem. Dar am avut o discutie de genul: "Au mai ramas machete de la celelalte ateliere?" "Da, sigur ca da, ca nu au venit toti.", "Nu, ca nu le vrem inapoi, vroiam sa va rog, daca puteti, ca as vrea sa fac niste cadouri... dar numai daca se poate, ca e timpul dvs., nu e o obligatie.."

Nu puteam sa-i explic ca as prefera sa-i dau inapoi dublu fata de cate au ramas doar sa nu fiu nevoit sa le fac. :laugh: :laugh:

Asa ca la singurul SIS pe care nu il vroiam o sa fiu campion cu 4 stelute. :laugh: :laugh: :laugh:

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: IAR-80 cica M

Postby Marhaba » Mon Apr 15, 2013 7:58 pm

Olaf The Viking wrote:
Asa ca la singurul SIS pe care nu il vroiam o sa fiu campion cu 4 stelute. :laugh: :laugh: :laugh:


Doar daca tii neaparat.
Altfel, desi nu am specificat nicaieri pentru ca nu am luat in considerare lucrul in serie, mi e pare normal sa fie 4 machete diferite, pentru 4 stele. Altfel am ajunge la situatii stupide in care cineva poate sa faca toata viata aceeasi macheta in productie de serie, pentru un catralion de stele.
Dar pentru ca nu s-a gindit nimeni la asta, daca tii neaparat, o sa ai 4 stele, dar in continuare va intra si regula asta, dupa cum am modificat fiecare SIS.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: IAR-80 cica M

Postby Olaf The Viking » Mon Apr 15, 2013 7:59 pm

Marhaba wrote:
Altfel am ajunge la situatii stupide in care cineva poate sa faca toata viata aceeasi macheta in productie de serie, pentru un catralion de stele.


Ceea ce ar fi un dezastru total si ireversibil dar si un mare tris deoarece de fapt o face doar pe prima, restul le trage la xerox, nu le face manual pe fiecare in parte. Dar ca sa iti salvez mana cu care dai stelute si sa nu fii nevoit sa o arzi dupa aia, te linistesc spunandu-ti ca vor fi diferite, toate patru intre ele si una fata de alta.

Revenind la incantarea cu care am lucrat avioanele: dupa ce am chituit, am dat un grund, iar am chituit, iar am dat un grund m-am gandit eu in sinea mea ca galbenul, fiind cea mai sublima dintre culori, o sa trebuiasca sa fie dat de vreo 5-6 ori peste verde pana sa se vada ca e galben. Asa ca m-am gandit sa il dau peste grund, ca e macar gri si pe urma sa maschez ce vreau sa ramana.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: IAR-80 cica M

Postby Olaf The Viking » Mon Apr 15, 2013 8:02 pm

Cupola a fost mascata anterior, a fost fixata iar inevitabilul luft ramas a fost acoperit din belsug cu Mr. Surfacer 500. Anterior fixarii am avut grija sa dau cu niste verde pe fuselaj, sub locul unde venea cupola ca sa nu ma trezesc cu fuselajul verde pe langa cupola si gri pe dedesubt. Capul ma duce doar ca nu vreau si sunt ticalos. :laugh:

Dupa o discutie cu 109, zis si Edy, zis si Eduard Badescu am ajuns la concluzia ca o sa fie un camuflaj complet verde, fara maro. Cica a iesit acum o carte in care zicea ca de fapt alea cu numar mic (asta e tare, mereu sunt o incantare discutiile unde diferenta se face prin criteriu cantitativ, pt mine o suma mica e 30 lei, pentru vecinul somer e 3 lei si pentru un ales al neamului e 3000 euro) ar fi fost verzi fara maro ca ar fi fost rechemate de nu stiu unde si nu a mai fost timp sa le faca. Pe mine va dati seama ca discutiile astea astea ma lasa ca inghetata, adica rece, si nu aveam nevoie decat de un impuls ca sa muncesc mai putin.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: IAR-80 cica M

Postby Olaf The Viking » Mon Apr 15, 2013 8:02 pm

Modelul asta cica e M, adica cu tunuri cica, de aceea producatorul s-a gandit sa nu dea nici un tun pentru el. Prea putin important pentru cineva ca mine care are de la intalnirile unde participa alexie, cutii intregi cu ace de diferite marimi. Alea albastru pal-bleu au fost numai bune. Dupa ce se taie si marginile inevitabil se aplatizeaza trebuie pilite pana cand ajungem la portiunea unde acul e din nou rotund. Ca sa nu muncesc sa le pilesc de mai multe ori am incalzit baza acului si l-am scos din suportul de plastic obtinand cu efort minim, din prima, un capac rotund. A trebuit sa fiu creativ deoarece nu imi gaseam pilele diamantate. Dupa ce le-am gasit, a fost o joaca de copil sa le pilesc, astfel ca am decis sa fac si mitralierele, nu numai tunurile, adica alea mai mici, care abia se vad din aripi.

Am dat gauri si in roti si le-am pus ace ca sa le pot fixa pe diorame si sa fiu sigur ca nu isi iau zborul la primul hop. Diorama e facuta cu covor de la Model Scene, rama Ikea si smirghel de 800.



Timpul a fost scurt, nu mi-a mai permis si nici nu as fi intentionat din motive de lene si motivatie redusa (dar ce zic eu redusa, era de-a dreptul cu valori negative deja,ca era 2.30 dimineata cand le-am terminat, la 6.30 ma sculam) sa le dau un lac lucios astfel ca m-am trezit cu o frumusete de silvering pe alocuri.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: IAR-80 cica M

Postby Olaf The Viking » Mon Apr 15, 2013 8:03 pm

Apreciez sfatul lui Alexelu sa pun palele invers dar cred ca nu as fi urmat sfatul nici daca nu ar fi fost deja bine lipite in cofa.



Geta nu-i sor-mea (asta daca stiti melodia, daca nu, nu-i bai):



Si in sfarsit poza cu triorama:





Se observa ca sunt diferite dar propun sa nu fiu premiat inca cu trei stelute pana cand nu o pun, zilele acestea, si pe a patra (imi pastrez si eu una pentru mine, nu merge totul la export).

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: IAR-80 cica M

Postby Bogdan Papuse » Mon Apr 15, 2013 8:03 pm

Nu ma pricem la avioane, insa nu pot sa nu apreciez incrancenarea cu care ai dus la capat avioanele astea (si pe cele de la SIP). Felicitari pentru asta! Mie ca si profan, imi plac, arata ingrijit iar iarba Model Scene arata excelent. Am insa o nelamurire. De ce sunt parcate jumatate pe iarba? Nu ar trebui sa fie parcate pe pista? Nu dati cu parul ca nu ma pricep, dar vizual parca mi se pare ceva in neregula, oricat de bine ar arata iarba.
:)
User avatar
Bogdan Papuse
Aquilifer
 
Posts: 302
Joined: Mon Jan 28, 2013 6:50 pm

PreviousNext

Return to SIS Aripi romanesti

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron