47 Wake Up Dead (reloaded) 28mm

47 Wake Up Dead (reloaded) 28mm

Postby Olaf The Viking » Tue Jun 18, 2013 10:14 pm

Aici nu am ce mare istorie sa scriu, e vorba de magul de la Zvezda, 28 mm si pentru ca trebuia sa aiba un turn si pentru ca s-a brodit sa am matritele unui anumit trofeu dat candva de machete.ro s-au legat toate si am ajuns aici.

Image

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: 47 Wake Up Dead (reloaded) 28mm

Postby Olaf The Viking » Sat Nov 30, 2013 9:19 pm

Nu credeam ca o sa reusesc dar a fost mai putin decat credeam:











Daca vor fi de acord participantii care nu au terminat, sa reluam acest GB candva, probabil voi insera turnul intr-o diorama.

Urmeaza sa pun pozele pas cu pas si sa descriu ce am facut.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: 47 Wake Up Dead (reloaded) 28mm

Postby Nicu Mihai » Sun Dec 01, 2013 12:58 am

Olaf, la scara aia, l-ai scos bine. Banuiesc ca nici turnarea lui nu te ajuta prea mult.
Din pacate, eu am renuntat asa cum te-am anuntat si-mi astept cuminte magarusul.
Cred ca pe viitor voi agrea mai mult ideea SIS-urilor, la GB-uri n-am facut multi purici.
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: 47 Wake Up Dead (reloaded) 28mm

Postby Olaf The Viking » Sun Dec 01, 2013 1:43 pm

Nicu Mihai wrote:Olaf, la scara aia, l-ai scos bine. Banuiesc ca nici turnarea lui nu te ajuta prea mult.


Multumesc dar.. te referi la turn sau la figurina? :D

Figurina:

Culee:



Asamblata:


Baza si umbrele:


Luminile:




Si cu rosu:






Aproape de final, cu filtru de rosu, respectiv verde peste zonele respective:



Si cu ochii, ulterior corectati:


Turnul:
Ideea a plecat de la un trofeu, proiectat de Liviu Mariniac, pe care am vrut sa il dam din partea machete.ro copiilor care au participat la Salonul National de Modelism Militar 2011. Ideea mea cu turnul rotund, turnat dintr-o bucata s-a transformat in turnul hexagonal. Avantajul era ca inghitea mai putina rasina si era mai usor de turnat. Au fost proiectate doua matrite: una pentru partea cu poarta si alta pentru celelalte 5 laturi.

Dezavantajul a fost la montare unde s-a cerut chituire serioasa.







Am reusit sa potrivesc o jumatate cat de cat, dar cealalta nu a vrut altfel si au rams goluri semnificative:




Am dat un gri (era in aerograf) pep ost deprimer si evidentiator de zone care necesita dubla sau tripla slefuire:




Partea de sus, ramasa vizibila, m-am gandit ca nu am cum sa o obtin perfecta, asa ca am recurs la un truc:


Decat sa slefuiesc, mai bine construiesc, e mai amuzant, chiar daca e mai greoi. Am dat cu Plasto, am lasat sa se usuce, apoi cu Contacta l-am inmuiat la suprafata si l-am gravat:



Vopsirea am vrut sa o fac initial uniforma, dar era mai amuzant sa pictez fiecare piatra in parte in culori diferite:



Planuiam un wash cu maro inchis peste tot dar mi-a placut cum se vede cu urme albe intre pietre, parca ar fi mortar, asa ca am dat cu wash doar pe pietre:





Teste de potrivire:



La geamuri am renuntat la sarma lipita peste plastic si m-am orientat spre vitralii:



In principiu mai pot interveni, atat la figurina cat si la castel, asa ca nu va sfiiti cu critica.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu


Return to Fantasy 2013

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron