Completare la baza lui Zeno

Aici isi au locul lucrarile ce contin subiecte legate de aviatia romana.

Completare la baza lui Zeno

Postby Dan Dutescu » Mon Apr 29, 2013 12:15 am

Salutare tuturor,
cand am vazut subiectul abordat de Zeno, mi-am spus ca parca lipseste ceva si am zis sa incerc sa-l completez si cu o reprezentanta a sexului frumos. Acum, bineinteles ca marea majoritate o sa spuneti ca pe avioanele de vanatoare nu erau stewardese si va dau dreptate, dar nu la asta ma gandeam ;fg; .

Image

Image

Image

Image

Image

Image


Fiica unui ofiţer şi a unei profesoare de muzică, a absolvit în 1935 Şcoala de pilotaj „Ing. Mircea Cantacuzino” de la Băneasa, unde a fost instruită de căpitanul Constantin Abeles. Mariana Drăgescu a obţinut cel de-al şaptelea brevet feminin în aviaţia din România. Lucrează până în 1938 la Aeroclubul Regal, unde a avut ocazia de a cunoaşte mai mulţi piloţi francezi care participaseră la Primul Război Mondial, între care colonelul Brocard, comandantul escadrilei Cygognes, Rene Fonk şi, în 1936, pe Antoine de Saint-Exupéry. Participă, în 1938, alături de alte cinci aviatoare, la manevrele militare ce au loc la Galaţi. În 1939, Marina Ştirbey a depus un memoriu la Ministerul Aerului prin care solicita înfiinţarea unei escadrile sanitare pentru transportul răniţilor, cu avioane pilotate de femei. „Escadrila Albă”, din care făceau parte Nadia Russo, Virginia Thomas, Virginia Duţescu, Smaranda Brăescu, Victoria Pokol, Maria Nicolae, Stela Huţan-Palade şi Eliza Vulcu, a fost înfiinţată la 25 iunie 1940. Supranumele de „Escadrila Albă”, dat de ziaristul italian Curzio Malaparte, venea de la faptul că avioanele tip RWD–13, de fabricaţie poloneză, au fost vopsite iniţial în alb, cu crucea roşie aplicată pe fuselaj şi pe aripi. După intrarea României în război (1941), „Escadrila Albă”, din care făceau parte acum doar Mariana Drăgescu, Nadia Russo şi Virginia Thomas, a fost mutată de mai multe ori, pe aerodromul de la Focşani, pe cel de la Tecuci şi de la Tighina, de unde prelua răniţii pentru a fi duşi în diverse direcţii sau direct la Bucureşti. Escadrila a transportat în timpul războiului (1941–1945) mai mult de 1 500 de soldaţi grav şi foarte grav răniţi. A fost decorată cu „Virtutea Aeronautică” cu spade, clasa Crucea de Aur (1941), Ordinul „Vulturul German”, clasa III (1942) şi Crucea „Regina Maria”, clasa III (1943). După război a lucrat câţiva ani ca instructor de zbor la Şcoala de aviaţie Ghimbav–Braşov. În 1955 (fiind considerată cu „origine nesănătoasă”), a fost exclusă din aviaţie fără nicio explicaţie şi a lucrat ca funcţionară la Policlinica C.F.R. „Ana Ipătescu” din Bucureşti, până în 1967, când a fost pensionată. A fost recunoscută, după 1990, ca ofiţer al Armatei Române, cu gradul de locotenent (r) şi decorată cu Ordinul „Steaua României” în grad de Cavaler. A fost cooptată ca membră a Asociaţiei internaţionale a fostelor femei pilot, singura din blocul comunist, participând la multe dintre întrunirile acesteia, ţinute în Franţa, Anglia, Austria, Italia etc. Mariana Drăgescu a devenit şi eroina unui documentar despre „Escadrila Albă”, regizat de Şerban Creangă şi realizat de Studioul cinematografic al Armatei Române. „O viaţă începută în 1912 în slujba unei idei, zborul, pe care l-a servit cu pasiune în drumul ei spre aştri” (gen. Ioan Dobran). Cu ocazia centenarului, Mariana Drăgescu a fost înaintată la gradul de comandor în retragere şi decorată cu emblema „Onoarea Armatei României cu însemne de pace” (7 septembrie 2012).

Si acum sa va arat si ce a iesit pana acum:
Faza 1

Image

Image

Image

Image


Faza 2:
Dupa modificari aparute in urma sfaturilor lui Silviu si Zeno :w:

Image

Image

Image

Image

Image

Image


Figurina este la 54 de mm. Astept parerile si mai ales criticile voastre,

Spor la modelit,
User avatar
Dan Dutescu
Vexilifer
 
Posts: 207
Joined: Tue Jan 15, 2013 11:00 am
Location: Bucuresti

Re: Completare la baza lui Zeno

Postby alexie » Mon Apr 29, 2013 12:15 am

Dintr-un anumit unghi mână stângă pare cam butucănoasă, personal consider punctul critic zona glezne/încălțări. Deoarece ai depășit cu brio acest moment, deja te văd trecând linia de sosire.
Succes!

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Completare la baza lui Zeno

Postby Nicu Mihai » Mon Apr 29, 2013 12:15 am

Dane, habar n-ai cata bucurie mi-ai produs cu proiectul asta! Nici nu banuiam ca meditai la asa ceva. Super idee, frumoasa materializare pana acum! Astept cu toata emotia continuarea.
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Completare la baza lui Zeno

Postby Olaf The Viking » Mon Apr 29, 2013 12:16 am

Bravo dom'le, arata bine pana acum, desi personal prefer subiectul celalat, cu picioare mai lungi. :laugh:

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Completare la baza lui Zeno

Postby Dan Dutescu » Mon Apr 29, 2013 12:16 am

Salutare tuturor,
am mai lucrat cate ceva si incet - incet incepe sa arate mai uman.













Pregatiti rosiile, cartofii, ouale si dati :)

Orice sugestii si critici sunt binevenite, asa ca nu ezitati.

Spor la modelit,
User avatar
Dan Dutescu
Vexilifer
 
Posts: 207
Joined: Tue Jan 15, 2013 11:00 am
Location: Bucuresti

Re: Completare la baza lui Zeno

Postby Gurbanescu Silviu » Mon Apr 29, 2013 12:17 am

Din punctul meu de vedere, arata mult mai bine decat in primele poze. Ai corectat latimea umerilor, mijlocul este oleaca mai subtirel...intr-un cuvant, femeia e feminina. Ar trebui sa mai umbli la grosimea gambelor, trebuie sa faci ceva cu ochii, sa gasesti o alta modalitate de a-i face....stiu ca e dificil la dimensiunea asta, dar in timp o sa reusesti.
Capul este si el o idee cam mare...dar astea sunt amanunte. Una peste alta felicitarile mele pentru reusita, si te astept cu subiectul fantasy
User avatar
Gurbanescu Silviu
Imaginifer
 
Posts: 152
Joined: Thu Apr 04, 2013 8:59 pm

Re: Completare la baza lui Zeno

Postby Hartman » Mon Apr 29, 2013 12:17 am

Foarte inedit subiectul ,frumos elogiu doamnei comandor Mariana Dragescu si "Excadrilei Albe".Am citit cartea si am vazut in documentare relatarile doamnei despre excadrila alba.Zilnic acel "alb" era patat cu sange si de multe ori ranitul se stingea in avion ,in aer."Dar noi faceam tot ce era omeneste posibil" (M.D.).Cinste lor !
User avatar
Hartman
Procurator
 
Posts: 315
Joined: Mon Jan 14, 2013 12:04 am
Prenume si nume: Paul Necula

Re: Completare la baza lui Zeno

Postby Nicu Mihai » Mon Apr 29, 2013 12:17 am

Categoric arata mult mai bine, dar am impresia ca a aparut o neconcordanta intre maini: dreapta e mai mare decat stanga, la fel maneca dreapta fata de cea stanga.
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Completare la baza lui Zeno

Postby Cristian Marin » Sat Jul 13, 2013 8:17 pm

Figurina se afla la vopsit de ceva vreme si cat de curad o sa vedeti si rezultatul.
Unele lucruri semnalate ca probleme la faza de sculptura/modelaj deja s-au pierdut in spatiu.
Pictura mai intervine si ea cu partea ei de iluzie optica.
Capul este intradevar disproportionat, dar odata pictat lucrul asta nu mai este atat de evident.
Image
User avatar
Cristian Marin
Imaginifer
 
Posts: 193
Joined: Wed Jun 26, 2013 10:09 am
Location: BUCURESTI

Re: Completare la baza lui Zeno

Postby Olaf The Viking » Mon Jul 15, 2013 3:24 pm

Super. Participa la intalnire sambata? Macar in stadiu intermediar...

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Next

Return to SIS Aripi romanesti

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron