IAR-80 cica M

Aici isi au locul lucrarile ce contin subiecte legate de aviatia romana.

IAR-80 cica M

Postby Olaf The Viking » Mon Apr 15, 2013 7:51 pm

Ma gandeam ca se potriveste aici. Intentionez sa fac IAR-ul de la Parc Models si evident imi trebuie codurile de culoare, musai sa fie Vallejo. Le stie cineva?

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: IAR-80 cica M

Postby Hartman » Mon Apr 15, 2013 7:51 pm

Asa...Iar-eul era vopsit in verde inchis si maro (pamant ars,caramiziu)pe extrados,pe burta un bleu.Un roman de al nostru R.Branzan,zice in cartea lui despre 80 ca:"nuantele de pe extrados erau foarte aproapiate cu cele ale R.A.F". de pe Spitfire etc..iar bleu de pe burta la fel cu "cel al rusilor"..Cu rlm 78 de la nemti zic eu.Dar pana la urma un bleu pai sigur are Vallejo.Am gasit coduri Vallejo pentru camuflajul de deasupra:



Vallejo Model Air Dark Earth ,asta e pentru maro.(echivalent raf)

CODE: VAL029


Vallejo Model Air Dark Green ,asta e pentru verdele inchis.(echivalent raf)

CODE: VAL012



Vallejo Model Air Blue ,asta la alegerea ta pt. dedesupt(echivalent rlm 78)

CODE: VAL101
User avatar
Hartman
Procurator
 
Posts: 315
Joined: Mon Jan 14, 2013 12:04 am
Prenume si nume: Paul Necula

Re: IAR-80 cica M

Postby Olaf The Viking » Mon Apr 15, 2013 7:52 pm

Sunt aproape gata:

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: IAR-80 cica M

Postby Bill » Mon Apr 15, 2013 7:52 pm

Daca nu ai face atata caz ca nu-ti plac avioanele, mai ca te-as lauda :laugh: :laugh:
Dar fa niste poze mai de aproape sa vedem ce-i acolo :evil: si poate nu mai e nevoie
Spor,
Bill
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: IAR-80 cica M

Postby Nicu Mihai » Mon Apr 15, 2013 7:53 pm

Te-ai straduit,te-ai chinuit si a iesit.
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: IAR-80 cica M

Postby Olaf The Viking » Mon Apr 15, 2013 7:53 pm

A iesit ceva, cat de cat, dar Bill stie el ce stie. Oricum fiind avion poza trebuia sa fie mai din avion, nu? :laugh: Ideea era sa aiba cursantii o idee despre ce trebuie sa iasa. Si le-a iesit ceva, unele sunt niste "what if"-uri interesante:























"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: IAR-80 cica M

Postby Alex Stanescu » Mon Apr 15, 2013 7:54 pm

Olaf The Viking wrote:
unele sunt niste "what if"-uri interesante:


In special acesta! :p; :p; :p;,pentru o versiune racing a IAR-ului clar asi alege culoarea asta!
User avatar
Alex Stanescu
Signifer
 
Posts: 65
Joined: Wed Jan 16, 2013 11:16 pm

Re: IAR-80 cica M

Postby Olaf The Viking » Mon Apr 15, 2013 7:54 pm

Acum cate ceva despre avion, kit si pasii urmati in realizare.

Avionul de vanatoare I.A.R. – 80 M a fost unul dintre cele mai faimoase avioane romanesti. A fost folosit si ca bombardier in picaj fiind un monoplan cu aripa joasa, monoloc, dotat cu un singur motor si realizat integral din metal. Primul zbor a fost in 1938 cand s-a dovedit a fi unul dintre celor mai bune avioane de vanatoare. Intr-adevar, ulterior se va
dovedi ca poate concura cu succes impotriva unor avioane cum ar fi Bf 109, Hawker Hurricane sau Supermarine Spitfire. Din acest motiv, in 1941 a fost introdus in dotarea Fortelor Aeriene Regale Romane, varianta I.A.R. – 80 M fiind cea cu doua tunuri de 20 mm Mauser, montate in aripi. A fost retras din serviciu in 1944.

Caracteristici:

Echipaj: 1 (dezvoltat ulterior si pentru doua locuri)
Lungime: 8.9 m
Anvergura: 10.70 m
Viteza maxima: 510 km/h
Plafon: 10 500 m
Autonomie: 940 km
Motoare: IAR K-14 cu 14 cilindri in dubla stea, 960 cp
Armament: 2 tunuri de calibrul 20 mm[/quote]

Kit-ul este groaznic, probabil fiind Amodel la origine. Piesele se potrivesc prost, raman lufturi (luft=aer in germana, mi-au prins bine lectiile) sanatoase si chituiala e de baza.

Fuselajul e facut din trei bucati, o incantare pentru cei alergici la Plasto, pe care l-am folosit pentru santurile grosiere. Apoi am trisat cu Mr. Surfacer. Zic trisat pentru ca se presupunea ca trebuie sa il fac doar cu ce aveau cursantii in trusa de modelism si Surfacer-ul nu era printre ele. Le-am zis sa foloseeasca cu incredere Plasto diluat cu Contacta, care si-a facut bine treaba.

Dupa primele sfortari arata in halul urmator:

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: IAR-80 cica M

Postby Marhaba » Mon Apr 15, 2013 7:55 pm

Intrebarea fundamentala este de fapt "se incadreaza acest iar-80 la categoria iar-80?" :laugh: :laugh: :laugh:

Esti un adevarat polisportiv al modelismului romanesc.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: IAR-80 cica M

Postby Olaf The Viking » Mon Apr 15, 2013 7:55 pm

Inca nu, dar stai sa auzi povestea. :)

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Next

Return to SIS Aripi romanesti

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron