Reggiane Re. 2000 Heja

Reggiane Re. 2000 Heja

Postby Mihai Cimpean » Wed Apr 24, 2013 9:00 am

User avatar
Mihai Cimpean
Vexilifer
 
Posts: 224
Joined: Thu Jan 17, 2013 9:51 am

Re: Reggiane Re. 2000 Heja

Postby Mihai Cimpean » Sat Jun 29, 2013 11:22 pm

Dupa lupte seculare-inca 3 avioane in lucru-ceva progrese..
Pana acum e cel mai aiurea kit pe care l-am intalnit...in aparenta finutz , dar potriveala ioc.
Nici stanga cu dreapta , nici sus cu jos , nici fuselajul cu voletii radiatorului .Toate-s aiurea , mult lipici chit , slefuire , plastic topit adaugat - la racordul aripilor cu fuselajul e o diferenta de nivel de peste 1 mm asa ca am mai bombat putin extradosul aripilor .Lufturi mari...Ce mai , faceam 3 Amodele in timpul asta.
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
User avatar
Mihai Cimpean
Vexilifer
 
Posts: 224
Joined: Thu Jan 17, 2013 9:51 am

Re: Reggiane Re. 2000 Heja

Postby Mihai Cimpean » Sat Jun 29, 2013 11:31 pm

Inelul voletilor radiatorului e provizoriu.Am mai cracanat putin partea de jos a fuselajului(care era oval si nu rotund) , am adaugat plastic topit la interior ca sa pot pili fuselajul la o forma rotunda.Am mai intercalat intre fuselaj si inelul voletilor un segment de 2,5mm care lipsea kit-ului si care permite pozitionatea corecta a esapamentelor ( mai ca se lipeau de bordul de atac al aripii).
Oricum kit-ul e o megasuper varza.
Cu ocazia asta am invata sa ma feresc ca de dracu' de sintagma " for experienced modellers ".
Unde mai pui ca are si o cupola vacuumformata luuunga pana in coada....
User avatar
Mihai Cimpean
Vexilifer
 
Posts: 224
Joined: Thu Jan 17, 2013 9:51 am

Re: Reggiane Re. 2000 Heja

Postby Olaf The Viking » Sun Jun 30, 2013 9:00 pm

Eu nu am inteles niciodata ideea "for experienced modellers". Pai daca sunt experimentati fug ca necuratul de tamaie de asa kit-uri. Dimpotriva, incepatorii (cei cu bun simt) sunt cei care zic: "nu incep cu un kit de 100 euro".

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Reggiane Re. 2000 Heja

Postby Bill » Sun Jun 30, 2013 10:07 pm

Olaf The Viking wrote:Eu nu am inteles niciodata ideea "for experienced modellers". Pai daca sunt experimentati fug ca necuratul de tamaie de asa kit-uri. Dimpotriva, incepatorii (cei cu bun simt) sunt cei care zic: "nu incep cu un kit de 100 euro".

Foarte adevarat :king2:
Misule succes la bricolat acest kit asa de infricosator. Iti recomand sa studiezi kitul inainte de a cumpara sa nu mai dai de astfel de minunatii :butcher:
Spor,
Bill :crazy_pilot:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Reggiane Re. 2000 Heja

Postby Mihai Cimpean » Sun Jun 30, 2013 10:38 pm

L-am luat acu' 3 ani la o reducere zdravana.Altfel nu puneam mana pe el...Da' mi-am invatat lectia...
User avatar
Mihai Cimpean
Vexilifer
 
Posts: 224
Joined: Thu Jan 17, 2013 9:51 am

Re: Reggiane Re. 2000 Heja

Postby alexelu_marinelu » Sat Jul 06, 2013 12:38 pm

E adevarat si nu prea. Toata lumea face osutanouauri, osutanouazeciuri, cinzecisiunuri, patrujsapteuri, etc. Dupa gust si preferinte. Sunt superbe, fara discutie si, evident, e treaba fiecaruia.
Pe de alta parte, tu vei avea un kit unic. Un avionas superb, rarisim, cu care (daca-l duci cu bine la final) sa te dai mare la expozitii.
So, documenteaza-te, nituieste, scratc-uieste, vopseste. Spor si noroc (obligatoriu chiar si pentru experienced modellers).
User avatar
alexelu_marinelu
Aquilifer
 
Posts: 355
Joined: Sun Jan 13, 2013 7:07 pm
Prenume si nume: Alexandru Croitoru

Re: Reggiane Re. 2000 Heja

Postby Mihai Cimpean » Thu Jul 11, 2013 11:16 am

Ai dreptate Alexandre , insa oful meu e legat de faptul ca ar fi trebuit sa ma apuc de kit peste vreo 4-5 ani(cu mai multa experienta modelistica la activ).O sa-l termin intr-un final( nu las kit-uri neterminate) , insa mai mult ca sigur nu o sa iasa chiar cum trebuie. N-am stiut in ce ma bag , asa ca trag ponoasele....
User avatar
Mihai Cimpean
Vexilifer
 
Posts: 224
Joined: Thu Jan 17, 2013 9:51 am

Re: Reggiane Re. 2000 Heja

Postby Olaf The Viking » Sat Aug 03, 2013 1:06 pm

Misule, imi pare rau, dar trebuie sa iti acord magarusul. Cand termini avionul il scoatem.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Reggiane Re. 2000 Heja

Postby Mihai Cimpean » Tue Dec 31, 2013 3:38 pm

Am terminat stresantul kit si de vre-o luna astept ocazia de ai face poze si cu intradosul.Intrucat ocazia nu se arata ,il arat asa .Nu de alta ,da' sa nu ma prinda anul nou cu magarus...
Image
Image
Image
Image
Cum am mai spus, cam totul a fost aiurea la kit-ul asta.Potriveala ioc,lufturi mari , subdimensionat , cupola vacuumformata , decal-uri superfragile. In combinatie cu un nepriceput ca mine , a iesit ce a iesit...
La multi ani , sanatate si fericire tuturor !!!
User avatar
Mihai Cimpean
Vexilifer
 
Posts: 224
Joined: Thu Jan 17, 2013 9:51 am

Next

Return to Braille Scale 2013

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron