Cavalerii Aripilor Tricolore - Romania 1941-1945

Aici isi au locul lucrarile ce contin subiecte legate de aviatia romana.

Re: Cavalerii Aripilor Tricolore - Romania 1941-1945

Postby alexie » Sun Apr 28, 2013 11:53 pm

La Mulţi Ani, feciorelnicule !
Cu privire la proiect este musai să citez un contemporan : "TIP-TOP !"
:b:

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Cavalerii Aripilor Tricolore - Romania 1941-1945

Postby Zeno » Sun Apr 28, 2013 11:53 pm

Bogdan Papuse wrote:
Zeno, iti tin pumnii sa termini proiectul pana la show-ul din Oct. Imi plac conversiile - arata foarte natural pozitiile, iar expresiile fetelor sunt mortale. (Poate numai sapca imi pare putin prea mare pentru capul acela. Dar poate fi si iluzie optica. Tu vezi mai bine.)
PS: La multi ani cu cat mai multe realizari (modelistice si nu numai)! (Multumesc Nicu pentru ca ne-ai dat de stire) :)

Multumesc pentru urare, Bogdane!!! Toate cele bune! :b:

Alexie wrote:
La Mulţi Ani, feciorelnicule !
Cu privire la proiect este musai să citez un contemporan : "TIP-TOP !"
:b:

Multumesc Lucian!!! Ma simt ca un fecior doar cand lucrez la miniaturile mele, ca in rest... "intineresc"! :laugh: :b:
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Cavalerii Aripilor Tricolore - Romania 1941-1945

Postby Zeno » Sun Apr 28, 2013 11:54 pm

Am primit un cadou frumos de ziua mea! Am fost lasat in pace toata ziua, asa ca am terminat figurina! :laugh:
Mai am de rezolvat maneca stanga, pe interior in jurul mainii... arata ca un KK in ploaie... N-am vazut-o si acum cand m-am uitat la foto m-a izbit... :blink:

ImageImage
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Cavalerii Aripilor Tricolore - Romania 1941-1945

Postby alexelu_marinelu » Sun Apr 28, 2013 11:54 pm

Sa traiesti si sa nu mai imbatranesti!
Minusurile din zona capului figurinei lui Alex Serbanescu le-am remarcat si eu cand am cumparat-o. Le-am exprimat si Radu m-a certat ca exagerez. Tot e bine ca dupa cca. 2 ani mi se confirma opinia.
Pentru remedierea situatiei eu am achizitionat cateva seturi Hornet - la un moment dat le va veni randul.
In mare, le-ai depasit intr-o oarecare masura.
Ce nu-mi place sunt luminile delimitate de deasupra sprancenelor - par un alt rand de sprancene.
Nu contest ca e o zona de luminozitate extrema, mai ales ca probabil e vorba de o intalnire in aer liber, unde lumina cam bate din toate partile (cam aceeasi dificultate / subtilitate am incercat si eu sa o surmontez cu Adolf).
Parca era mai realist sa luminezi toata fruntea, cu accent pe zona de deasupra sprancenelor. Din contra, mie mi se pare ca tu ai umbrit-o. Pentru un personaj cu chipiu, merge. Pentru unul descoperit, sau chiar cu boneta, nu prea.
Accidentul cu manutele poate reusesti sa-l remediezi prin ajustarea mansetelor, ca sa nu strici toata maneca.
Oricum, compozitia arata foarte bine.
Eu personal aveam in plan ceva similar, cu un pilot roman si unul german, pentru a iesi in evidenta diferentele de culoare intre uniforme si echipament.
Spor.
User avatar
alexelu_marinelu
Aquilifer
 
Posts: 355
Joined: Sun Jan 13, 2013 7:07 pm
Prenume si nume: Alexandru Croitoru

Re: Cavalerii Aripilor Tricolore - Romania 1941-1945

Postby Bill » Sun Apr 28, 2013 11:55 pm

La multi ani Zeno !
In rest no comment, felicitari!
Spor,
Bill :b:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Cavalerii Aripilor Tricolore - Romania 1941-1945

Postby Buss » Sun Apr 28, 2013 11:55 pm

La multi ani si din partea mea! Multa sanatate si cat mai mult plastic/rasina/metal pictat in continuare!

We live in the era of smart phones and stupid people.
User avatar
Buss
Aquilifer
 
Posts: 319
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:50 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: George Dobre

Re: Cavalerii Aripilor Tricolore - Romania 1941-1945

Postby Florin David » Sun Apr 28, 2013 11:56 pm

La multi ani, Zeno! Chiar daca nu comentez prea des, nu inseamna ca nu sint cu ochii pe topicele tale, straduindu-ma sa prind si eu cate ceva :)
User avatar
Florin David
Vexilifer
 
Posts: 277
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:41 pm

Re: Cavalerii Aripilor Tricolore - Romania 1941-1945

Postby Zeno » Sun Apr 28, 2013 11:56 pm

Multumesc Alexandru, Bill, Buss si Florin pentru urari! Va doresc toate cele bune! :b:

Merci Alexandru pentru comentariile la A. Serbanescu. In ceea ce priveste fruntea figurinei mi-am luat o "licenta artistica" care stii cum este. Poate sa placa sau nu. :laugh:
Idea vignetei de care pomenesti este foarte interesanta. Uitandu-ma prin imprejurimi am gasit fotogarfia lui Ioan Milu care mi se pare foarte interesanta si pe care cred ca o stii deja.

Image
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Cavalerii Aripilor Tricolore - Romania 1941-1945

Postby alexelu_marinelu » Sun Apr 28, 2013 11:57 pm

Zeno wrote:
Merci Alexandru pentru comentariile la A. Serbanescu. In ceea ce priveste fruntea figurinei mi-am luat o "licenta artistica" care stii cum este. Poate sa placa sau nu. :laugh:

E foarte corect ceea ce spui. Probabil ca nu m-am exprimat exact. Mai incerc.
Vroiam sa spun ca efectele de lumina de pe arcade mi se par exagerate, din cauza contrastului cu restul fruntii - a tusei foarte bine delimitata.
Daca te uiti in poza pe care ai postat-o, zona fruntii aflata in lumina e luminoasa toata, cu un usor accent pe arcada dreapta.
Zona fruntii si a fetei aflata in umbra e caracterizata, la fel, de uniformitate, cu usoare tranzitii pe zonele luminoase (arcada stanga).
Asta pentru ca are capul inclinat putin in piept, iar soarele, probabil, e in dreapta fata.
Stii si tu, ca si mine, ca astfel de efect (directia exacta a luminii) e foarte dificil de transpus pe o figurina, fara a parea exagerat.
Pentru siguranta, cam toti figurinistii merg pe lumina venita de la verticala.
Spor nu iti mai urez, ca ai destul ;)
User avatar
alexelu_marinelu
Aquilifer
 
Posts: 355
Joined: Sun Jan 13, 2013 7:07 pm
Prenume si nume: Alexandru Croitoru

Re: Cavalerii Aripilor Tricolore - Romania 1941-1945

Postby Zeno » Sun Apr 28, 2013 11:57 pm

Acum am inteles! Ai dreptate cand zici ca este greu sa obtii un rezultat plauzibil cu o lumina venita unidirectional. Eu m-am jucat cu pensula pe o frunte aproape plata si am incercat sa-i dau volum. M-am gandit mai putin la sursa de lumina si am incercat sa-i dau mai mult "caracter" acelei zone. Hai sa-i spunem un experiment. La asta m-am referit cand ziceam de "licenta artistica". Ei, rezultatul poate sa placa sau nu. Asta depinde de privitor si ce asteapta acel privitor sa vada. Dinamica fruntii, da, poate fi interpretata ca exagerata. Lumini prea tari, umbre prea adinci. In contextul intregii fete, mie, nu mi se pare exagerata. Sunt contraste tari, in ansamblu, dar asta tine de stilul in care lucrez. Totul depinde de privitor. Unora le place sa vada contraste tari, altora, contraste moderate. Unora le place sa vada o abordare cat mai aproape de ce vad cu ochiul liber. Sunt multe stiluri si toate au sens si arata foarte bine, dupa parerea mea. Ca ne plac sau nu, asta este alta poveste.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

PreviousNext

Return to SIS Aripi romanesti

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron