Games Workshop - Lord Of The Rings (28mm)

Aici isi au locul lucrarile tip "fantasy".

Re: Games Workshop - Lord Of The Rings (28mm)

Postby Bogdan Papuse » Tue Apr 30, 2013 9:08 pm

Multumesc mult Marhaba si Zeno. :)

@Marhaba:
Frodo, desi tot scara 28mm este chiar mai mic pentru ca este hobit. Are 22mm de la talpi pana la crestet. Insa conteaza foarte mult si detalierea figurinei.
Figuirne mai mari vor urma. Chiar acum sunt pe drum 3 figurine scara 32mm si 2 fig. scara 54mm de la Enigma Miniatures. Vroiam pana la toamna-iarna sa stau cuminte. Dar fiindca m-a zgandarit cineva (nu spui cine, se stie el :D), nu m-am putut abtine si mi-am comandat cateva din figurinele pe care le am demult pe lista. :D
Daca tie iti place ambientul inseamna ca sunt pe drumul cel bun. Mai am multe de invatat la capitolul asta. :)

@Zeno:
Contrastul se datoreaza si incurajarilor primite de la tine la figurinele precedente. :b:
Lacul folosit este lac mat Vallejo. L-am diluat si apoi l-am dat cu pensula in doua straturi. Pe par am mai aplicat un srat semilucios iar pe sabie si lantul de la gat un strat lucios (toate lacurile Vallejo diluate si date cu pensula). Ai avut dreaptate cu lacul mat de la Vallejo, nu se usuca chiar mat. Ramane putin semi lucios, dar nu peste tot. Nu m-am prins inca din ce cauza. Trebuie sa mai experimentez.
Piciorul drept cred ca i l-am ingropat mai mult decat trebuia in pamant. In plus, are si o nuanta destul de apropiata de nuanta solului din jur. :D
Bucurie imi aduce fiecare tusa pe care o pun pe figurine (ei poate ca retusurile nu sunt chiar asa de placute). Insa atunci cand vad cum prind viata figurinele sub pensula si mai ales cand reusesc sa obtin efectele pe care mi le propun satisfactia este maxima. Planuri am multe, timp sa fie. :)
User avatar
Bogdan Papuse
Aquilifer
 
Posts: 302
Joined: Mon Jan 28, 2013 6:50 pm

Re: Games Workshop - Lord Of The Rings (28mm)

Postby Olaf The Viking » Tue Apr 30, 2013 9:09 pm

Arata foarte bine. Am oarece de carcotit la ochii lui Frodo, par cam "uimiti".

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Games Workshop - Lord Of The Rings (28mm)

Postby Zeno » Tue Apr 30, 2013 9:10 pm

Bogdan Papuse wrote:
Multumesc mult Marhaba si Zeno. :)
@Zeno:
Contrastul se datoreaza si incurajarilor primite de la tine la figurinele precedente. :b:
Lacul folosit este lac mat Vallejo. L-am diluat si apoi l-am dat cu pensula in doua straturi. Pe par am mai aplicat un srat semilucios iar pe sabie si lantul de la gat un strat lucios (toate lacurile Vallejo diluate si date cu pensula). Ai avut dreaptate cu lacul mat de la Vallejo, nu se usuca chiar mat. Ramane putin semi lucios, dar nu peste tot. Nu m-am prins inca din ce cauza. Trebuie sa mai experimentez.
Piciorul drept cred ca i l-am ingropat mai mult decat trebuia in pamant. In plus, are si o nuanta destul de apropiata de nuanta solului din jur. :D
Bucurie imi aduce fiecare tusa pe care o pun pe figurine (ei poate ca retusurile nu sunt chiar asa de placute). Insa atunci cand vad cum prind viata figurinele sub pensula si mai ales cand reusesc sa obtin efectele pe care mi le propun satisfactia este maxima. Planuri am multe, timp sa fie. :)

Ma bucur ca ai gasit bocancul drept... Am avut o mica strangere de inima ca, sarcu' Frodo, a ramas fara bocanc. :laugh: Nu ma baga in seama, ca de cand cu diorama la care lucrez, plec cu cercu' cam des.
Am banuit ca de la aplicarea lacului mat vine efectul ala de filtru. Ideal este sa-l aplici cu un spray sau aerograf. Straturi subtiri. Vezi si tu, ce iti convine mai mult. Nu mai da la pensula lacul mat Vallejo. Stratul este gros si nu-i place. Face pe nebunu' da i-am gasit alt loc de intrebuintare. Stai pe receptie si o sa-ti spun. :)
Se vede ca iti place sa lucrezi si sfatul meu este sa nu te opresti sau sa faci pauze cat mai mici intre figurine. Cu cat vei lucra mai mult cu atat vei avea rezultate mai bune. Abia astept sa te vad lucrand 54mm. Dupa cum te vad, cand ai sa dai de 54mm superdetaliat (Pegaso, Andrea, Elite, etc) va fi greu sa te intorci la 28mm sau 30mm. Tot ce ai invatat pana acum aplici la cu totul alta scara. Te poti exprima mult mai usor.
Iti tin pumnii.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Games Workshop - Lord Of The Rings (28mm)

Postby Marhaba » Tue Apr 30, 2013 9:10 pm

Bogdan Papuse wrote:
...lacul mat de la Vallejo, nu se usuca chiar mat. Ramane putin semi lucios, dar nu peste tot. Nu m-am prins inca din ce cauza...


Pentru ca-l dai cu pensula in straturi groase si neuniforme. Acolo unde este mai gros stratul, cu cit e mai gros cu atit luceste mai tare. Cind zic straturi groase ma refer la groase in comparatie cu straturile obtinute cu aerograful . Daca l-ai da in straturi subtiri din aerograf, ar fi mat. Exact acelasi fenomen exista la vopselele acrilice Tamiya (mate).
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Games Workshop - Lord Of The Rings (28mm)

Postby Bogdan Papuse » Tue Apr 30, 2013 9:10 pm

Multumesc Olaf. :) Ochii intr-adevar sunt putin cam mari. Poate este putin speriat sau uimit de ceea ce i-a iesit in cale. :P Nu asta a fost intentia, pur si simplu asa au iesit. As fi vrut o privire mai agresiva. Insa nu i-am refacut din cauza ochiului drept. Era foarte greu de ajuns la el pentru ca are sabia exact pe directia ochiului (daca incerci sa il abordezi frontal) si in plus are si o bavura pe fata care trece exact prin ochiul acela. Asa ca m-am multumit ca primii mei ochi au iesit acceptabil si am trecut mai departe. :whistle:

Zeno, observatia ta a fost perfect intemeiata. Mai putin faptul ca hobitii nu poarta incaltari (nu am inteles niciodata cum de nu au facut degeraturi prin troiene). :P :laugh: Daca nu am fi putin "plecati cu cercul" probabil ca nu ne-am gasi pe aici. ;)
Alta intrebuntare pentru lacul cela...? Sunt cu ochii pe tine ca pe butelie. :blink:
Va veni si vremea pentru 54mm (mai ales ca este pe drum), dar temerea mea este tocmai faptul ca nu o sa mai pot reveni la scara mica. Si pe de o parte am in cap ceva proiecte la 1/72 si 28mm, iar pe de alta parte nu am dorsala atat de incapatoare pentru toate figurinele care daca raman neatinse imi sunt promise ca imi vor fi indesate acolo. Vom vedea destul de curand ce va fi, cand imi vor ajunge noile figurine. :D

Marhaba, Zeno: Multumesc pentru lamuririle privind comportamentul lacului mat dat la pensula. Data viitoare voi incerca sprayul cu lac mat de la Vallejo care zace neatins. Despre aerograf... este in plan... dar intr-un plan mai indepartat... Mi-l doresc, dar mai este pana sa vina Mos Craciun. :)
User avatar
Bogdan Papuse
Aquilifer
 
Posts: 302
Joined: Mon Jan 28, 2013 6:50 pm

Re: Games Workshop - Lord Of The Rings (28mm)

Postby alexelu_marinelu » Tue Apr 30, 2013 9:11 pm

Bravo, Bogdane. E fantasy, deci subiectul imi place fara comentarii. Daca e si vorba de LOTR, atunci e perfect.
Ochii eu i-as mai inchide putin - adica as veni cu o linie mai dreapta pe pleoapa inferioara. Daca zici ca figurina e sigilata, incearca cu uleiuri. Daca nu iti iese, stergi.
De asemenea, mai incearca sa matuiesti un pic pantalonii.
Lacul dat la pensula nu iti va iesi tot atat de mat ca cel dat din aerograf. La aerograf, o parte din solvent si din liant se usuca in aer, iar agentul de matuire ajunge in cantitate mai mare pe figurina. Aici chiar trebuie sa ai grija, pentru ca daca exagerezi, aspectul final va fi ca si cum ai fi dat figurina cu pudra de talc.
Iarasi atentie la spray-urile cu lacuri. Ca si la aerograf, aspectul final poate fi influentat de temperatura de afara, de presiune, de grosimea stratului, de distanta de pulverizare etc.
Indicat e sa faci o proba inainte.
PS - acuma imi dau seama ca figurina nu mai e in posesia ta. Sa fie primita.
User avatar
alexelu_marinelu
Aquilifer
 
Posts: 355
Joined: Sun Jan 13, 2013 7:07 pm
Prenume si nume: Alexandru Croitoru

Re: Games Workshop - Lord Of The Rings (28mm)

Postby Bogdan Papuse » Tue Apr 30, 2013 9:11 pm

Multumesc pentru sfaturi Alexelu. Voi tine cont la urmatoarele. :)
Daca iti place fantasy-ul, stai pe receptie. Dupa ce termin cu vigneta pentru GB voi reveni la fantasy. ;)
User avatar
Bogdan Papuse
Aquilifer
 
Posts: 302
Joined: Mon Jan 28, 2013 6:50 pm

Re: Games Workshop - Lord Of The Rings (28mm)

Postby Purice Valentin » Tue Apr 30, 2013 9:12 pm

imi place cum ti-a iesit mrs frodo! fata cum ai lucrat-o? ai avut o anumita schema de vopsire a fetei pentru scara asta?
User avatar
Purice Valentin
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Wed Jan 16, 2013 10:55 pm
Location: Focsani

Re: Games Workshop - Lord Of The Rings (28mm)

Postby Bogdan Papuse » Tue Apr 30, 2013 9:12 pm

Ma bucur ca iti place, Vali. :)
Fetele le pictez cam asa: Imi aleg nuanta de baza a pielii. Apoi o inchid si dau cateva straturi pana se acopera fata complet. Apoi cu nuanta de baza fac luminile. Deschid nuanta de baza si fac luminile cele mai puternice (nas, pometi, barbie). La final, daca mai este cazul, mai adaug punctual mici umbre si mai inchise.
User avatar
Bogdan Papuse
Aquilifer
 
Posts: 302
Joined: Mon Jan 28, 2013 6:50 pm

Re: Games Workshop - Lord Of The Rings (28mm)

Postby Bogdan Papuse » Tue Apr 30, 2013 9:12 pm

Elfii Ultime Aliante

Stateau de ceva vreme inceputi si neterminati cei patru elfi. Si cum ma tot rugau ei mereu de pe raft sa nu ii las asa de izbeliste, saptamana asta m-a lovit inspiratia si m-am jucat pe unul dintre ei.
Dificultatea consta in gasirea unor combinatii cat mai apropiate de imaginile din film.
http://www.youtube.c...d&v=Tu9s-rf_VTw
Iar in acest sens prezentarea celor de la GW nu ma ajuta.
http://www.games-wor...nce_873x627.jpg
Dealtfel nici mantiile nu sunt modelate ca cele din film, ci mai degraba ca niste mantii obisnuite.

Pana la urma a iesit ceea ce se vede in imaginile de mai jos. Nu este chiar ca in film, insa sunt destul de multumit. :)
Image
PS: Curand si ceilalti trei (... sper ...) :)
User avatar
Bogdan Papuse
Aquilifer
 
Posts: 302
Joined: Mon Jan 28, 2013 6:50 pm

PreviousNext

Return to SIS Fantasy

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests

cron