Protejati steagul!

Aici isi au locul lucrarile tip "fantasy".

Re: Protejati steagul!

Postby Olaf The Viking » Tue Apr 30, 2013 8:22 am

Super postarile astea pas cu pas. Nu cumva sa te opresti.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Protejati steagul!

Postby Bogdan Papuse » Tue Apr 30, 2013 8:22 am

Pana aici imi place ce se prefigureaza. Postura si proportiile arata bine.
Spor!
:)
User avatar
Bogdan Papuse
Aquilifer
 
Posts: 302
Joined: Mon Jan 28, 2013 6:50 pm

Re: Protejati steagul!

Postby Gurbanescu Silviu » Tue Apr 30, 2013 8:23 am

Am sa incep sa-i adaug armura, si am sa incep cu burtica. Trebe acoperita pen' ca da nasol la dragute. Am luat o bucatica de material, am intins-o intre deste, si i-am aplicat-o ca un pansament.
Image
Urmeaza intinderea si incercarea de a-i prinde o forma aproximativ, nu ma intereseaza in punctul asta sa obtin forma finala.
Image
Mai adaug doua bucatele de material pe margine, pentru a completa armura.
Image
Idem si la fel, le intind si incerc as obtin aceeasi grosime ca portiunea de pe burta.
Image
Odata obtinuta incerc sa obtin conturul armurii de pe burta intr-o proportie cat mai mare.
Rulez o bucata de material pe care o voi plasa deasupra burtierei ca sa obtin marginea.
Image
Image
Grosimea marginei nu ma multumeste, asa ca o nivelez pe margine. In felul acesta obtin o margine mai subtire si asigur o aderenta mai buna cu suprafata de contact.
Adaug a doua bucata de material cu care procedez la fel ca si cu prima
Image
Dupa ce o prelucrez si pe asta, incep sa-i adaug material pentru medalionul care apare in poza.
Image
Forma bruta a medalionului
Image
I'll be back
User avatar
Gurbanescu Silviu
Imaginifer
 
Posts: 152
Joined: Thu Apr 04, 2013 8:59 pm

Re: Protejati steagul!

Postby Bogdan Papuse » Tue Apr 30, 2013 8:24 am

Silviu, vreau sa iti multumesc ca faci eforul de a prezenta pas cu pas procesul de creatie al acestei figurine. Conteaza foarte mult.
Am doua rugaminti la tine:
1) As dori, daca nu cer prea mult, sa incluzi in imagini si uneltele pe care pomesti ca le folosesti. Ar fi de mare folos.
2) Te rog sa te gandesti serios la posibilitatile de matritare a figurinei asteia, pentru ca presimt ca te vei autodepasi iar.
Sunt numai ochi in continuare. :blink:
Spor!
:)
User avatar
Bogdan Papuse
Aquilifer
 
Posts: 302
Joined: Mon Jan 28, 2013 6:50 pm

Re: Protejati steagul!

Postby Gurbanescu Silviu » Tue Apr 30, 2013 8:24 am

Bogdane, chiar pas cu pas mi-ar fi greu sa fac poze, dar incerc sa prind cam toate punctele prin care trec atunci cand modelez figurina.
Multumesc frumos pentru creditare, atunci cand spui ca ma voi atodepasi....sper sa nu dezamagesc. In privinta matritarii...ma gandesc foarte serios la asta, o sa am cu ce-mi vate capul pentru ca nu am facut pana acum asa ceva. Chiar si in cazul in care figurina odata finalizata nu ar mai prezenta interes (poate sa fie sub asteptari), subiectul matrita ma intereseaza foarte, asa ca am sa fac tot posibilul sa iasa ceva.
Sa trecem mai departe
Am rulat iar o bucatica de material pe care am aplicat-o pe platosa
Image
Urmeaza intinderea materialului spre interior, rezultatul fiind asta
Image
Pasul urmator
Image
Astea ar fi sculele cu care am lucrat pana acum.
Image
De la stanga la dreapta
1. Compas. Foarte util atunci cand construiesti armatura, masori cat mai exact dimensiunea membrelor. Foarte util atunci cand vrei sa modelezi si un cap, pentru ca poti face masuratori exacte pe poza dupa care te inspiri, dupa care "plasezi" masuratoarea pe capul din lut. N-am folosit metoda asta pana acum, pentru ca mi-e lene sa listez poza. Foarte rau, doua palme la cur, jap jap.
2.Cutter. Taiat surplus material.
3.O unealta perfida din panoplia dentistului. Nu ma intrebati cum sa numeste, dar folosesc intens partea alungita sub forma de lingura atunci cand intind materialul, in special pe suprafete mai mari.
4.Unealta facuta de Dan, cu care retusez bucati de material prea groase, nivelez portiuni de material (imbinarile a doua bucati) aflate in locuri unde nu pot intra cu scule mai groase.
5.Shapere. Le utilizez intens. Cel drept este folosit tot pentru intinderea materialului, fiind mult mai moale decat piesa de metal,da o alta nuanta materialului, cel rotund si cu varful mai bont il folosesc pentru a "impunge" in material, cel alb si cu varful subtire, cam acelasi lucru ca si cel bont, doar ca fiind ceva mai moale ca si material, il folosesc in general pentru a nivela marginile diferitelor componente ale unei armuri spre exemplu, sau a crea texturi.
Am mult mai multe unelete, majoritatea fiind facute de Dan.
6. Gogoloiul gri este Fimo. L-am facut dintr-o combinatie de Fimo Clasic si Fimo Quickmix
Am uitat sa pozez si Green Stuff, dar o sa o fac data viitoare daca sunteti interesati, desi...
Este un material bicomponent, o bucata galbena si una verde, se mixeaza juma juma.
Deocamdata atatica.
Deocamdata asta ar fi.
User avatar
Gurbanescu Silviu
Imaginifer
 
Posts: 152
Joined: Thu Apr 04, 2013 8:59 pm

Re: Protejati steagul!

Postby Gurbanescu Silviu » Tue Apr 30, 2013 8:25 am

Un nou set de poze
M-am apucat de armura de pe umar
Ca de fiecare data, o bucata de fimo, dupa care urmeaza turtirea, rasucirea, zapacirea, etc, etc
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Am inceput sa ma ocup de nadragi.
Image
Deocamdata atatica
User avatar
Gurbanescu Silviu
Imaginifer
 
Posts: 152
Joined: Thu Apr 04, 2013 8:59 pm

Re: Protejati steagul!

Postby Alin Ionescu » Tue Apr 30, 2013 8:25 am

Silviule, ma uimesti :woohoo: !!! ;fg;
Imi place foarte mult ceea ce faci.Daca voi achizitiona sculele si materialele necesare, ma apuc de modelat :side: (indiferent ce iese :laugh: )
Multumim pentru detalii ! ;fg;
User avatar
Alin Ionescu
Immunis
 
Posts: 26
Joined: Tue Apr 16, 2013 7:49 am

Re: Protejati steagul!

Postby Florin David » Tue Apr 30, 2013 8:25 am

Frumos proiect. Ferice de cei care-si fac singuri modelele, asta e deja arta ;g;
User avatar
Florin David
Vexilifer
 
Posts: 277
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:41 pm

Re: Protejati steagul!

Postby Gurbanescu Silviu » Tue Apr 30, 2013 8:26 am

Alin, ma bucur ca ti-am dat un mic imbold in a te apuca si tu de modelat figurine. Singurul sfat care ti-l pot da, este ca indiferent cat de prost ti-ar iesi prima, a doua sau a treia figurina, sa nu renunti. De abia dupa un an poti sa tragi o concluzie in privinta asta, daca merita sau nu sa mai cumperi materiale.
Florin.....nici nu-ti dai seama ce mult mi-as fi dorit sa fiu in stare sa-mi creez singur modelele. Din pacate modelul dupa care ma inspir nu este facut de mine, este luata dupa internet. Orisicum, ma bucur ca-ti place. Sper ca rezultatul final sa fie unul dupa asteptarile voastre.
Inca un amanunt care nu l-am specificat, animala este la scara 1:24.
User avatar
Gurbanescu Silviu
Imaginifer
 
Posts: 152
Joined: Thu Apr 04, 2013 8:59 pm

Re: Protejati steagul!

Postby Nicu Mihai » Tue Apr 30, 2013 8:26 am

F. fain pana acum!
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

PreviousNext

Return to SIS Fantasy

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron