Normand, secolul XI

Aici isi au locul lucrarile ce contin subiecte medievale.

Re: Normand, secolul XI

Postby Olaf The Viking » Wed Oct 23, 2013 7:42 pm

E, da, incepe sa prinda viata.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Normand, secolul XI

Postby Bill » Wed Oct 23, 2013 7:47 pm

Fain scutul, avansezi serios.
Nu sunt un priceput al figurinelor dar imi place deja cum incepe sa arate.
Mizez pe un happy ending ;-)
Spor,
Bill :crazy_pilot:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Normand, secolul XI

Postby Nicu Mihai » Wed Oct 23, 2013 8:02 pm

Olaf, Bill, va multumesc. A luat forma, de acum incolo incepe bibileala la fiecare element. Cum trebuie, sper.
Tineti-mi pumnii!
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Normand, secolul XI

Postby Dani Chirila » Sat Nov 02, 2013 3:47 pm

Bravos fratioare,in mod deosebit pt scut!La camasa aia de zale ai mai putea sa-i mai dai un wash finut c-un negru...Dar,vorba lui Olaf,adu-l la Alba[si husarul] si vei pleca cu ele finalizate :hi: ...
User avatar
Dani Chirila
Signifer
 
Posts: 86
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:35 pm

Re: Normand, secolul XI

Postby Nicu Mihai » Tue Nov 05, 2013 2:11 am

Dani, multam! Din pacate, nu voi putea ajunge la Alba si nu stiu daca apuc sa termin ceva.
Nu sunt intr-o forma prea buna.
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Normand, secolul XI

Postby Nicu Mihai » Sun Feb 23, 2014 10:17 pm

Intrucat sunt intr-o mica pauza cu husarul, am decis sa mai atac normandul. O sedinta maraton de 9 ore (20.00-5.00), a iesit ce vedeti (basca niste dureri de spate...care nu se vad, le suporta subsemnatul ca bonus ale incapatanarii!). Inca multe de dres, voi reveni cu detalii, cateva chestii noi incercate pe armura si coif.
Image ImageImageImageImage
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Normand, secolul XI

Postby Olaf The Viking » Mon Feb 24, 2014 10:06 am

Te invidiez pentru cele 9 ore, pe mine ma doare spatele gratuit. :P Arata bine normandul.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Normand, secolul XI

Postby Bill » Mon Feb 24, 2014 11:21 am

Iese fain Nicule !
Steagul/flamura arata destul de slabut avand in vedere ca e turnat in metal se vede urat mai ales in grosime. Poate il poti reface din ceva panza subtire un in sau ceva.
In rest, jos palaria pana acum :hi:
Spor,
Bill :crazy_pilot:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Normand, secolul XI

Postby Nicu Mihai » Mon Feb 24, 2014 1:45 pm

Olaf, Bill, multam! In lumina sugestiilor si insistentelor facute de toti colegii si prietenii modelisti (romani, francezi, nord-americani :egg: ), ma vad nevoit sa iau o pauza pana voi rezolva cum se cuvine problema steagului. Ceea ce implica operatiuni noi pentru: taieri, gauriri, fierastrau modelistic (sa vad de unde fac rost), tub lung pentru coada de sulita, ceva material de facut flamura care trebuie sa fie (neaparat) in bataia vantului (am vazut recent un SBS pe subiectul asta, deci am idee cum va trebui sa arate). Revenim cu poze cand om avea gata aceste rezultate.
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Normand, secolul XI

Postby Nicu Mihai » Sat Mar 22, 2014 6:42 pm

Dupa ceva cautari, lecturi si verificat ce merge de prin casa, ca de investitii suplimentare n-am cum in perioada asta de mare recesiune/post, mi-a casunat sa m-apuc de refacut flamura aia in Miliput. Manerul de lemn va ramane cel original, n-am ce-i face, e lipit pe o portiune mare din brat si inlocuirea lui cu ceva mai subtire va crea niste complicatii nedorite. Intrucat mi-era mila/tema/jena de operatiune asta, l-am lasat pe Bogdan sa "muste" cu clestele lui. Metal greu, la figurina de la Ek Castings, nu-mi dau seama de aliaj, oricum nu ce stim noi la figurinele de calitate si care se modeleaza mai usor. Voi face niste teste si vedem ce iese.
Masuratori pentru dimensiuni corecte, pe urma va trebui sa-i obtin niste falduri, sa-l lipesc, sa-l las sa se usuce, sa-i schitez desenul de epoca si sa-l pictez. Primul mare test pentru mine. Am ceva surse de inspiratie, utile, sper.
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

PreviousNext

Return to SIS Medieval

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron