Castel

Aici isi au locul lucrarile tip "fantasy".

Re: Castel

Postby Olaf The Viking » Tue Feb 18, 2014 4:06 pm

Cum ziceau si antevorbitorii, mana aia e gaselnita mare. Sigur ca scara tot nu sta :blum3: dar mana atrage privirea. :good2:

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Castel

Postby alexie » Tue Feb 18, 2014 11:57 pm

Şarpele cu picioare tinde să devină miriapod:

Am combinat mingiile de ping-pong cu ţestele de răşină. Tăiat, lipit, completat cu milliput, fixat pe poziţie şi grunduit.


Piesă de la "Corpul Uman" combinat cu ţeastă şi picioare de muscă mutant şi nişte polistiren fixat pe poziţie.
Grunduire şi fixare în peisaj.


Am apelat la surprizele kinder
Întâi am căşunat pe Diego. Înaripat, grunduit şi cocoţat pe un tub de efervescente.




La final i-a venit rândul lui Laverne, căpăţâna acestuia devenind ornament de capitel, mă rog, pe lângă capitel.


:tomato: Pe curând !

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Castel

Postby Gurbanescu Silviu » Wed Feb 19, 2014 11:44 am

Asa cum arata peretele care vine langa scheletul atasat, imi pare a fi foarte potrivit cu tematica intregului tablou. Ideea cu capetele atasate de mingiile de plastic, super. Ai o plaja de lucru mare pe care sa-ti desfasori imaginatia, si-s convins ca o sa o fructifici la maxim. Dupa mine incepe sa arate foarte bine a Necromancer Castle.
User avatar
Gurbanescu Silviu
Imaginifer
 
Posts: 152
Joined: Thu Apr 04, 2013 8:59 pm

Re: Castel

Postby Nicu Mihai » Wed Feb 19, 2014 6:29 pm

Alexie, incepi sa devii infiorator :butcher: ! Nu de alta, dar nu esti niciodata in pana de inspiratie (o fi de vina ciocolata de la Kinder, ca surprizele vedem ce destinatie iau!),iar cu ce-ai facut pana acum am impresia ca intentionezi sa dai lovitura la colegii maghiari.
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Castel

Postby Olaf The Viking » Wed Feb 19, 2014 8:08 pm

alexie wrote:Întâi am căşunat pe Sid. Înaripat, grunduit şi cocoţat pe un tub de efervescente.


O sa zici ca te vanez si ca ai scapt de unu' si ai dat de tasu', dar stii ca Sid ... e de fapt Diego, nu? :D

Si Laverne pare a fi Hugo de fapt, da' acolo nu ma pot pronunta ca nu am studiat, stii ca perioada mea e de dinainte de Napoleon. :2handed:

Sa stii ca incepe sa arate a Moson.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Castel

Postby alexie » Thu Feb 20, 2014 12:10 am

Gurbanescu Silviu wrote:.... Ai o plaja de lucru mare pe care sa-ti desfasori imaginatia, si-s convins ca o sa o fructifici la maxim. ....

Se va vedea că asta cu maxim este extem de elastică :whistle:

Nicu Mihai wrote:Alexie, incepi sa devii infiorator :butcher: ! ...

Stai să vezi...
Olaf The Viking wrote:
alexie wrote:Întâi am căşunat pe Sid. Înaripat, grunduit şi cocoţat pe un tub de efervescente.


O sa zici ca te vanez si ca ai scapt de unu' si ai dat de tasu', dar stii ca Sid ... e de fapt Diego, nu? :D

Si Laverne pare a fi Hugo de fapt, da' acolo nu ma pot pronunta ca nu am studiat, stii ca perioada mea e de dinainte de Napoleon. :2handed:
.....

M-ai prins despre Diego era vorba dar "nesuferitul" de Sid s-a băgat la sinapse. :blush:

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Castel

Postby alexie » Thu Feb 20, 2014 12:42 am

Un castel fără grătar nu se poate concepe în zilele noastre, aşa că m-am conformat şi am plasat un grătar-


Prin "cutia cu maimuţe" am descoperit un schelet aplatizat (posibil fosforescent), l-am pus la zid şi i-am repoziţionat mâinile (la un unghi confortabil vizavi de polemicile bisericeşti). Căpăţâna a venit din stoc.
Am aplicat oarece polistiren care are obiceiul să interacţioneze cu primerul vallejo şi am aplicat grundul respectiv.


Pentru pasul II am utilizat o rămurică culeasă de la munte şi un vampir cules din kinder. Bampirul anihilat cu mujdei şi descăpăţânat fără resentimente.
În lemn am efectuat trei găuri de fixare, una pentru căpăţână şi doua pentru scobitorile cu rol în fixare. Grunduire şi integrare în peisaj.


Vaporii inhalaţi au alimentat febra fantasy..de fapt alimentarea s-a făcut tot din cutia cu primate (fără aluzie la capul luptătorului de resling). Pe lângă pletos am selectat un corp de libelulă şi un crab.


Cred că acest topic ar trebui ascuns de ochii publicului larg, nu de alta dar se crează o imagine greşită despre modelism/machetism/alexienism. În fine, curiozitatea tuturor este răsplătită de o figurină de coşmar

:smiley-laughing021:

Teoretic aici s-ar termina coşmarul bietului castel.










......................................................însă a rămas ceva şi pentru mâine.
Am utilizat o bilă de biliard (de la un minibiliard grotesc), găurită şi implantată cu liţă.
Bila am fixat-o in cavitatea acoperişului de pe minaret, pleata a fost pieptănată.



Am aplicat adeziv şi am presărat diverse, cu foto revin pe mâine când aplic şi stratul de grund.
Momentan consider că castelul palatul trebuie trimis către secţia vopsitorie.

Pe curând ! :senile:

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Castel

Postby Bill » Thu Feb 20, 2014 1:17 am

Ai grija sa pui doua bile de ping-pong si sub formatiunea aia cilindrico-cavernoasa de deasupra manutei ce tine scara :download:
Numai sa nu ti-o respinga la Moson in viziunea asta ludica :woodcho:
Spor,
Bill :crazy_pilot:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Castel

Postby alexie » Thu Feb 20, 2014 2:40 pm

Bill wrote:Ai grija sa pui doua bile de ping-pong si sub formatiunea aia cilindrico-cavernoasa de deasupra manutei ce tine scara :download:
....

Buna ideea cu bilele, am sa bag doua bile zen si trebuie sa lucrez la partea cu mecanica...frecarea bilelor sa produca un efect vizibil antistres :smiley-laughing021:

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Castel

Postby Olaf The Viking » Thu Feb 20, 2014 5:32 pm

Bill wrote:Ai grija sa pui doua bile de ping-pong si sub formatiunea aia cilindrico-cavernoasa de deasupra manutei ce tine scara :download:
Numai sa nu ti-o respinga la Moson in viziunea asta ludica :woodcho:


:smiley-laughing021: :smiley-laughing021: :smiley-laughing021: :smiley-laughing021:

Nici tu nu esti prea normal. Cat despre alexie vad ca si-a revenit.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

PreviousNext

Return to SIS Fantasy

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests

cron