MadAma 1/35

Aici isi au locul lucrarile tip "fantasy".

Re: MadAma 1/35

Postby Gurbanescu Silviu » Tue Apr 30, 2013 9:54 pm

Votez 5
User avatar
Gurbanescu Silviu
Imaginifer
 
Posts: 152
Joined: Thu Apr 04, 2013 8:59 pm

Re: MadAma 1/35

Postby Bogdan Papuse » Tue Apr 30, 2013 9:54 pm

1
User avatar
Bogdan Papuse
Aquilifer
 
Posts: 302
Joined: Mon Jan 28, 2013 6:50 pm

Re: MadAma 1/35

Postby Zeno » Tue Apr 30, 2013 9:55 pm

Cel mai mult imi place 1
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: MadAma 1/35

Postby Olaf The Viking » Tue Apr 30, 2013 9:55 pm

Cum ziceai cand ne-am strans prima data la terasa? Ca nu au comandat doi acelasi lucru? :laugh: :laugh: :laugh: Eu votez cu 3.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: MadAma 1/35

Postby Bill » Tue Apr 30, 2013 9:56 pm

Sers,

5 si 6 sa fie mai hard core :laugh:
Spor,
Bill
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: MadAma 1/35

Postby alexie » Tue Apr 30, 2013 9:56 pm

Varianta 1 pare că s-a detașat în câștigător, DAR "The tapirs are Not What They Seem" și astfel câștigătoare este varianta 7 :whistle:

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: MadAma 1/35

Postby alexie » Tue Apr 30, 2013 9:57 pm

Alexie wrote:
A avut loc o nouă năpârlire (cred că urmează un ciclu de năpârliri până când se stabilizează situaţia), o reconfigurare a scheletului şi realimentare cu fimo.
ImageImage



Azi sper să îmi îndrept atenţia către minora-luptătoare.

Ciclul de năpârliri s-a finalizat, din pupa de fimo a început să se formeze chestia.


După cum se poate vedea am driblat treaba cu "degeţelele" prin utilizarea unor ..mufe? de cablu tv (şi aşa sunt numai porcării la televizor).

Evident că este dificil să realizez patru picioare care să semene, măcar cele împerecheate :blink: , aşa că am recurs la un artificiu.
Picioarele anterioare le-am amprentat cu o bandă textilă iar cele posterioare au beneficiat de elastic. Şi astfel cu pantalonii în vine am reuşit să obţin o oarecare similitudine între membrele orătăniei.
Fără semnal la televizor şi cu izmenele în vine am trecut la detaliere (zgârieri pentru aspect de blană şi "muşcarea" coamei cu o pensetă pentru efect de "zulufi").


A urmat confecţionarea cozii şi diverse amprentări şi modelări. Am lucrat şi la "coadă" secundară, am profitat de aspectul fantasy şi am împlinit visul fiecărui macho (aia cu 3 oo) :blush:






Apoi am efectuat o razie prin "Kinder surprise land", de aici am recoltat piese pentru asamblarea unei şei extravagante. Cu una din piese (ceva mască de Transformer) am amprentat cocoaşa bidiviului şi apoi (cu inima în dinţi) am băgat lucrătura la cuptor.




Se poate observa că au fost ceva emoţii..maroneala a fost de ambele [strike]pârţi[/strike] părţi ale uşii cuptorului.
La final am reuşit obţinerea bidiviului "tare ca piatra, iute ca.."

Pe curând !

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: MadAma 1/35

Postby Purice Valentin » Tue Apr 30, 2013 9:57 pm

Tare,tare dar nu prea stiu care-i fata si care-i spatele! :laugh:
User avatar
Purice Valentin
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Wed Jan 16, 2013 10:55 pm
Location: Focsani

Re: MadAma 1/35

Postby alexie » Tue Apr 30, 2013 9:58 pm

Faţa muşcă şi împunge, spatele doar împunge :)

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: MadAma 1/35

Postby Gurbanescu Silviu » Tue Apr 30, 2013 9:59 pm

Sfatul meu este ca atunci cand te apuci sa modelezi ceva, ori sa-ti gasesti o sursa de inspiratie buna, ori daca ai talent la desen, sa-ti schitezi pe o hartie cam cum ai vrea sa arate modelul tau. Nu de alta dar altfel risti sa consumi material si timp, iar rezultatul sa fie....nu chiar asa de reusit.
Imaginatie ai cu carul asta nu cred ca poate sa consteste nimeni, problema este ca atunci cand vrei sa modelezi ceva (animal, om, floare sau orice alta fiinta ce respira, mananca si procreeaza), ca sa o faci sa arate credibil trebuie sa-i construiesti o anatomie credibila. Mama natura stie cum sa le faca sa arate "normal" oricat de anormale ar fi. Si un artist stie cum sa faca asta dar daca o sa te uiti cu atentie la anatomia animalelor tip fantasy care apar prin filme sau prin desene, o sa regasesti in ea, anatomia animalelor care se intalnesc in fauna cunoscuta de noi.
Ca sa te apuci sa creezi de la 0 un animal, e foarte greu pentru ca trebuie sa inventezi in primul rand scheletul. Dupa ce i-ai inventat in mare scheletul ca structura osoasa, ar trebui sa-l "calibrezi"... adica structura osoasa sa suporte masa musculara, organele si ce mai are animala in constructie. Dupa care trebuie sa te gandesti la exterior cum il "imbraci". Dupa care dinamica.... Si ce alte lucruri or mai fi, ca nu-s expert.
Eu zic ca te-ai complica tare mult, iar rezultatul ar fi incert. Is o gramada de surse de inspiratie de care te-ai putea folosi, de la animale cu forme mai ciudate, pana la desenele facute de mari maestri in domeniu. (Paul Bonner, Frank Frazetta, Boris Valejjo, Julie Bell). Sper sa nu te deranjeze prea tare ce ti-am scris aici (pentru ca de deranajat sigur o sa te deranjeze :) ) dar nu cred ca ti-ar fi fost mai de folos daca ti-as fi laudat lucrarea.
Spor la treaba
User avatar
Gurbanescu Silviu
Imaginifer
 
Posts: 152
Joined: Thu Apr 04, 2013 8:59 pm

PreviousNext

Return to SIS Fantasy

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests

cron