Cavalerii Aripilor Tricolore - Romania 1941-1945

Aici isi au locul lucrarile ce contin subiecte legate de aviatia romana.

Re: Cavalerii Aripilor Tricolore - Romania 1941-1945

Postby Olaf The Viking » Sun Apr 28, 2013 11:49 pm

Arata super, evident ca atunci cand am auzit de alb am facut ochii mari in vederea unei posibile cape de teuton.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Cavalerii Aripilor Tricolore - Romania 1941-1945

Postby Zeno » Sun Apr 28, 2013 11:49 pm

Bogdan Papuse wrote:
Zeno, eu incep sa ma plictisesc sa iti tot repet acelasi lucru... Felicitari maxime! Imi place foarte mult cum ti-a iesit figurina. :)
PS: Mie mi se pare ca te-ai miscat foarte repede cu figurina asta. Mi se pare ca deja ti-ai cam format un stil anume la figurine. Poate ca asa se explica rapiditatea si precizia cu care lucrezi.

Multumesc Bogdan! :)
Ma misc relativ repede din doua motive:
- Folosesc in majoritatea cazurilor vopsele acrilice
- Nu ma intorc sa refac portiuni sau zone decat f. rar. Asta pt. ca lucrez cand am chef de lucru. Daca nu am chef, numai stric. Unde pun pensula, nu iese nimic. Asa ca, atunci cand nu am chef, am invatat sa nu lucrez. In ultima vreme am avut, si inca mai am pofta de lucru. Cand nu pictez, proiectez lucrari viitoare asa ca roata inca se invarte.
Despre stilul de pictat, nu stiu. Asta numai voi puteti sa spune-ti. Cu siguranta, am o rutina tehnica pe care o aplic si cu care sunte-ti deja obisnuiti. O vedeti de fiecare data cand deschid un nou topic.

Olaf The Viking wrote:
Arata super, evident ca atunci cand am auzit de alb am facut ochii mari in vederea unei posibile cape de teuton.

Merci Olaf! :)
Jacheta asta de zbor nu-i un bun exemplu pt. o capa de teuton. Acolo jocul se joaca putin altfel si poate-i mai simplu decat la jacheta asta.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Cavalerii Aripilor Tricolore - Romania 1941-1945

Postby Zeno » Sun Apr 28, 2013 11:50 pm

Partea a 2-a: Capitan Aviator Alexandru Serbanescu - 54mm RB Productions

Iata continutul kitului si pregatirea pt. vopsire:

Image
Image
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Cavalerii Aripilor Tricolore - Romania 1941-1945

Postby Zeno » Sun Apr 28, 2013 11:50 pm

Ei, stimati colegi, am ajuns la jumatatea lucrarii, dar greul acum incepe.
Alexandru Serbanescu:

ImageImage
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Cavalerii Aripilor Tricolore - Romania 1941-1945

Postby Zeno » Sun Apr 28, 2013 11:50 pm

Partea a 3-a:
In timp ce lucram la A. Serbanescu, am creat o mica vigneta, formata din doua figurine. Principala materie prima este ultima figurina a lui Radu Brinzan care, dupa cum stiti deja, este livrata cu un cap alternativ. Dar mai bine sa las fotografiile sa vorbeasca, apoi sa fac cateva comentarii referitoare la ce materiale am folosit.
Deschid o mica paranteza ca sa va spun ca tare a-si vrea sa fiu insotit de "pilotii romani din al 2-lea razboi mondial" la show-ul din Ajax (Toronto) din Oct. 27, 2012. Asa ca va fi un pic de presiune sa termin aceasta lucrare la timp. Si cand ma gandesc cat mai este de lucru... :)

ImageImage
ImageImage


Figurina din stanga foloseste al doilea cap al figurinei originale si doua maini Hornet. Figurina din dreapta a primit un cap Hornet si in mana stanga, un chipiu "extras" de pe celalalt cap original.
Si acum ma duc la treaba ca mai am asa de mult de lucru... :laugh:
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Cavalerii Aripilor Tricolore - Romania 1941-1945

Postby Marhaba » Sun Apr 28, 2013 11:51 pm

Foarte realistica pozitia in care i-ai pus pe cei doi. Spor la treaba in continuare!
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Cavalerii Aripilor Tricolore - Romania 1941-1945

Postby Nicu Mihai » Sun Apr 28, 2013 11:51 pm

Zeno, in primul rand "LA MULTI, FRUMOSI SI IMPLINITI (inclusiv la capitolul figurine realizate)ANI!". Ma bucur ca ai spor iar ceea ce vad imi place tare mult.
Am o mica intrebare tembela, referitoare la Alex Serbanescu: n-am vazut figurina, stiu parca din poze ca asul nostru purta mustata. Nu vad f. clar daca apare accesoriul asta masculin sau nu la figurina pictata de tine.
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Cavalerii Aripilor Tricolore - Romania 1941-1945

Postby Zeno » Sun Apr 28, 2013 11:52 pm

Marhaba wrote:
Foarte realistica pozitia in care i-ai pus pe cei doi. Spor la treaba in continuare!

Multam Ovidiu!:)
Am nevoie de spor, ca-i de lucru cat cuprinde!

Nicu Mihai wrote:
Zeno, in primul rand "LA MULTI, FRUMOSI SI IMPLINITI (inclusiv la capitolul figurine realizate)ANI!". Ma bucur ca ai spor iar ceea ce vad imi place tare mult.
Am o mica intrebare tembela, referitoare la Alex Serbanescu: n-am vazut figurina, stiu parca din poze ca asul nostru purta mustata. Nu vad f. clar daca apare accesoriul asta masculin sau nu la figurina pictata de tine.

Nicu, multumesc foarte mult ca ti-ai adus aminte si multumesc pentru urari! :)
Mustata este acolo dar este asa de timida ca aproape nu se vede. Sculptura fetei la A. Serbanescu are multe probleme. Ochii nu au definitie iar barbia si zona gurii sunt asa cum sunt. Cu toate problemele astea am fost foarte bucuros sa-l vopsesc. Nu in fiecare zi am ocazia sa vopsesc un subiect romanesc.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Cavalerii Aripilor Tricolore - Romania 1941-1945

Postby Zeno » Sun Apr 28, 2013 11:52 pm

Am inceput lucrul la partea a 3-a.

ImageImageImage

ImageImageImage

Partea de sus a figurinei este aproape gata. Mai am sa dau lumini la guler si sa vopsesc mainile. Sper s-o termin pana maine.

ImageImage
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Cavalerii Aripilor Tricolore - Romania 1941-1945

Postby Bogdan Papuse » Sun Apr 28, 2013 11:52 pm

Zeno, iti tin pumnii sa termini proiectul pana la show-ul din Oct. Imi plac conversiile - arata foarte natural pozitiile, iar expresiile fetelor sunt mortale. (Poate numai sapca imi pare putin prea mare pentru capul acela. Dar poate fi si iluzie optica. Tu vezi mai bine.)
PS: La multi ani cu cat mai multe realizari (modelistice si nu numai)! (Multumesc Nicu pentru ca ne-ai dat de stire) :)
User avatar
Bogdan Papuse
Aquilifer
 
Posts: 302
Joined: Mon Jan 28, 2013 6:50 pm

PreviousNext

Return to SIS Aripi romanesti

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron