The Hobbit

Aici isi au locul lucrarile tip "fantasy".

The Hobbit

Postby Bogdan Papuse » Mon Apr 29, 2013 11:17 pm

Nu, nu acel hobbit. :lol:
Este vorba despre Yarry, figruina produsa de Enigma Miniatures. Figurina este la scada 54mm, dar fiind un hobbit, are defapt cam 35mm. Descrierea produsului o puteti vedea pe pagina producatorului.
Image
Dupa ce am facut diorama napoleoniana si de cand tot vad ce diorame produce Zeno, parca nu imi mai vine sa il las singur pe micutul asta. Asa ca voi incerca sa ii construiesc o mica poveste, in care va mai primi cel putin un tovaras, daca nu chiar doi. Dar sa luam lucrurile pe rand si sa incepem cu prezentarea personajului principal:
In povestea mea, Yarry (voi pastra numele dat de producator) este un negustor, foarte iscusit in a stoarce bani din comert, foarte ambitios si cu vise mari. Astfel, el a reusit treptat sa isi faca nume bun intai in mica lor comunitate pasnica. Dar asta nu ii era de ajuns. El visa la orasele mari, unde se intalneau negustori veniti din colturi indepartate ale lumii. Asa ca a inceput sa cutreiere drumurile principale si sa cunoasca orasele mari. A inceput sa fie apreciat de oameni dar si-a facut prieteni si printre dwarfi si elfi deopotriva si chiar si troli. Dar oricat de bine ii mergeau afacerile si indiferent cata trecere incepuse sa aiba in marile orase, tot in satucul lui se simtea cel mai bine si adora sa revina des pe acasa si sa se laude la ai lui cu aventurile sale.
...va urma...
:)
User avatar
Bogdan Papuse
Aquilifer
 
Posts: 302
Joined: Mon Jan 28, 2013 6:50 pm

Re: The Hobbit

Postby alexie » Mon Apr 29, 2013 11:17 pm

Asa ca a inceput sa cutreiere drumurile principale si sa cunoasca orasele mari. De exemplu, la Hollywood era dublura lui Hugh Jackman A inceput sa fie apreciat de oameni dar si-a facut prieteni si printre dwarfi si elfi deopotriva si chiar si troli. Dar oricat de bine ii mergeau afacerile si indiferent cata trecere incepuse sa aiba in marile orase, tot in satucul lui se simtea cel mai bine si adora sa revina des pe acasa si sa se laude la ai lui cu aventurile sale din X-Men
:laugh:
Succes!

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: The Hobbit

Postby Bogdan Papuse » Mon Apr 29, 2013 11:18 pm

:lol: Adevarul este ca aventurile lui Yarry au ajuns asa de celebre in satul lui, incat povestea este deja vanduta la Holiud si Hugh Jackman il va interpreta pe Yarry. :P
User avatar
Bogdan Papuse
Aquilifer
 
Posts: 302
Joined: Mon Jan 28, 2013 6:50 pm

Re: The Hobbit

Postby Bogdan Papuse » Mon Apr 29, 2013 11:18 pm

Alexie wrote:
De exemplu, la Hollywood era dublura lui Hugh Jackman ...aventurile sale din X-Men
...

Iata si dovada :P
Image

Iar in acest articol puteti vedea si alte roluri celebre pe care le-a interpretat. ;)
User avatar
Bogdan Papuse
Aquilifer
 
Posts: 302
Joined: Mon Jan 28, 2013 6:50 pm

Re: The Hobbit

Postby alexie » Mon Apr 29, 2013 11:19 pm

:laugh: :laugh: :laugh: Tare individul, îmi aminteşte de aventurile piticului din filmul Amelie.

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: The Hobbit

Postby Nicu Mihai » Mon Apr 29, 2013 11:19 pm

Credeam ca l-ai si pictat, ma intrebam cand ai reusit ditai performanta! Dupa aia m-am linistit!
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: The Hobbit

Postby Bogdan Papuse » Mon Apr 29, 2013 11:20 pm

De ceva timp Yarry arata cam asa:
Image
Pielea este intrun stadiu avansat (dar mai este de lucru). Pe haine am dat numai un strat de control pentru a-mi face o idee despre schema de culori pe care am ales-o. De par si curea nu m-am atins.
Sunt mai multe lucruri care ma nemultumesc. In primul rand spray-ul meu cu primer gri s-a cam invechit si primerul imi lasa o suprafata putin rugoasa care ma deranjeaza. Apoi culorile deschise peste primer negru pe suprafete intinse mi se par foarte greu de lucrat. Prin urmare (dupa ce m-am tot sucit in jurul lui) am decis sa il curat si sa o iau de la capat plecand de la un primer alb (pe care urmeaza sa il comand). :whistle:
User avatar
Bogdan Papuse
Aquilifer
 
Posts: 302
Joined: Mon Jan 28, 2013 6:50 pm

Re: The Hobbit

Postby Nicu Mihai » Mon Apr 29, 2013 11:20 pm

Fata imi place f. mult, schema de culori pentru corp ma duce cu gandul la niste ilustratii cu pajii medievali. In rest, abia acum te inteleg ceea ce mi-ai povestit, dar sunt convins ca-i vei da de cap. Mult spor!
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: The Hobbit

Postby Bogdan Papuse » Mon Apr 29, 2013 11:21 pm

Multumesc Nicu. Voi umbla putin la schema de culori. Am facut bine ca am facut acest test inainte sa curat figurina. Acum cam stiu ce trebuie sa mai modific pentru a ma apropia de ceea ce imi doresc. Vom vedea dupa ce imi vine primerul alb. :)
User avatar
Bogdan Papuse
Aquilifer
 
Posts: 302
Joined: Mon Jan 28, 2013 6:50 pm

Re: The Hobbit

Postby Zeno » Mon Apr 29, 2013 11:21 pm

Bogdan Papuse wrote:
Sunt mai multe lucruri care ma nemultumesc. In primul rand spray-ul meu cu primer gri s-a cam invechit si primerul imi lasa o suprafata putin rugoasa care ma deranjeaza. Apoi culorile deschise peste primer negru pe suprafete intinse mi se par foarte greu de lucrat. Prin urmare (dupa ce m-am tot sucit in jurul lui) am decis sa il curat si sa o iau de la capat plecand de la un primer alb (pe care urmeaza sa il comand). :whistle:

Este bine sa ai in dotare si un primer alb, dar nu cred ca iti va rezolva problema. Am lucrat peste toate culorile de primer si fiecare culoare are avantajele si dezavantajele ei. Eu prefer gri si negru, dar asta pt. ca imi plac culori de baza mai inchise. Daca vopsesc culori deschise (alb de exemplu) prefer sa-l lucrez pe un primer negru. Ma ajuta cu umbre si liniile de demarcatie.
Toate astea se pun la punct in timp si prin experimentare si ma bucur sa vad ca ai fun observand, analizand si luind decizii.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Next

Return to SIS Fantasy

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron