Cavalerii Aripilor Tricolore - Romania 1941-1945

Aici isi au locul lucrarile ce contin subiecte legate de aviatia romana.

Re: Cavalerii Aripilor Tricolore - Romania 1941-1945

Postby Zeno » Mon Apr 29, 2013 12:02 am

Ce mai vreau sa precizez Nicu este ca sunt cateva chestiuni care stau la baza alegerii stilului in care vopsesti. De exemplu: ce dinamica (diferenta intre lumini si umbre ca intensitate) alegi. Sa ne gandim ca expunem figurina intr-o vitrina iar lumina vine de la plafoniera. Aceasta lumina este de intensitate mica si difuza. Daca alegem o dinamica mica vom vedea fata ca o pata de aproape aceeasi culoare si va trebuii sa ne apropiem binisor sa vedem detaliile. Acum, punem figurina in conditii de iluminare mai puternice cu sursa la ora 12. Fata va arata f. bine cu toate detaliile scoase in evidenta.
Alegem o dinamica mare, sub lumina slaba si difuza a plafonierei fata va arata bine cu toate detaliile scoase in evidenta. Sub o iluminare mai puternica cu sursa la ora 12, fata va arata exagerata in privinta luminilor si umbrelor.
Cam astea sunt extremele. Dupa parerea mea, toate variantele intre aceste limite sunt valide si isi ating scopul in anumite conditii de iluminare. Cum alegem dinamica? Asta este alegerea celui care vopseste acea fata si intrun final, depinde de stilul fiecaruia.
Sunt unele situatii in care modelistul vrea sa creeze volum in zone unde fata nu are sculptata un volum. Zona este plata si nu va "prinde" lumina provenita de la sursa externa. Acest volum se poate obtine prin pictare. De exemplu este zona sprancenelor. Sub lumina folosita la fotografiere par a fi exagerate. In lumina difuza a plafonierei ele arata normal. Acum, daca ele par ezxagerate individual, trebuie sa privesti fata in ansamblu. Cum arata ele in contextul celorlalte zone iluminate puternic. Daca aspectul general este unitar atunci scopul este atins.
Trecand prin acest proces, fiecare modelist, intr-un final, isi va crea stilul sau propriu de exprimare si asta vine cu practica. Cu cat vopsesti mai mult. cu atat iti vei crea stilul propriu. O data creat, cu cat vopsesti mai mult cu atat te vei putea exprima in modul cum vrei tu. Adica, ce vezi cu "ochii mintii" sa poti transpune pe fata respectiva.
Sigur, subiectul este stufos si poate fi discutat la nesfarsit. Dupa parerea mea, concluzia o trage fiecare, dar nu in mod teoretic, ci practic si in acest proces fiecare modelist isi va forma stilul in asa fel incat sa se poata exprima mai bine.
Dupa parerea mea, este simplu... Vopseste si iar vopseste... toate celelalte vor veni ca o consecinta. :)
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Cavalerii Aripilor Tricolore - Romania 1941-1945

Postby alexelu_marinelu » Mon Apr 29, 2013 12:02 am

Ai mare dreptate, Zeno, in ceea ce priveste experienta care poate compensa / augmenta talentul (si nu ma identific aici) unui figurinist.
Aceasta opinie mi-a fost confirmata recent, cand, dupa o pauza de peste 1an, m-am apucat de Adolf.
La fatza a mai mers cum a mai mers, insa pentru suprafetele mari (camasa) mi-au trebuit cateva zile sa ma banghesc de dilutii, amestecuri, ordinea nuantelor, tipurile de pensule, cantitatile de vopsea, etc. Acum, cand am trecut la pantaloni, merge mult mai repede.
Cat despre intensitatea tuselor, eu zic ca mai poate fi discutat, adica depinde de care jumatate a paharului vrei sa o privesti. Daca ne uitam la standardele unor consacrati, eu zic ca se merge obligatoriu pe finesse. Toate figurinele lor care apar in publicatii sunt fotografiate in studiouri profesionale, cu lumina optima, care dezvaluie orice detaliu - iar la detaliu se inscrie si tusa pensulei. Basca, unele mai sunt si infatisate pe A4.
Nu e nimeni obligat sa pensuleze ca Cartacci :huh: . Dar, pentru distractie, poate sa incerce.
PS - scuze de poluare.
PPS (ca sa nu mai scriu si la IPMS) - mai intai, felicitari pentru rezultate; mai apoi, poti sa gasesti un link cu o galerie de foto competente de la eveniment? Ca tare as vrea sa mai spal ochii cu cateva exponate.
Spor in continuare.
User avatar
alexelu_marinelu
Aquilifer
 
Posts: 355
Joined: Sun Jan 13, 2013 7:07 pm
Prenume si nume: Alexandru Croitoru

Re: Cavalerii Aripilor Tricolore - Romania 1941-1945

Postby Zeno » Mon Apr 29, 2013 12:02 am

Merci Alexandru!
Uite site-ul http://londonscalemodelshow.ca/
Din cate am observat, inca nu au incarcat fotografiile, dar daca vor face la fel ca in 2010 ele vor fi disponibile in viitorul apropiat.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Cavalerii Aripilor Tricolore - Romania 1941-1945

Postby Zeno » Mon Apr 29, 2013 12:03 am

Ultimul personaj al lucrarii este gata.

ImageImage
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Cavalerii Aripilor Tricolore - Romania 1941-1945

Postby Marhaba » Mon Apr 29, 2013 12:03 am

Felicitari, foarte frumos. Foarte tare expresia fetei si faptul ca ai redat-o atit de fidel. Astept continuarea.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Cavalerii Aripilor Tricolore - Romania 1941-1945

Postby Bill » Mon Apr 29, 2013 12:03 am

Excelent Zeno, felicitarile si respectul meu nemarginit !
Pacat ca nu le scoate Radu si la 1/48 acolo avem mai multe posibilitati de adaugat avioane langa. Te-ai hotarat daca pui o zburatoare in peisaj? ce anume?
Ca si schivalente si culori pentru ARR, iti recomand sa-l intrebi tot pe Radu.
Spor,
BIll ;g;
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Cavalerii Aripilor Tricolore - Romania 1941-1945

Postby Zeno » Mon Apr 29, 2013 12:04 am

Marhaba wrote:
Felicitari, foarte frumos. Foarte tare expresia fetei si faptul ca ai redat-o atit de fidel. Astept continuarea.

Merci, Ovidiu! :)
Cei doi piloti discutand. A. Serbanescu si pilotul fumand vor primi cate o baza. Asta este etapa urmatoare.
Am o intrebare adresata colegilor care au construit avioane din dotarea ARR. Ce vopsele a-ti folosit pt. frontul de vest? Ma refer la culorile de baza ale fuselajului, fara marcaje. IAR 80/81.
Multumesc mult!
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Cavalerii Aripilor Tricolore - Romania 1941-1945

Postby Zeno » Mon Apr 29, 2013 12:04 am

Bill wrote:
Excelent Zeno, felicitarile si respectul meu nemarginit !
Pacat ca nu le scoate Radu si la 1/48 acolo avem mai multe posibilitati de adaugat avioane langa. Te-ai hotarat daca pui o zburatoare in peisaj? ce anume?
Ca si schivalente si culori pentru ARR, iti recomand sa-l intrebi tot pe Radu.
Spor,
BIll

Multumesc Bill! :)
Poate ma ajuti tu cu intrebarea de mai sus.
Va fi un fel de zburatoare, dar nu chiar... O mica surpriza, la final... :laugh:
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Cavalerii Aripilor Tricolore - Romania 1941-1945

Postby Zeno » Mon Apr 29, 2013 12:04 am

Uite Bill mai multe detalii:

Radu Brinzan m-a ajutat foarte mult si mi-a furnizat probabilele combinatii de culori folosite pe frontul de vest.
Din cate stim, s-au folosit:
FS 34083 sau FS 33070 pt. Olive Green
RLM76 sau FS 36473 pt. Light Blue Sky sau FS 35550 Sky Blue
Am nevoie de ajutorul vostru sa determin echivalenta acestora in vopsele, de preferat Tamiya. Eu nu sunt familiar cu aceste echivalente si nu am nici o experienta in domeniu.

Multumesc anticipat! :)
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Cavalerii Aripilor Tricolore - Romania 1941-1945

Postby Bill » Mon Apr 29, 2013 12:05 am

Zeno,
Excelente informatiile de la Radu.
Acuma, Tamiya da de cele mai multe ori tot felul de combinatii. Eu zic sa incerci alta vopsea care are echivalentele clare in gama(de exemplu Gunze care este caelasi tip de vopsea ca si Tamiya, ma refer la compozitie).
Ai nevoie de un RLM 80 si de RLM 76 si Gunze le are pe amindoua, mie-mi plac cum arata,
Daca totusi insisti pe Tamiya iti dau un link cu un conversion chart ddestul de bun:
FS & paintings Conversion Chart
Dar sa nu uitam ca e doar o echivalare aproximativa si pot da rateuri.
Spor,
BIll
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

PreviousNext

Return to SIS Aripi romanesti

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron