Miniart 1:16 English Knight

Aici isi au locul lucrarile ce contin subiecte medievale.

Miniart 1:16 English Knight

Postby Olaf The Viking » Wed Apr 24, 2013 11:21 am

Ma bag si eu in seama cu asta micu':

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Miniart 1:16 English Knight

Postby Olaf The Viking » Thu May 16, 2013 10:36 pm

Sunt inca in etapele plicticoase: chituit, slefuit, chituit, slefuit, primer, injurat, chituit, slefuit, injurat, etc.


"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Miniart 1:16 English Knight

Postby Olaf The Viking » Sat Jun 01, 2013 9:06 am

Provocarea va fi, evident, fata, deoarece nu am mai facut (la standarde inalte) asa ca ma bazez, tot in mod evident pe Zeno, daca mai are chef si nervi de asa ceva. Fata are niste mici imperfectiuni care zic eu ca dau bine: buza sparta, neg pe obrazul drept, etc.

Image

Pentru inceput nu stiu nici la ce baza sa ma opresc:

Vallejo 017 MODEL COLOR Basic Skin Tone 70815
Vallejo 020 MODEL COLOR Sunny Skintone 70845
Vallejo 006 MODEL COLOR Light Flesh 70928
Vallejo 018 MODEL COLOR Flat Flesh 70955
Vallejo 019 MODEL COLOR Dark Flesh 70927
Vallejo 021 MODEL COLOR Medium Fleshtone 70860

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Miniart 1:16 English Knight

Postby Bill » Sat Jun 01, 2013 10:32 am

Foarte fain, si eu il am si-l voi face candva asa ca topicul asta e aur curat ! :butcher:
Spor,
Bill :crazy_pilot:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Miniart 1:16 English Knight

Postby Zeno » Sat Jun 01, 2013 7:56 pm

Iti dau niste combinatii si tu va trebui sa-ti alegi ce combinatie iti place.
Eu nu folosesc Vallejo pentru piele. Folosesc Andrea. Prefer Andrea flesh set pt. ca nu-mi da batai de cap ce sa aleg.
Oricum, vallejo este o alegere foarte buna asa ca:
Lumini/Baza/Umbra
928/815/955
815/845/860
955/927/860
Eu a-si alege o culoare de baza mai inchisa. Experimenteaza cu ce ti-am dat si alege ce-ti place. Poti merge pe combinatii pt. baza (845+860 sau 927+860). Paleta este deschisa la diferite combinatii. Fi creativ. Poate este bine sa-ti faci rost de Tamiya X-21 Flat Base si s-o amesteci cu vopselele vallejo sa obtii culori mate. X-21 este ca o polita de asigurare. Unele loturi de vopsele vallejo dau un finish semilucios sau satinat. X-21 previne chestia asta.
Bafta in ce intreprinzi si iti tin pumnii. Ma bucur ca, intrun final dramatic ai ales sa pictezi o fata. Nu te lasa. O sa-ti iasa bine, ai sa vezi! :dwarf:
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Miniart 1:16 English Knight

Postby Olaf The Viking » Tue Jun 04, 2013 11:19 pm

Am dat baza (2 straturi diluate) si luminile, trei randuri, din ce in ce mai luminos spre extremitati. Din poze nu stiu daca se vede:

Image

Daca mai e ceva de corectat la lumini acum e momentul, dupa aia trec la umbre si schimb foaia (adica hartia de copt din chestia aia umeda, cutia, bre, nu ce v-ati gandit voi).

Am facut si orbitele daca tot eram la din astea deschise.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Miniart 1:16 English Knight

Postby alexie » Wed Jun 05, 2013 9:15 pm

Cred că trebuie să-l vindeci de herpes (sau scărpinătura de varicelă din buză).
Legat de lumini şi straturi nu mă pot pronunţa...încă sunt la stadiul de cozonac.
Adică mă lupt cu hârtia cerată încreţită şi zeama Vallejo care se amestecă din proprie iniţiativă :hang:

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Miniart 1:16 English Knight

Postby Zeno » Wed Jun 05, 2013 11:17 pm

Lucian zice bine. Inainte de a te fi apucat de vopsit trebuia sa corectezi tot ce trebuia corectat. Nici acum nu-i tarziu. Mai ai nevoie de lumini dar, inainte de a le da este bine sa dai primele umbre sa vezi mai bine cum lucreaza contrastul.
Te apropii vertiginos de ochi. Uite un tutorial care o sa te ajute:
http://www.planetfigure.com/pages/Mark- ... -Tutorial/
Iti tin pumnii. Imi plac tranzitiile pe care le-ai obtinut. Hai ca merge foarte bine. O sa fi multumit.
La ochi sa fi atent. Incet si cu rabdare.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin


Return to SIS Medieval

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron